Euro 2016: Walia górą w meczu debiutantów. Honorowy gol Dudy

Pierwsze spotkanie grupy B pomiędzy Walią a Słowacją zakończyło się rezultatem 2:1. W pierwszej połowie bramkę strzałem z rzutu wolnego zdobył Gareth Bale. Po przerwie dominowali zmiennicy. Decydującego gola dla Walijczyków zdobył Hal Robson-Kanu, a dla Słowaków trafił piłkarz Legii Warszawa, Ondrej Duda.

Obie drużyny rozegrały pierwszy mecz na mistrzostwach Europy, jednak debiutanckiej tremy nie było widać ani po Walijczykach, ani po Słowakach. Mecz od pierwszych minut toczył się w bardzo dobrym tempie. Już w trzeciej minucie indywidualną akcją popisał się Marek Hamsik. Po minięciu kilku rywali Słowak oddał strzał i tylko ofiarny wślizg Bena Daviesa uratował Walijczyków przed utratą gola.

Bale robi różnicę

Odpowiedź Walii nadeszła szybko. W 10. minucie Gareth Bale po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z największych specjalistów od rzutów wolnych. Strzał z dwudziestu pięciu metrów nie był mocny, ale niezwykle precyzyjny i zaskoczył Matusa Kozacika.

Po zdobyciu bramki mecz zaczęli kontrolować Walijczycy. Słowacy próbowali zagrozić bramce Danny'ego Warda, który niespodziewanie zagrał zamiast Wayne'a Hennessey'a, jednak strzały z dystansu Vladimira Weissa i Juraja Kucki lądowały na trybunach.

Pod koniec pierwszej części spotkania tempo zdecydowanie zmalało. Gra się zaostrzyła, szczególnie ze strony Słowaków, szukających okazji na wyrównanie. W poczynaniach ofensywnych obu drużyn brakowało dokładności i ostatniego podania. Po krótkim okresie przewagi podopiecznych trenera Jana Kozaka strzał oddał Bale, jednak wpadł on prosto w ręce Kozacika. Mimo to Walijczycy schodzili na przerwę w lepszych humorach.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie. Piłka znajdowała się najczęściej w środku boiska, a nieliczne akcje obu drużyn kończyły się przechwytami obrońców. Pierwszą groźną akcję przeprowadzili Słowacy w 54. minucie. Bardzo dobre podanie otrzymał Robert Mak, jednak asekurowany przez Daviesa strzelił ponad bramką. Chwilę później po dośrodkowaniu Joe Allena na bramkę Kozacika uderzył głową Bale. Na posterunku był jednak zawodnik Viktorii Pilzno.

Wejście smoka słowackiego...

Brak zmiany wyniku spowodował zmiany personalne w jedenastce Słowacji. Niewidocznego Durisa zmienił Adam Nemec, natomiast za Hrosovsky'ego pojawił się na boisku pomocnik Legii Warszawa, Ondrej Duda. Efekty tych roszad przyszły szybciej, niż ktokolwiek by się spodziewał. W pierwszej akcji po wznowieniu gry podanie przed polem karnym Walijczyków otrzymał od Maka Duda. Pewny strzał mistrza Polski spowodował, że niespełna minutę po zameldowaniu się na murawie wyrównał wynik spotkania!

Bramka zmiennika niezwykle podniosła Słowaków na duchu. Już kilka chwil później szczęścia spróbował Weiss, jednak jego rzut wolny był zdecydowanie gorszy niż ten, który otworzył wynik spotkania. W 68. minucie ponownie uderzał Mak i po raz kolejny piłka powędrowała daleko od bramki.

Podopieczni Chrisa Colemana obudzili się w 73. minucie. Po dośrodkowaniu wprowadzonego na boisko Hala Robsona-Kanu głową strzelał Aaron Ramsey, ale piłka wylądowała obok bramki. Siedem minut ponownie do rzutu wolnego stanął Bale. Tym razem napastnik Realu Madryt nie zaskoczył słowackiego bramkarza.

...i walijskiego

Co się nie udało wcześniej, powiodło się w 82. minucie. Środkiem przedarł się Ramsey i wystawił piłkę Robsonowi-Kanu. Co prawda zawodnik Reading nie trafił czysto w piłkę, jednak kompletnie zmylił Kozacika. Walijczycy ponownie na prowadzeniu!

Widmo porażki zaczęło wyraźnie zaglądać w oczy Słowakom, co odbiło się na ich stylu gry. Spora liczba fauli i determinacja w tworzeniu kolejnych sytuacji mogła przynieść skutek już kilka minut później. W akcji zmienników Miroslav Stoch dośrodkował na głowę Adama Nemca. Piłka wylądowała jednak na słupku.

Akcje Słowaków powodowały groźne kontry Walijczyków. Żadna z nich nie zmieniła jednak wyniku spotkania. W pojedynku debiutantów lepsze okazały się więc walijskie Smoki!

Drugie spotkanie w grupie B pomiędzy Anglią i Rosją rozpocznie się w Marsylii o 21:00.

Walia - Słowacja 2:1 (1:0)

Bramki: Bale (10'), Robson-Kanu (82') - Duda (61')

Walia: Danny Ward - James Chester, Ashley Williams, Ben Davies - Chris Gunter, Joe Allen, David Edwards (69. Joe Ledley), Aaron Ramsey (88. Jazz Richards), Neil Taylor - Jonathan Williams (71. Hal Robson-Kanu), Gareth Bale

Słowacja: Matus Kozacik - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Dusan Svento - Robert Mak, Juraj Kucka, Patrik Hrosovsky (60. Ondrej Duda), Marek Hamsik, Vladimir Weiss (83. Miroslav Stoch) - Michal Duris (60. Adam Nemec)

Żółte kartki: Hrosovsky, Mak, Weiss, Hamsik, Skrtel (Słowacja)

Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia)

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

['0]

Witamy w relacji na żywo z pierwszego meczu grupy B na Euro 2016: przed nami Walia - Słowacja!

17:47

['0]

Są składy!

Walia: Danny Ward - Neil Taylor, Ben Davies, Ashley Williams, James Chester, Chris Gunter - Aaron Ramsey, David Edwards, Jonathan Williams, Joe Allen - Gareth Bale.

Słowacja: Matus Kozacik - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Dusan Svento - Robert Mak, Juraj Kucka, Patrik Hrosovsky, Marek Hamsik, Vladimir Weiss - Michal Duris.

17:52

['0]

A tyle Walia czekała na wielką imprezę. Ostatniego gola strzelił im w 1957 roku wielki Pele.

['0]

1' Walia - Słowacja 0:0

Zaczęli!

18:05

['0]

3' Walia - Słowacja 0:0

Jak to nie wpadło! Marek Hamsik "posadził" na murawie Ashleya Williamsa i Jamesa Chestera - w ostatniej chwili piłkę sprzed linii bramkowej wybił Ben Davies. Przypomnijmy, że Hamsik to najlepszy strzelec Słowacji w eliminacjach - zdobył pięć goli.

18:06

['0]

Pięknie to wygląda!

18:07

['0]

6' