UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?

UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?
Randy Couture
1 z 6

Randy Couture - kategoria półciężka i ciężka

 

Couture do historii przeszedł jako pierwszy mistrz dwóch kategorii wagowych. Po pas dywizji ciężkiej sięgał aż trzykrotnie:

 

UFC Japan - 21.12.1997 - vs Maurice Smith (większościowa decyzja)
UFC 28 - 17.11.2000 - vs Kevin Randleman (TKO po ciosach)
UFC 68 - 3.03.2007 - vs Tim Sylvia (jednogłośna decyzja)

 

W międzyczasie po dwóch porażkach w królewskiej kategorii spróbował swoich sił w niższej, półciężkiej dywizji. Wędrówka parę kilogramów w dół zaowocowała drugim tytułem mistrzowskim:

 

UFC 43 - 6.06.2003 - vs Chuck Liddell (TKO po ciosach) - o tymczasowy pas
UFC 44 - 26.09.2003 - vs Tito Ortiz (jednogłośna decyzja) - o regularny pas

 

Po raz ostatni w walce mistrzowskiej "The Natural" wystąpił podczas gali UFC 91, kiedy musiał uznać wyższośc Brocka Lesnara i w konsekwencji stracił pas kategorii ciężkiej.

 

Karierę zakończył w 2011 roku. Na gali UFC 129 w spektakularny kopnięciem został znokautowany przez Lyoto Machidę.

UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?
BJ Penn
2 z 6

BJ Penn - kategoria lekka i półśrednia

 

BJ Penn mógł po pierwszy pas mistrzowski sięgnąć już w czwartym zawodowym pojedynku, ale na gali UFC 35 większościową decyzją przegrał starcie z Jensem Pulverem. Przy drugiej próbie w kategorii lekkiej także się nie udało. Było jeszcze bliżej, bo starcie z Caolem Uno na gali UFC 41 zakończyło się niejednogłośnym remisem.

 

Już przy pierwszej próbie udało się natomiast po zmianie dywizji na półśrednią:

 

UFC 46 - 31.01.2004 - vs Matt Hughes (duszenie zza pleców)

 

Po dwóch porażkach - z Georgesem St Pierrem oraz Mattem Hughesem - postanowił wrócić do dywizji lekkiej. W drugiej walce otrzymał szansę walki o tytuł i w tym dniu na stałe zapisał się w historii UFC:

 

UFC 80 - 19.01.2008 - vs Joe Stevenson (duszenie zza pleców)

 

Spróbował raz jeszcze podbić kategorię półśrednią i jako pierwszy zawodnik w jednym momencie dzierżyć pasy dwóch dywizji. Na UFC 94 jednak po raz kolejny musiał uznać wyższość Georgesa St-Pierrea.

 

Na zakończenie kariery BJ Penn przeniósł się do kategorii piórkowej, w której aktualnie notuje serię trzech porażek z rzędu.

UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?3 z 6

Conor McGregor - kategoria piórkowa i lekka

 

Irlandczyk od pierwszych występów w organizacji UFC zapewniał, że jego celem są rzeczy niedostępne dla innych. Po pięciu kolejnych wygranych otrzymał szansę walki o pas tymczasowy kategorii piórkowej i skutecznie ją wykorzystał:

 

UFC 189 - 11.07.2015 - vs Chad Mendes (TKO po ciosach)

 

W kolejnym występie zmierzył się z niepokonanym od ponad dziesięciu lat Jose Aldo. Brazylijczyk padł na deski nieprzytomny już w 13. sekundzie walki:

 

UFC 194 - 12.12.2015 - vs Jose Aldo (KO po ciosie)

 

W następnej walce Irlandczyk zadebiutował w dywizji półśredniej i zmierzył się z Natem Diazem. W pierwszej konfrontacji musiał uznać wyższość zawodnika ze Stockton, ale już w rewanżu okazał się zawodnikiem lepszym na kartach punktowych u dwóch sędziów.

 

W ten sposób ówczesny czempion dywizji piórkowej zapracował na kolejną próbę mistrzowską. Tym razem w kategorii... lekkiej. Na gali UFC 205 McGregor zapisał czystą do tego momentu kartę historii UFC. Eddie Alvarez nie wytrzymał presji związanej z występem przeciwko Irlandczykowi i skapitulował już w drugiej rundzie walki:

 

UFC 205 - 12.11.2016 - vs Eddie Alvarez (TKO po ciosach)

 

Kibice długo czekali na kolejny występ celebrującego swój sukces "Notoriousa". Powrócił dopiero po prawie dwuletniej przerwie, ale tym razem po raz pierwszy w walce mistrzowskiej dla organizacji UFC opuszczał oktagon jako przegrany. Na gali UFC 229 w czwartej rundzie odklepał duszenie zaserwowane przez Khabiba Nurmagomedova.

UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?4 z 6

Georges St Pierre - kategoria półśrednia i średnia

 

W swojej karierze przegrał zaledwie dwa ze stoczonych 28 pojedynków. Szansę zdobycia pasa mistrzowskiego w kategorii półśredniej otrzymał w trzecim występie dla organizacji UFC. Walkę na gali z numerem 50. przegrał z Mattem Hughesem przez dźwignię na staw łokciowy.

