Koncert Polaków! 0:5 Finlandii we Wrocławiu

Polscy piłkarze wygrali 5:0 z Finlandią w spotkaniu towarzyskim rozegranym we Wrocławiu. Mecz był jednym z ostatnich sprawdzianów biało-czerwonych przed finałami Euro 2016. Znakomicie spisali się zawodnicy walczący o miejsce w kadrze na ten turniej, szczególnie Paweł Wszołek i Filip Starzyński.

Reprezentanci Polski przystępowali do starcia z Finlandią w dobrych humorach. W środę,  w pierwszym tegorocznym  spotkaniu wygrali z Serbią 1:0 - po bramce Jakuba Błaszczykowskiego. Selekcjoner Adam Nawałka w konfrontacji z Finami chciał dać szansę pokazania się kilku graczom rezerwowym; w porównaniu z meczem z Serbią, w wyjściowej jedenastce pozostało czterech zawodników: Kamil Glik (w tym spotkaniu w roli kapitana), Grzegorz Krychowiak, Kamil Grosicki i Arkadiusz Milik.

W pierwszej połowie zmiennicy starali się za wszelką cenę udowodnić opiekunowi kadry swą przydatność w kadrze na Euro 2016.  Po sennym początku biało-czerwoni wrzucili wyższy bieg i w krótkim odstępie czasu wyprowadzili dwa celne ciosy. Najpierw - w 18. minucie -  Kamil Grosicki wykorzystał dośrodkowanie Artura Jędrzejczyka, a dwie minuty później pomocnik Rennais popisał się podaniem, które na bramkę zamienił Paweł Wszołek. W 32. minucie biało-czerwoni podkreślili swą hegemonię trzecim golem, gdy Filip Starzyński zaskoczył bramkarza rywali efektownym strzałem z linii pola karnego. Dobra gra skrzydłowych była wizytówką polskiej drużyny w tej części gry.

W końcówce pierwszej połowy gospodarze nieco spuścili z tonu, doprowadzając do kilku niepotrzebnych sytuacji pod bramką Artura Boruca. Finowie nie wykorzystali jednak nieporozumienia Artura Jędrzejczyka z bramkarzem oraz rzutu wolnego zza pola karnego, po faulu Kamila Glika Kasperze Hamalainenie.

W przerwie trener Adam Nawałka dokonał dwóch zmian w składzie Artura Boruca zastąpił Przemysław Tytoń, a Grzegorza Krychowiaka - Tomasz Jodłowiec. Na początku drugiej połowy biało-czerwoni pozwolili rywalom dojść do głosu. Polacy odzyskali wigor, gdy w 63. minucie na placu gry pojawił się - witany gorącymi owacjami przez kibiców - Robert Lewandowski. Trzy minuty później padła kolejna bramka. Kamil Grosicki wbiegł w pole karne, obrońcy poszli za napastnikiem Bayernu, a piłkę odbitą przez Paulusa Arajuuriego przejął Paweł Wszołek i nie miał większych kłopotów ze zdobyciem swej drugiej w tym meczu bramki.

W 82. minucie mógł paść gol numer 5. Robert Lewandowski z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę. Co się odwlecze, to nie uciecze. Trzy minuty później rywali dobił Kamil Grosicki, wykorzystując podanie Bartosza Salamona z głębi pola.

Przed rozpoczęciem spotkania piłkarze oraz zgromadzeni na trybunach Stadionu Miejskiego we Wrocławiu kibice minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 24 marca legendarnego holenderskiego piłkarza Johana Cruyffa i czterech zawodników trzecioligowego zespołu Wólczanka Wólka Pełkińska, którzy zginęli w sobotę w wypadku samochodowym podróżując na mecz z Avią Świdnik.

Polska - Finlandia 5:0 (3:0)

Bramki: Grosicki 18, 85, Wszołek 20, 66, Starzyński 32

Polska: Artur Boruc (46. Przemysław Tytoń) – Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Michał Pazdan, Jakub Wawrzyniak – Paweł Wszołek (86. Jakub Błaszczykowski), Grzegorz Krychowiak (46. Tomasz Jodłowiec), Bartosz Kapustka (79. Bartosz Salamon), Filip Starzyński (67. Piotr Zieliński), Kamil Grosicki – Arkadiusz Milik (63. Robert Lewandowski)

Finlandia: Lukas Hradecky – Kari Arkivuo, Paulus Arajuuri, Joona Toivio, Jere Uronen - Alexander Ring (83. Janne Saksela), Roman Eremenko (78. Thomas Lam), Tim Sparv, Perparim Hetemaj (46. Robin Lod) - Kasper Hamalainen (46. Rasmus Schuller), Joel Pohjanpalo (62. Teemu Pukki)

Sędzia: Hiroyuki Kimura (Japonia). Widzów: 42 068

W załączonym materiale wideo wywiady z reprezentantami Polski.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

17:03

['0]

17:13

['0]

Polacy dotychczas grali z Finlandią 31 razy. Bilans jest bardzo korzystny: 20 wygranych, 8 remisów i tylko trzy porażki. Bramki: 72:28. Najwyższe zwycięstwo biało-czerwoni odnieśli 24 października 1965 roku w  Szczecinie, gdy pokonali rywali aż  7:0 w meczu eliminacji MŚ. Ostatnie starcie obu reprezentacji - w 2010 roku - zakończyło się bezbramkowym remisem.

Polska - Finlandia: Historia i bilans spotkań

17:17

['0]

Polska kadra U-21 pokonała dziś we Włocławku rówieśników z Białorusi 3:0. Czy dorosła reprezentacja powtórzy ten wynik?

U-21: Polska pewnie pokonała Białoruś!

W ostatnim z zaplanowanych na marzec meczów towarzyskich Polska kadra U-21 pokonała rówieśników z Białorusi 3:0. Bramki dla podopiecznych Marcina Dorny zdobyli Adam Buksa, który popisał się ładnym strzełem z półwoleja, a także Mariusz Stępiński i Łukasz Moneta. Po wygranej 1:0 z Finlandią kadra Marcina Dorny podejmowała we Włocławku reprezentację Białorusi.

17:29

['0]

17:30

['0]

Składy:

POLSKA: Artur Boruc, Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Michał Pazdan, Jakub Wawrzyniak, Paweł Wszołek, Grzegorz Krychowiak, Bartosz Kapustka, Kamil Grosicki, Filip Starzyński, Arkadiusz Milik.
FINLANDIA: Lukas Hradecky - Paulus Arajuuri, Joona Toivio, Jere Uronen, Kari Arkivuo, Roman Eremenko, Tim Sparv, Alexander Ring, Perparim Hetemaj, Kasper Hamalainen, Joel Pohjanpalo.

17:33

['0]

Mecz zostanie poprzedzony minutą ciszy ku jego czci zmarłego 24 marca  Johana Cruyffa.

Boski Johan. Piłkarz, który wyprzedził swoją epokę

17:33

['0]

['1] POLSKA - FINLANDIA 0:0 Zaczynamy!

17:36

['0]

['1] POLSKA - FINLANDIA 0:0 Pierwsza akcja biało-czerwonych. Dośrodkowanie Jakuba Wawrzyniaka przecięli w polu karnym obrońcy rywali.

17:37

['0]

['5] POLSKA - FINLANDIA 0:0 Pierwszy rzut rożny dla Polski, zamieszanie w polu karnym, ale strzał Arkadiusza Milika nie przyniósł powodzenia.

17:45

['0]

['11] POLSKA - FINLANDIA 0:0 Przewaga Polaków nie przekłada się na sytuacje podbramkowe.

17:46

['0]

['13] POLSKA - FINLANDIA 0:0 Kolejny rzut rożny dla biało-czerwonych.

17:49

['0]

['18] POLSKA - FINLANDIA 1:0 GOL!!!

17:51

['0]

['18] POLSKA - FINLANDIA 1:0 KAMIL GROSICKI Z prawej strony dośrodkowywał Artur Jędrzejczyk, a pomocnik Rennais strzałem z kilku metrów pokonał bramkarza rywali.

17:52

['0]

['20] POLSKA - FINLANDIA 2:0 GOL!!!

17:54

['0]

['20] POLSKA - FINLANDIA 2:0 PAWEŁ WSZOŁEK. Polacy poszli za ciosem. Szybka akcja biało-czerwonych, Kamil Grosicki tym razem w roli asystenta, a Paweł Wszołek przeciął lot piłki pakując ją z najbliższej odległości do fińskiej bramki.

17:58

['0]

['25] POLSKA - FINLANDIA 2:0 Rzut rożny dla Polaków, ale po nieudanym dośrodkowaniu nikt z Polaków nie sięgnął piłki w polu karnym.

18:03

['0]

['30] POLSKA - FINLANDIA 2:0 Gospodarze przycisnęli, co mogło zaowocować trzecią bramką. Techniczny strzał Artura Jędrzejczyka nie zaskoczył jednak bramkarza reprezentacji Finlandii.

