Liga Mistrzów: Orlen Wisła w trudnej sytuacji. Wicemistrz Danii wygrał w Płocku

Piłka ręczna

W pierwszym meczu o awans do TOP 16 Ligi Mistrzów piłkarze ręczni Orlen Wisły przegrali w Płocku z wicemistrzem Danii Bjerringbro Silkeborg 22:26 (14:14). Rewanżowe spotkanie zaplanowano na 3 marca.

Na trybunach płockiej hali zasiadło w sobotę ok. 3,5 tys. kibiców, na czele z ambasadorem Królestwa Danii, który przyjechał do Orlen Areny żeby dopingować, jak twierdził przed spotkanie, obie drużyny. Stawką dwumeczu jest awans do najlepszej "16" Ligi Mistrzów.

Płocczanie zaczęli bardzo dobrze. Po golu Rumuna Dana Racotei, rzut karny wykonywany przez Johana Hansena obronił Adam Morawski. Wynik podwyższył Jose de Toledo, a na 3:0, do pustej bramki trafił Racotea. Pierwszego gola dla gości zdobył w szóstej minucie Michael Knudsen, a do remisu 3:3 doprowadził niedługo potem Nikolaj Nielsen.

Później goście zdołali odskoczyć na dwie bramki, ale gra była wyrównana. Pod koniec pierwszej połowy po dwóch pięknych bramkach Chorwata Renato Sulica i asyście Hiszpana Ignacio Moi oraz golu Przemysława Krajewskiego miejscowi doprowadzili do wyrównania.

Po przerwie Orlen Wisła znowu zaczęła dobrze i w 36. min prowadziła 17:15, jednak szybko straciła dwie bramki z rzędu, a po chwili kolejną. Trener Xavier Sabate poprosił wtedy o czas, ale jego zawodnicy nie potrafili opanować nerwów, popełniali dużo błędów w ataku, byli nieskuteczni bądź udanie interweniował w bramce Silkeborga Słoweniec Aljosa Rezara.

Za to goście wykorzystywali swoje szanse i po kwadransie drugiej połowy wygrywali 21:17. Kolejny czas dla Sabate na niewiele się zdał. Nieco nadziei w serca płockich kibiców wlał Żiga Mlakar, ale przyjezdni za moment znowu odskoczyli na cztery trafienia.

W 53. min Orlen Wisła zmniejszyła nieco dystans (20:23), ale wówczas Bośniak Marko Tarabochia zmarnował rzut karny, a w odpowiedzi Sebastian Skube zdobył 24. gola dla gości, a po kilkunastu sekundach 25. Ostatecznie ekipa duńska wygrała 26:22 i jest w komfortowej sytuacji przed zaplanowanym na 3 marca rewanżem we własnej hali.

Orlen Wisła – Bjerringbro Silkeborg 22:26 (14:14)

Orlen Wisła: Marcin Wichary, Adam Borbely - Przemysław Krajewski 4, Dan Emil Racotea 4, Jose de Toledo 3, Renato Sulic 3, Tomasz Gębala 2, Żiga Mlakar 2, Marko Tarabochia 2, Lovro Mihic 1, Michał Daszek 1, Ignacio Moya, Nemanja Obradovic, Mateusz Piechowski.

Bjerringbro Silkeborg: Aljosa Rezar – Sebastian Skube 9, Nikolaj Nielsen 8, Johan Hansen 3, Mads Nielsen 2, Jacob Lassen 1, Michael Knudsen 1, Jesper Noddesbo 1, Jens Plougstrup, Stefan Hundstrup, Rasmus Thiemer–Jensen, August Pedersen, Klaus Thomsen.