O Igrzyskach Europejskich w Baku słów kilka...

Inne

Marcin Lepa: Czy Baku jest już gotowe? Czego możemy spodziewać się po tej imprezie, do której mieliście mało czasu, by się przygotować?

 

Chingiz Huseynzade: Zgadzam się z panem. Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowanie do igrzysk. Od momentu decyzji musieliśmy zdążyć w dwa i pół roku, ale mogę zapewnić, że jesteśmy gotowi. Wszystkie obiekty sa wykończone i przetestowane, a więc możecie być spokojni, że organizacyjnie jesteśmy gotowi na przyjęcie sportowców.

Jak ważna to jest impreza dla samego Azerbejdżanu, dla Baku? W Polsce w ostatnim czasie także gościmy ostatnio duże imprezy sportowe i traktujemy je jako promocję regionu, kraju czy danego miasta.

 

W ciągu ostatnich 20 lat Azerbejżan przeżywa nieustanny rozwój. I to nie tylko w sferze politycznej i gospodarczej, ale także sportowej. Igrzyska w Baku są więc szansą nie tylko na zaprezentowanie naszego bogatego dziedzictwa, ale także udowodnienie postępu, jaki zachodzi w naszym kraju. Również sportowo mamy nadzieję na sukcesy. Tym bardziej, że po igrzyskach planowane sa kolejne imprezy w Azerbejdżanie, jak: igrzyska islamskie, czy piłkarskie mistrzostwa europy do lat 17. Także liczymy na promocję także naszego kraju.

Jak ważne z punktu sportowego są to igrzyska, biorąc pod uwagę, że odbywają się na rok przed Rio? Igrzyska w Londynie były chyba najlepszymi w histori Azerbajdżanu...

 

Z punktu widzenia sportowego impreza ta odgrywa bardzo wielką rolę. W naszym kraju tradycyjnie wyróżnione sa dyscypliny, w których jesteśmy mocni i na które kładzie się największy nacisk: judo, boks, lekkoatletyka, gimnastyka. A teraz mamy nadzieję, że dzięki igrzyskom poczynimy postępy w kolejnych dyscyplinach, jak: siatkówka, siatkówka plażowa, triatlon, czy piłka nożna.

Bardzo ważny jest sukces i propagowanie idei Igrzysk Europejskich w całej Europie. Na ile jest szansa, że po tych igrzyskach ta idea pozostanie na stałe, że ta impreza zagości na stałe w kalendarzu?

 

Dziękuje za to pytanie, ponieważ sam często zastanawiam sie nad tą kwestią. Kiedy podjęto decyzje o organizacji igrzysk, wydawało się, że bedą one rozgrywane jedynie w 10-12 dyscyplinach. Dzis wiemy już, że łącznie obejmą 20 dyscyplin, w tym 14 olimpijskich. Na początku niektóre krajowe komitety olimpijskie z rezerwą traktowały pomysł tej imprezy, a dziś widać, że liczba uczestników jest znaczna i nawet musieliśmy wprowadzić ograniczenia w niektórych dyscyplinach. W 2012 roku Azerbajdżan był jedynym kandydatem do organizacji igrzysk, a dziś wydaje się, że o prawa kolejnej imprezy w 2019 roku walczyć będą przynajmniej trzy miasta. Wierzę więc, że europejskie igrzyska zapiszą się na trwałe w historii sportu na Starym Kontynencie i będą znaczące.

Jakie dyscypliny, jakie konkurencje będą się cieszyły największą popularnością? Co takiego zapowiadane jest jako perełka tych igrzysk? Gdzie możemy spodziewać się najgorętszej atmosfery?

 

Igrzyska będą nie tylko świętem sportu, ale przede wszystkim szansą na poznanie naszej kultury, starożytnych korzeni, naszej kuchni, a perełką igrzysk bedzie możliwość poznania naszych mieszkańców, zakosztowanie naszej gościnności, zaznajomienie sie z naszą historią - wierzę, że dzięki temu atmosfera igrzysk bedzie niezapomniana i zapamiętacie ją na długo.
Do zobaczenia w Azerbejdżanie...

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze