ME w Portugalii

Młoda kadra z 2002 nabrała doświadczenia i wydawała się jeszcze silniejsza niż wtedy, gdy doszła do półfinału w Korei i Japonii. Obok Michaela Owena zagrał młody Wayne Rooney, a do składu powrócili nieobecni na mundialu z powodu kontuzji Steven Gerrard oraz Gary Neville.

Zmorą Anglików w ćwierćfinale znów okazały się rzuty karne. Mecz z Portugalią był czwartym (po 1990, 1996 i  1998), który Anglicy przegrali po serii jedenastek. Bohaterem okazał się bramkarz gospodarzy, Ricardo, który najpierw sam trafił z 11 metrów, a potem obronił strzał Vassella.

Koniec znów po ćwierćfinale  

Droga do ćwierćfinału w MŚ 2006 roku dla Anglików była dość łatwa. Po drodze trafili na zespoły Paragwaju, Trynidadu i Tobago oraz Szwecji, a w 1/8 na Ekwador. Ćwierćfinał był powtórką sprzed dwóch lat i tak jak wtedy zakończył się wygraną Portugalczyków po serii rzutów karnych.

 

Kolejny obcokrajowiec


Następcą Erikssona został Steve McClaren, ale po tym jak nie awansował z reprezentacją na ME w 2008 na jego miejsce zatrudniono Włocha - Fabio Capello.

Rezultaty pracy Capello było widać od razu – wygrane 4:1 z Chorwacją, 5:1 z Kazachstanem, 3:1 z Białorusią i 2:1 z Ukrainą sprawiły, że Anglia awansowała do turnieju w RPA z pierwszego miejsca.

Na mistrzostwach Anglia trafiła do grupy ze Stanami, Algierią i Słowenią. Pierwszy mecz ze Stanami rozpoczął się od trafienia Stevena Gerrarda w 4.minucie, jednak 40.minucie doszło do wyrównania. Anglicy próbowali jeszcze przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale w świetnej formie był bramkarz USA - Tim Howard.

 

Kolejny mecz z Algierią nie porywał stylem i efektownością i ostatecznie zakończył się remisem. Liderem grupy nieoczekiwanie okazała się Słowenia, Anglicy jeśli chcieli myśleć o wyjściu z grupy musieli pokonać Słoweńców.

 

Zadanie, mimo iż w mało porywającym stylu, wykonali i po golu w 22. minucie, którego strzelcem był Jermain Defoe awansowali do dalszej części turnieju. W 1/8 jednak ulegli Niemcom aż 1:4, kiedy to przy stanie 1:2 urugwajski sędzia nie uznał prawidłowo zdobytej bramki Franka Lamparda.

 

Euro 2012 i Mś w Brazylii

 

Na Euro Anglicy w grupie zajęli pierwsze miejsce przed Francją, Szwecją oraz Ukrainą, jednak swoją przygodę znów zakończyli na ćwierćfinale i znów po nieudanej serii jedenastek, przegrywając z reprezentacją Włoch 2:4. Rzutów karnych nie wykorzystali Ashley Young i Ashley Cole.

 

O mistrzostwach świata w Brazylii angielscy kibice i piłkarze chcieli jak najszybciej zapomnieć. W grupie z Kostaryką, Urugwajem i Włochami reprezentacja Anglii zajęła ostatnie miejsce. W porównaniu do tamtego turnieju we Francji doszło do 12 zmian w składzie.

 

50-lecie

 

Nie udało się na 30-lecie, więc może uda się w 50 rocznicę? Ćwierćfinałem Anglicy na pewno się nie zadowolą, a swoją drogę po sukces na międzynarodowym turnieju rozpoczną już 11 czerwca o godzinie 21 przeciwko Rosji.

 

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!