Perugia – Lube w finale Pucharu Włoch siatkarzy

Siatkarze Itas Trentino przegrali z Cucine Lube Civitanova 2:3 w półfinale Pucharu Włoch. W wielkim finale, który zostanie rozegrany w niedzielę, podopieczni Ferdinando De Giorgiego zmierzą się z ekipą Sir Safety Conad Perugia.

Pierwszy set dla Lube. Przesądziła o tym dobra gra w obronie i blok, z którym rywale mieli sporo kłopotów. Choć siatkarze Trentino jeszcze w środkowej części seta mieli kilkupunktową przewagę (15:12), końcówka należała do siatkarzy De Giorgiego. Tę część meczu zakończył skuteczny atak Cwetana Sokołowa (20:25). Druga partia miała przedziwny przebieg. Ekipa Trentino rozpoczęła ją od falstartu (0:7, 2:9), ale potrafiła przetrzymać okres dobrej gry rywali. Szybko przejęła inicjatywę i odrobiła straty (12:12). Wyrównana walka trwała do stanu 20:20, a decydujące piłki padły łupem drużyny z Trydentu. Luca Vettori wywalczył piłkę setową (24:20), a przestrzelona zagrywka rywali ustaliła wynik na 25:21.

Trzecia odsłona toczyła się przy kilkupunktowej przewadze siatkarzy Lube (4:8, 6:11, 14:18). W końcówce nie pozwolili rywalom, na odrobienie strat. Dwa ataki Joandry Leala zwieńczyły tę partię (19:25). Czwarty set to dla odmiany wyraźna przewaga Trentino. W środkowej części siatkarze trenera Angelo Lorenzettiego wypracowali sobie znaczącą przewagę (15:7), a później kontrolowali sytuację na boisku (21:12, 23:15). W ostatniej akcji seta w siatkę podczas ataku wpadł Sokołow (25:15).

W tej sytuacji drugiego finalistę Coppa Italia 2019 miał wyłonić tie-break. W nim, przy zmianie stron przewagę miała ekipa Lube; było 5:8 po serii błędów w ataku siatkarzy z Trydentu. Bohaterem ostatnich akcji był Roberlandy Simon. To seria punktów wywalczonych przy jego zagrywkach właściwie przesądziła o zwycięstwie Lube (7:14). Rywale obronili się w trzech kolejnych akcjach, jednak Leal postawił kropkę nad ‘i’ skutecznym atakiem (10:15).

W pierwszym półfinale Sir Safety Conad Perugia, z Wilfredo Leonem w składzie, pewnie pokonała w trzech setach Azimut Leo Shoes Modena, w barwach której zaprezentował się Bartosz Bednorz.

Terminarz i plan transmisji Final Four Pucharu Włoch siatkarzy 2019 (Casalecchio di Reno, 9–10 lutego):

2019-02-09: Sir Safety Conad Perugia – Azimut Leo Shoes Modena 3:0 (25:18, 28:26, 25:17)
2019-02-09: Itas Trentino – Cucine Lube Civitanova 2:3 (20:25, 25:21, 19:25, 25:15, 10:15)

2019-02-10: Sir Safety Conad Perugia – Cucine Lube Civitanova (FINAŁ; niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport Extra).