W grupie finałowej eliminacji w strefie Ameryki Południowej Brazylia odniosła tylko jedno zwycięstwo w pięciu meczach. W ostatniej kolejce pokonała 1:0 Argentynę. W efekcie zajęła dopiero piąte miejsce, jedynie przed Wenezuelą. 

 

Polska jako gospodarz nie musiała grać w eliminacjach. Kibice zobaczą łącznie sześć drużyn z Europy. Oprócz zespołu Jacka Magiery również Portugalię, Włochy, Ukrainę, Francję i Norwegię.

 

Z Azji wystąpią Japonia, Korea Południowa, Katar i Arabia Saudyjska, ze strefy CONCACAF Honduras, Meksyk, Panama i USA, natomiast z Oceanii - Nowa Zelandia i Tahiti.

 

Największa na świecie juniorska impreza piłkarska rozpocznie się 23 maja - wówczas na stadionach w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.

 

Centrum turnieju będzie Łódź. Na stadionie Widzewa odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. otwarcia, finał i wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków.

 

Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały - 11 czerwca w Lublinie i Gdyni.

Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.

 

Ceremonia losowania grup odbędzie się 24 lutego w Gdyni.

 

Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.

 

Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji, a trzy ostatnie - w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017), gdzie triumfowała Anglia. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna - sześć i Brazylia - pięć.

 

Uczestnicy MŚ do lat 20:

 

Europa: Polska (gospodarz), Francja, Norwegia, Portugalia, Ukraina, Włochy.

Ameryka Południowa: Argentyna, Ekwador, Kolumbia, Urugwaj.

CONCACAF: Honduras, Meksyk, Panama, Stany Zjednoczone.

Azja: Arabia Saudyjska, Japonia, Katar, Korea Południowa.

Afryka: Mali, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Senegal.

Oceania: Nowa Zelandia, Tahiti.