 

Czterema kolejnymi wygranymi zapracował na kolejną okazję i tym razem w konfrontacji z Hughesem nie pozostawił żadnych złudzeń, że zasłużył na tytuł:

 

UFC 65 - 18.11.2006 - vs Matt Hughes (TKO po wysokim kopnięciu i ciosach)

 

W pierwszej obronie stracił pas mistrzowski w konfrontacji z Mattem Serrą na gali UFC 69. Po wygranej z Joshem Koscheckiem raz jeszcze zmierzył się z Mattem Hughesem, tym razem o pas tymczasowy, by później zrewanżować się Serrze za porażkę sprzed roku:

 

UFC 79 - 29.12.2007 - vs Matt Hughes (poddanie - dźwignia na staw łokciowy) - o tymczasowy pas

UFC 83 - 19.04.2008 - vs Matt Serra (TKO po kolanach na tułów)

 

Mistrzostwa w kategorii półśredniej Kanadyjczyk już nie oddał. Po dziewięciu kolejnych obronach tytułu i wygranej na gali UFC 167 z Johnym Hendricksem postanowił zawiesić karierę. Niewielu spodziewało się, że powróci w wielkim stylu, aby sięgnąć po kolejne trofeum. Tym razem w kategorii średniej:

 

UFC 217 - 4.11.2017 - vs Michael Bisping (poddanie duszeniem zza pleców)

 

Kibice Kanadyjczyka czekają na kolejny powrót swojego ulubieńca. Głośno mówiło się w ostatnim czasie o możliwości hitowej konfrontacji z niepokonanym mistrzem kategorii lekkiej Khabibem Nurmagomedovem.

UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?5 z 6

Daniel Cormier - kategoria półciężka i ciężka

 

Ostatnim podwójnym mistrzem zamykającym zestawienie "pięciu wspaniałych" jest Daniel Cormier. Amerykanin przez kilka tygodni był czempionem dwóch dywizji wagowych - półciężkiej oraz ciężkiej. Aktualnie odebrano mu tytuł niższej kategorii ze względu na powrót do klatki byłego czempiona Jona Jonesa. Popularny "Bones" o wakujący tytuł zmierzy się z Alexanderem Gustafssonem na gali UFC 232.

 

Co ciekawe, Cormier przygodę z UFC rozpoczął dwoma wygranymi w królewskiej kategorii, aby następnie przenieść się kilka kilogramów niżej. Przed szansą zdobycia pasa stanął już pierwszej wygranej z Danem Hendersonem. Na gali UFC 182 przegrał decyzją sędziów z Jonem Jonesem. Ze względu na problemy z prawem "Bones" został pozbawiony tytułu, a szansę mistrzowską ponownie otrzymał Cormier. Tym razem popularny "DC" dopiął swego:

 

UFC 187 - 23.05.2015 - vs Anthony Johnson (poddanie duszeniem zza pleców)

 

W międzyczasie przyszła druga przegrana z Jonesem, ale tym razem Amerykanin nie przeszedł testów antydopingowych. Werdykt z gali UFC 214 zmieniono na "nierozstrzygnięty" (ang. No Contest) i pas został w posiadaniu Cormiera.

 

Na gali UFC 226 przyszła okazja powtórzenia wyczynu McGregora. Starcie w kategorii ciężkiej ze Stipe Miociciem elektryzowało fanów na całym świecie. W lipcu 2018 roku Cormier po raz kolejny wykazał się wysoką inteligencją w klatce i już w pierwszej rundzie posłał na deski zawodnika z Cleveland:

 

UFC 226 - 7.07.2018 - vs Stipe Miocic (KO po ciosach)

 

Od historycznego wyczynu DC zanotował jeden występ. Na gali UFC 230 w drugiej rundzie duszeniem zza pleców zmusił do poddania Derricka Lewisa i zachował pas dywizji ciężkiej. W jakiej kategorii przyjdzie mu teraz walczyć - półciężkiej czy ciężkiej?

UFC 231: Jędrzejczyk dołączy do piątki wspaniałych?6 z 6

Joanna Jędrzejczyk - kategoria słomkowa i musza (?)

 

Polka w trzecim pojedynku dla organizacji UFC otrzymała szansę walki mistrzowskiej w kategorii słomkowej. Na gali UFC 185, w marcu 2015 roku, Jędrzejczyk nie dała żadnych szans Carli Esparzie:

 

UFC 185 - 14.03.2015 - vs Carla Esprza (TKO po ciosach)

 

Po pięciu, skutecznych obronach pasa przyszła pora na pierwszą konfrontację z Rose Namajunas. Na gali UFC 217 Polka sensacyjnie została znokautowana przez pochodzącą z Litwy zawodcznikę, a w rewanżowym pojedynku musiała uznać wyższość rywalki na kartach punktowych sędziów podczas gali UFC 223.

 

Jędrzejczyk szybko, po trzech mesiącach, powróciła na zwycięską ścieżkę wygraną z Tecią Torres. 

 

W najbliższy weekend przyjdzie Polce zmierzyć się z odwieczną rywalką Valentiną Shevchenko. Do tej pory trzykrotnie na zasadach muay thai lepsza okazywała się zawodniczka urodzona w Biszkeku. Czy Polka zdoła przerwać niekorzystną passę w pojedynku na zasadach MMA? 

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze