Profesor Czajkowski wielokrotnie reprezentował Polskę we florecie i szabli, zdobywając brązowy medal z drużyną w tej drugiej broni w mistrzostwach świata w Brukseli w 1953 roku.

 

Uprawiając sport na wysokim poziomie zdołał ukończyć studia w krakowskiej Akademii Medycznej, jednak zawodu lekarza potem nie wykonywał. Zdobył uprawnia trenera pierwszej klasy i całkowicie oddał się pracy szkoleniowej. Spod jego ręki wyszli tak znakomici zawodnicy, jak m.in. Egon Franke, Elżbieta Cymerman, Bogdan Gonsior, Jacek Bierkowski.

 

Czajkowski był długoletnim trenerem kadry narodowej i szefem wyszkolenia Polskiego Związku Szermierczego. Po uzyskaniu uprawnień trenera klasy mistrzowskiej, nie zaniedbując pracy trenerskiej, poświęcił się działalności naukowo-badawczej w katowickiej AWF im. Jerzego Kukuczki. Po latach został doktorem honoris causa tej uczelni, jednocześnie prowadząc szkolenia trenerskie w wielu ośrodkach zagranicznych.

 

Opublikował kilkadziesiąt książek w językach wielu krajów. Był wyróżniany polskimi i zagranicznymi wysokimi odznaczeniami państwowymi i sportowymi.