Raw Air: Stoch najlepszy z Polaków, kwalifikacje zdominowali bracia Kobayashi

Kamil Stoch osiągnął 131,5 m i zajął ósme miejsce w kwalifikacjach przed wtorkowym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer. W pierwszej serii wystąpi pięciu Polaków. W poniedziałek najlepszy był Japończyk Junshiro Kobayashi skacząc 139,5 m. Drugie miejsce zajął jego brat, zdobywca Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi - 137 m, a trzecie Norweg Johan Andre Forfang - 143,5 m. Stoch i Dawid Kubacki awansowali w klasyfikacji cyklu Raw Air.

Wraz ze Stochem ex aequo na 8. pozycji uplasował się lider cyklu Raw Air Norweg Robert Johansson, lądując na 131 m.

W pierwszej serii konkursu obok Stocha wystąpi jeszcze czterech Polaków. Piotr Żyła po lądowaniu na 126,5 m, przy wietrze w plecy, zajął 11. miejsce, Dawid Kubacki był 15. - 126,5 m, Stefan Hula 17. - 131,5 m i Jakub Wolny 24. - 127 m.

Awansu nie wywalczył tylko Paweł Wąsek zajmując 67. pozycję - 111 m.

Stoch w klasyfikacji cyklu Raw Air awansował o jedno miejsce i jest dziesiąty. Prowadzenie utrzymał Norweg Robert Johansson.

Awans z 14. na 13. miejsce zanotował także Kubacki, 15.

W czołowej trójce Raw Air nie nastąpiły żadne zmiany, prowadzi Johansson przed Japończykiem Ryoyu Kobayashim i Austriakiem Stefanem Kraftem.

W trakcie turnieju Raw Air na skoczniach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i mamucie w Vikersund odbędą się cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Do klasyfikacji generalnej cyklu pod uwagę będą brane noty uzyskane we wszystkich tych zawodach, a także czterech seriach kwalifikacyjnych, zwanych prologami. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.