Zapowiedź reportażu "Legenda. Nasz mistrz Tomasz" - część trzecia
Na początku lutego Tomasz Wójtowicz uznawany za najwybitniejszego polskiego siatkarza w historii odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.
„Interesuje mnie tylko złoto”. Nie ma chyba w naszym kraju człowieka, który interesowałby się siatkówką i nie znał tych słów. Hubert Jerzy Wagner. Pan trener Wagner. Konkretne zasady, chęć wygrywania, etos pracy.
28 października 1974 roku prowadzona przez 33-letniego Huberta Jerzego Wagnera wywalczyła tytuł mistrzów świata. Stanisław Gościniak, Tomasz Wójtowicz, Edward Skorek, Ryszard Bosek, Wiesław Gawłowski, Wiesław Czaja, Zbigniew Zarzycki, Marek Karbarz, Aleksander Skiba, Włodzimierz Stefański i Mirosław Rybaczewski - zapisali się na stałe złotymi zgłoskami w historii polskiej siatkówki.
Dwa lata później, 30 lipca 1976 roku drużyna w składzie: Zbigniew Lubiejewski, Bronisław Bebel, Lech Lasko, Włodzimierz Stefański, Edward Skorek, Ryszard Bosek, Tomasz Wójtowicz, Wiesław Gawłowski, Mirosław Rybaczewski, Zbigniew Zarzycki, Marek Karbarz, Włodzimierz Sadalski - po zwycięstwie ze Związkiem Radzieckim 3:2 odebrała złote medale olimpijskie, co jest historycznym i - na razie - niepowtórzonym osiągnięciem.
- Ta drużyna wciąż trwa - mówi Tomasz Wójtowicz.
Jak to możliwe?
Odpowiedź już w wielkanocną niedzielę. 4 kwietnia zapraszamy na rozmowę Marka Magiery z naszym mistrzem. „Legenda. Nasz mistrz Tomasz”. To długa i pełna smaczków opowieść wspaniałego siatkarza i człowieka głównie o historii, ale... nie tylko. Początek programu o godz. 14.45.