18:04

['0]

['32] POLSKA - FINLANDIA 3:0 GOL!!!

18:09

['0]

['32] POLSKA - FINLANDIA 3:0 FILIP STARZYŃSKI - Paweł Wszołek wyłożył piłkę Filipowi Starzyńskiemu, ten obrócił się i efektownym uderzeniem lewą nogą z linii pola karnego umieścił futbolówkę w bramce rywali.

18:10

['0]

['38] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Dośrodkowanie Kamila Grosickiego o mały włos nie wylądowało w bramce rywali, piłka minimalnie minęła słupek.

18:12

['0]

['39] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Pierwsza groźna sytuacja pod polską bramką. Nieporozumienie Artura Jędrzejczyka z Arturem Borucem, strzał Finów z linii bramkowej wybił Michał Pazdan.

18:15

['0]

['42] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Kamil Glik faulował Kaspera Hamalainena przed polem karnym. Żółta kartka dla polskiego obrońcy.

18:17

['0]

['44] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Finowie długo przygotowywali się do wykonania rzutu wolnego, ale strzał Romana Eremenko zatrzymał się na polskim murze.

18:17

['0]

['45] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Arbiter doliczył minutę do pierwszej połowy.

18:18

['0]

['45] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Zdecydowane prowadzenie biało-czerwonych po pierwszej połowie meczu!

18:20

['0]

18:36

['0]

['46] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Rozpoczynamy drugą połowę! Artura Boruca zastąpił Przemysław Tytoń, a Tomasz Jodłowiec pojawił się na placu gry w miejsce Grzegorza Krychowiaka.

['0]

['55] POLSKA - FINLANDIA 3:0 W pierwszych dziesięciu minutach drugiej połowy żadna z drużyn nie zdołała stworzyć sobie klarownej sytuacji podbramkowej.

18:46

['0]

['57] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Strzał Bartosza Kapustki minął poprzeczkę bramki rywali.

18:49

['0]

['60] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Biało-czerwoni dali dojść do głosu rywalom na początku drugiej połowy. Kolejny rzut rożny dla Finów.

18:52

['0]

['63] POLSKA - FINLANDIA 3:0 Robert Lewandowski na boisku! Zmienia Arkadiusza Milika i po raz 75. gra w biało-czerwonych barwach.

18:55

['0]

['66] POLSKA - FINLANDIA 4:0 GOL!!!

18:57

['0]

['66] POLSKA - FINLANDIA 4:0 PAWEŁ WSZOŁEK po raz drugi! Kamil Grosicki wyłożył piłkę Wszołkowi, obrońcy poszli za Robertem Lewandowskim, a pomocnik Hellas Werona nie miał kłopotów z pokonaniem bramkarza rywali.

19:01

['0]

['69] POLSKA - FINLANDIA 4:0 Efektowna akcja Roberta Lewandowskiego, ale piłkarz Bayernu został powstrzymany przez Lukasa Hradeckiego. Chwilę wcześniej boisko opuścił Filip Starzyński zmieniony przez Piotra Zielińskiego.

19:07

['0]

['75] POLSKA - FINLANDIA 4:0 Po zdobyciu czwartej bramki przez Polaków gra wyraźnie się uspokoiła. Finowie szukają szans na honorową bramkę.

19:08

['0]

['79] POLSKA - FINLANDIA 4:0 Bartosz Salamon zmienia Bartosza Kapustkę.

19:10

['0]

['82] POLSKA - FINLANDIA 4:0 Robert Lewandowski z rzutu wolnego w poprzeczkę! Milimetrów zabrakło do szczęścia...

19:13

['0]

['85] POLSKA - FINLANDIA 5:0 GOL!!!

19:15

['0]

['85] POLSKA - FINLANDIA 5:0 KAMIL GROSICKI. Pomocnik Rennais wykorzystał bardzo dobre podanie Bartosza Salamona z głębi pola i nie miał kłopotów z pokonaniem fińskiego bramkarza.

19:16

['0]

['86] POLSKA - FINLANDIA 5:0 Paweł Wszołek opuszcza boisko, w jego miejsce wchodzi Jakub Błaszczykowski.

19:19

['0]

['90] POLSKA - FINLANDIA 5:0 Trzy minuty doliczył arbiter.

19:22

['0]

['90] POLSKA - FINLANDIA 5:0 Koniec meczu! Efektowne zwycięstwo biało-czerwonych.