ONICO górą w meczu na szczycie! ZAKSA przegrała po raz drugi

W meczu 22. kolejki PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z ONICO Warszawa 1:3. Starcie lidera z wiceliderem dostarczyło sporo emocji i przyniosło drugą porażkę podopiecznych Andrei Gardiniego w obecnym sezonie.

Na początku premierowej partii siatkarze ONICO zaczęli kąsać gospodarzy zagrywką. Punktowali w tym elemencie Bartosz Kwolek (2:4) oraz Bartosz Kurek (5:7). Siatkarze ze stolicy budowali przewagę (7:11, 11:18), mimo nienajlepszego przyjęcia, ale przy skutecznej grze w ataku. W końcówce przewaga gości była już wyraźna, a dwa ostatnie punkty wywalczył Kwolek, który najpierw obił blok rywali, a po chwili popisał się skuteczną zagrywką (17:25).

W drugim secie role się odwróciły. Inicjatywę przejęli siatkarze ZAKSY, dobrze grał Mateusz Bieniek, wreszcie rozkręcił się w ataku Łukasz Kaczmarek. Gospodarze odskoczyli rywalom (9:6, 12:7), a przy stanie 19:12 wydawało się, że koniec seta zbliża się wielkimi krokami. Siatkarze ONICO zdołali jednak odrobić straty! Kluczowa była seria świetnych zagrywek Kurka (21:19), potem asa dołożył Jakub Kowalczyk (23:22), a po skutecznym ataku Kurka był remis! Wydawało się, że końcówka seta dostarczy kibicom wielkich emocji, tymczasem wszystko rozstrzygnął w dwóch kolejnych akcjach Bieniek. Środkowy ZAKSY zaatakował blok-aut, a później asem serwisowym ustalił wynik na 25:23.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od przewagi ONICO (0:3, 7:10). Gospodarze szybko zniwelowali początkowe straty (11:11), ale kolejne akcje padły łupem warszawian (11:15). Później oglądaliśmy najsłabszy fragment tego meczu – serię zepsutych zagrywek po obu stronach. Siatkarze ZAKSY nie rezygnowali, złapali kontakt z rywalami (21:22). Końcówka należała jednak do gości. Piłkę setową wywalczył Kwolek, a w ostatniej akcji seta Kurek trafił zagrywką Pawła Zatorskiego (21:25).

Set numer cztery toczył się początkowo przy przewadze kędzierzynian (9:6), jednak rywale wyrównali i wyszli na prowadzenie po dwóch asach Kurka (11:12). Rozpoczęła się zacięta walka punkt za punkt (14:14, 19:19, 23:23), a taktyka "wszystko do Kurka" przyniosła sukces ekipie z Warszawy. Atak tego zawodnika po bloku rywali dał ONICO piłkę meczową, a w kolejnej akcji skuteczny blok Grahama Vigrassa na Kaczmarku zakończył czwartą partię (23:25) i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (23), Mateusz Bieniek (13), Aleksander Śliwka (12) – ZAKSA; Bartosz Kurek (27), Bartosz Kwolek (18), Graham Vigrass (11) – ONICO. Gospodarze zdobyli więcej od rywali punktów w ataku (57–55), za to zdecydowanie gorzej punktowali zagrywką (3–14) oraz blokiem (2–11). MVP: Bartosz Kwolek.

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy rozpoczęli sezon od szesnastu zwycięstw z rzędu, w ostatnim tygodniu zanotowali wyraźny spadek formy. Przed tygodniem przegrali u siebie 0:3 z Asseco Resovią, w środę ograli co prawda w trzech setach Cuprum Lubin, ale kolejne starcie z bardziej wymagającym rywalem znów zakończyło się dla nich porażką. Przypomnijmy, że ekipę trenera Gardiniego czeka teraz mecz ostatniej szansy w Lidze Mistrzów – wyjazdowe starcie z Cucine Lube Civitanova.

Drużyna ONICO odniosła ważne zwycięstwo w kontekście walki z Jastrzębskim Węglem o drugie – gwarantujące bezpośredni awans do półfinałów – miejsce w tabeli. Po tym meczu podopieczni Stephane Antigi tracą do lidera pięć punktów, a o cztery wyprzedzają jastrzębian, którzy w poniedziałek zmierzą się w Bydgoszczy z Chemikiem.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 1:3 (17:25, 25:23, 21:25, 23:25)

ZAKSA: Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Rafał Szymura, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Kalembka, Brandon Koppers, Mateusz Sacharewicz, James Shaw, Przemysław Stępień
ONICO: Antoine Brizard, Bartosz Kurek, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik, Graham Vigrass, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jakub Kowalczyk, Nikołaj Penczew.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 22. kolejki PlusLigi:

2019-02-23: Trefl Gdańsk [10] – Cuprum Lubin [12] (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-02-24: PGE Skra Bełchatów [7] – Aluron Virtu Warta Zawiercie [5] (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-02-24: Indykpol AZS Olsztyn [9] – Asseco Resovia [8] (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-02-25: Chemik Bydgoszcz [11] – Jastrzębski Węgiel [3] (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-02-25: MKS Będzin [13] – Cerrad Czarni Radom [4] (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).