Pierwsze trofeum sezonu dla Perugii! Groźny upadek Wilfredo Leona w tie-breaku

Kamil Semeniuk i Wilfredo Leon wywalczyli z Perugią Superpuchar Włoch.

Siatkarze Sir Safety Susa Perugia wygrali z Cucine Lube Civitanova 3:2 w finale Superpucharu Włoch siatkarzy. W zwycięskiej drużynie zagrali dwaj reprezentanci Polski – Kamil Semeniuk i Wilfredo Leon, który w tie-breaku zaliczył groźnie wyglądający upadek. W meczu o trzecie miejsce Itas Trentino pokonał Valsa Group Modena. Turniej rozegrano w PalaPirastu w Cagliari.

Finał Supercoppa italiana 2022 lepiej rozpoczęli siatkarze Perugii (9:5), ale szybko inicjatywę przejęli siatkarze Lube, lepiej w tym secie dysponowani polu serwisowym. Odrobili straty i gdy asem popisał się Aleksander Nikołow, było 13:13. Punktowa seria mistrzów Włoch trwała dalej (13:18), a ekipa Perugii była bezradna. W końcówce Lube utrzymało przewagę, a ostatni punkt przyniósł im serwis rywali w siatkę (20:25).

Druga odsłona przyniosła zdecydowanie lepszą grę Perugii, która tym razem zdołała utrzymać początkową przewagę. Po słabszym pierwszym secie, rozkręcił się Kamil Semeniuk (18:12). Siatkarze Lube nie rezygnowali jednak i w końcówce zmniejszyli straty (21:19). Ważną akcję skończył Roberto Russo (24:21), a błąd rywali w polu zagrywki dał Perugii brakujący punkt (25:22).

Set numer trzy to wyrównana walka obu drużyn. Przewaga przechodziła z rąk do rąk, a po dwóch asach Nikołowa Lube odskoczyło na trzy oczka (15:18). Perugia odrobiła straty, gdy Leon zaserwował w narożnik boiska (19:19). Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23 – zepsuta zagrywka Perugii i as serwisowy, który m popisał się Mattia Bottolo (23:25).

Kolejną partię siatkarze Perugii rozpoczęli od falstartu (0:5), ale szybko odrobili straty (10:10), wykorzystując błędy rywali. Później gra oscylowała wokół remisu, ale w końcówce przewagę zaczęła budować Perugia (17:19). Trener Gianlorenzo Blengini sięgnął wówczas po Ivana Zaytseva. Wejście legendy włoskiej siatkówki nie uchroniło jednak Lube przed tie-breakiem. Perugia utrzymała przewagę, a w ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Kamil Rychlicki (25:22).

Triumfatora Supercoppa italiana 2022 wyłonił więc tie-break. Lepiej rozpoczęła go ekipa trenera Andrei Anastasiego (4:1). Po ataku Russo Perugia miała cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (8:4). Po niej seria dobrych zagrywek Leona odrzuciła rywali od siatki i właściwie pozwoliła Perugii rozstrzygnąć seta (12:4). Przy stanie 12:6 miała jednak miejsce sytuacja, która zmroziła krew w żyłach kibicom. Leon upadł na parkiet, na chwilę stracił przytomność i musiał opuścić boisko. Sytuacja zszokowała również siatkarzy obu drużyn. Perugia utrzymała przewagę, a zepsuty serwis rywali zakończył to spotkanie (15:8).

Skrót meczu Perugia - Lube:

Wilfredo Leon był najlepiej punktującym graczem zwycięskiej drużyny (21). Słabiej tym razem zaprezentował się Kamil Semeniuk, który wywalczył 6 punktów; zagrał w trzech setach i został zmieniony. Później pojawił się jeszcze w końcówce tie-breaka, gdy boisko musiał opuścić Leon.

W meczu o 3. miejsce siatkarze Itas Trentino wygrali z Valsa Group Modena 3:1. Najwięcej emocji przyniosła trzecia partia, wygrana przez ekipę z Trydentu na przewagi (33:31). Najlepiej punktującym graczem meczu był Gabriele Nelli (25).

Wyniki Superpucharu Włoch siatkarzy 2022:

2022-10-31: Cucine Lube Civitanova – Valsa Group Modena 3:0 (25:23, 25:23, 25:20) /półfinał
2022-10-31: Sir Safety Susa Perugia – Itas Trentino 3:2 (23:25, 25:17, 25:22, 22:25, 15:7) /półfinał

2022-11-01: Itas Trentino – Valsa Group Modena 3:1 (25:14, 23:25, 33:31, 25:18) /mecz o 3. miejsce

2022-11-01: Sir Safety Susa Perugia – Cucine Lube Civitanova 3:2 (20:25, 25:22, 23:25, 25:22, 15:8) /FINAŁ.