LSK: Siatkarki BKS odwróciły losy meczu w Radomiu

W meczu otwierającym 20. kolejkę Ligi Siatkówki Kobiet E. Leclerc Radomka Radom przegrała z BKS Profi Credit Bielsko-Biała 2:3. Dwie pierwsze partie wygrały gospodynie, ale podopieczne trenera Bartłomieja Piekarczyka zdołały odwrócić losy spotkania.

Obie ekipy sąsiadowały ze sobą w ligowej tabeli, ale siódma Radomka traciła do rywalek pięć punktów. Obie ekipy zachowały odmienne wspomnienia z poprzedniej serii gier. BKS Profi Credit rozgromił faworyzowały ŁKS Commercecon Łódź 3:0, a E. Leclerc Radomka przegrała w Kaliszu z niżej notowaną Energą MKS 0:3.  Mimo to spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęły siatkarki z Radomia.

Pierwszy set upłynął pod znakiem fatalnego przyjęcia ekipy z Bielska-Białej. Rozpoczęła go od dwóch asów serwisowych Alicja Grabka (2:0), potem Sonia Kubacka dwukrotnie ustrzeliła Olivię Różański (9:3) i gospodynie odskoczyły rywalkom. Dwa kolejne asy to zasługa Natalii Skrzypkowskiej (15:6), a seta zakończyły trzy punktowe zagrywki Brittany Abercrombie (25:19). Radomianki wygrały seta, mimo kiepskiej skuteczności w ataku. Przesądziło dziewięć punktów zdobytych zagrywką i sześć po błędach rywalek.

Druga partia była bardziej zacięta. Lepiej rozpoczęły go gospodynie, znów punktowała zagrywką Abercrombie (6:2). W dalszej części radomianki miały wyraźną przewagę (15:11, 23:18), ale przyjezdne nie rezygnowały. Po serii czterech wygranych piłek złapały punktowy kontakt z rywalkami (23:22). W kolejnej akcji Różański posłała piłkę w aut, a skuteczny atak Renaty Białej dał gospodyniom zwycięstwo 25:23.

Odsłona numer trzy przebiegała pod znakiem przewagi przyjezdnych (4:6, 13:16), które zdecydowanie poprawiły przyjęcie i grały skuteczniej na siatce. W końcówce radomianki zdołały odrobić straty (19:19), ale seria bloków pozwoliła ekipie BKS odbudować przewagę (19:22). Nina Herelova skutecznym atakiem po bloku wywalczyła piłkę setową, a w ostatniej akcji seta gospodynie nie poradziły sobie z prostym przebiciem Emilii Muchy (22:25).

Siatkarki BKS wyczuły szansę na przedłużenie meczu i w kolejnym secie dominowały na boisku. Rozpoczęły od serii skutecznych zagrywek Katarzyny Koniecznej (2:6), a potem jeszcze powiększały dystans (3:10, 4:13). W końcówce, po ataku Herelovej różnica wynosiła już dziesięć oczek (10:20). Radomianki zdołały ugrać jeszcze kilka punktów, ale błąd po przypadkowym przebiciu rywalek zakończył seta (19:25).

W tej sytuacji zwycięzcę meczu miał wyłonić tie-break. W nim, przy zmianie stron trzy oczka przewagi miały siatkarki z Bielska-Białej (5:8). W końcówce utrzymały dystans. Punktowa zagrywka Różański dała im piłkę meczową, a skuteczny blok  Herelovej w kolejnej akcji zakończył piątą partię (10:15) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Brittany Abercrombie (25), Sonia Kubacka (12) – Radomka; Emilia Mucha (19), Olivia Różański (18), Katarzyna Konieczna (16), Nina Herelova – BKS. Gospodynie nie zdołały wygrać, mimo dominacji w statystykach punktowych zagrywek (18–6); gorzej od rywalek prezentowały się w ataku (44–61) i bloku (12–19). MVP: Julia Nowicka

E. Leclerc Radomka Radom – BKS Profi Credit Bielsko-Biała 2:3 (25:19, 25:23, 22:25, 19:25, 10:15)

E. Leclerc Radomka: Brittany Abercrombie, Izabela Bałucka, Alicja Grabka, Sonia Kubacka, Sara Sakradzija, Natalia Skrzypkowska – Olga Samul (libero) oraz Szafagat Aliszanowa, Renata Biała, Kinga Drabek (libero), Julita Molenda, Gabriela Ponikowska, Majka Szczepańska-Pogoda
BKS Profi Credit: Nina Herelova, Katarzyna Konieczna, Kornelia Moskwa, Emilia Mucha, Julia Nowicka, Olivia Różański – Paulina Maj-Erwardt (libero) oraz Magda Jagodzińska, Marta Wellna.