MŚ Seefeld 2019: Eisenbichler mistrzem świata! Stoch najlepszy z Polaków

Markus Eisenbichler zdobył złoty medal w konkursie na dużej skoczni na mistrzostwach świata w Seefeld. Na podium znaleźli się również Karl Geiger i Killian Peier. Najlepszy z Polaków był Kamil Stoch, który zajął piąte miejsce.

Pierwsza odsłona konkursu indywidualnego na dużej skoczni w Innsbrucku należała do rewelacyjnie spisującego się Peiera. Szwajcar, który błyszczy od pierwszych serii treningowych, poszybował na odległość 131 metrów. Tuż za nim uplasował się zwycięzca piątkowych kwalifikacji Eisebichler (131,5 m) Na półmetku zawodów mimo najdłuższego skoku (133,5 m) trzecie miejsce zajmował lider klasyfikacji generalnej Ryoyu Kobayashi.

Biało-Czerwoni wbrew prognozom spisali się poniżej oczekiwań. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła wylądowali na 128, 5 m. Najlepszy z nich był mistrz świata z Val di Fiemme z 2013 roku, który po pierwszej odsłonie był siódmy. Jedenasty był Kubacki, a Żyła został sklasyfikowany na 14. miejscu. Słabo spisał się natomiast Jakub Wolny. Skoczek urodzony w Bielsko-Białej, który borykał się z przeziębieniem, zawody zakończył dopiero na 40. lokacie (113 m).

Drugą odsłonę konkursu indywidualnego w mistrzostwach świata na skoczni dużej zdominował Eisenbicher. Niemiec okazał się bezkonkurencyjny, szybując na 135,5 m. To jego pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie i od razu w randze mistrzowskiej. Nigdy wcześniej nie udało mu się wygrać zawodów z cyklu Pucharu Świata. Tuż za nim uplasował się jego rodak Geiger (130,5 m). Podium uzupełnił lider po pierwszej serii Szwajcar Peier.

Biało-Czerwoni podobnie jak w pierwsze serii nie zachwycili oprócz Stocha. Lider naszej eskadry skoczył pół metra bliżej od rozmiaru skoczni (129,5 m) i awansował z siódmej na piątą lokatę. Drugi z Polaków Kubacki skokiem na odległość 125,5 m uplasował się na 12. miejscu. Piotr Żyła, który przed dwoma laty zdobył brązowy medal, tym razem był 19.

Przed dwoma laty w mistrzostwach świata w Lahti bezkonkurencyjny był Stefan Kraft. Austriak na dużej skoczni (HS130) triumfował przed Niemcem Andreasem Wellingerem i Żyłą. W 2017 roku na skoczni Salpausselkä Karl Geiger nie startował.