PlusLiga: Zwycięstwo Asseco Resovii ucieszyło siatkarzy ONICO!

W meczu 23. kolejki PlusLigi siatkarze Asseco Resovii wygrali z Jastrzębskim Weglem 3:0. Wynik meczu na Podpromiu ma ogromne znaczenie dla rywalizacji o drugie miejsce w tabeli. Po tej porażce podopieczni trenera Roberto Santilliego tracą cztery punkty do ONICO Warszawa. Zespół z Jastrzębia-Zdroju zagrał bez rozgrywającego Lukasa Kampy, który doznał kontuzji na treningu.

Zagrywka była elementem, który pozwolił siatkarzom z Rzeszowa zbudować przewagę na początku premierowej partii. Punktowali w tym elemencie Jakub Jarosz i Kawika Shoji (10:6). W dalszej części seta skuteczniejsi w ataku gospodarze utrzymali dystans (16:13, 20:15). Po zepsutej zagrywce rywali mieli piłkę setową przy stanie 24:18 i dopiero wówczas zrobiło się... nerwowo. Rzeszowianie popełnili błędy w trzech kolejnych akcjach, a trener Gheorghe Cretu poprosił o czas... Fatalną serię przerwał skutecznym atakiem Mateusz Mika (25:21).

Drugą odsłonę z impetem rozpoczęli goście. Po serii dobrych zagrywek Nikodema Wolańskiego rzeszowianie przegrywali 0:4, ale szybko opanowali sytuację (6:6). Ważna dla losów seta okazała się seria czterech wygranych piłek przy zagrywkach Rafała Buszka (16:14). Od tego momentu gospodarze przejęli inicjatywę. Kolejna seria czterech akcji, którą zwieńczył asem Shoji, pozwoliła im uzyskać bezpieczną przewagę (21:16). Wynik tej partii skutecznym atakiem ustalił Buszek (25:21).

Set numer trzy rozpoczął się od wyraźnej przewagi gospodarzy (5:2, 8:3). Jastrzębianie nie byli już w stanie znaleźć patentu na rozpędzonych gospodarzy, którzy nadal punktowali zagrywką (14:7 Jarosz, 20:11 Mika) i byli skuteczni w ofensywie. Atak Jarosza z prawego skrzydła zakończył ten jednostronny mecz (21:17).

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (14), Mateusz Mika (10), Marcin Możdżonek (9), David Smith (9) – Asseco Resovia; Dawid Konarski (9) – Jastrzębski Węgiel. Gospodarze lepiej punktowali w ataku (38–31), bloku (11–3) oraz zagrywką (7–3). MVP: Jakub Jarosz.

Porażka w Rzeszowie mocno skomplikowała sytuację jastrzębian w walce o drugie miejsce – dające bezpośredni awans do półfinału. Na trzy kolejki przed końcem siatkarze ONICO Warszawa, którzy wygrali w sobotę 3:0 z Treflem Gdańsk, mają cztery oczka przewagi. Obie drużyny zmierzą się ze sobą 17 marca na Torwarze. Asseco Resovia również ma do rozegrania trzy mecze; do szóstej w tabeli PGE Skry Bełchatów traci cztery punkty.

Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 25:21, 25:17)

Asseco Resovia: Rafał Buszek, Jakub Jarosz, Mateusz Mika, Marcin Możdżonek, Kawika Shoji, David Smith – Luke Perry (libero).
Jastrzębski Węgiel: Christian Fromm, Piotr Hain, Dawid Konarski, Grzegorz Kosok, Julien Lyneel, Nikodem Wolański – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Paweł Rusek.

Terminarz i plan transmisji pozostałych meczów 23. kolejki PlusLigi:

2019-03-01: GKS Katowice – MKS Będzin 3:2 (25:20, 18:25, 25:15, 19:25, 15:6)
2019-03-02: Cerrad Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:20, 25:21, 20:25, 21:25, 10:15)
2019-03-02: ONICO Warszawa – Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:17, 25:18)
2019-03-03: Aluron Virtu Warta Zawiercie – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-03-03: Cuprum Lubin – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

Pauzuje: Chemik Bydgoszcz.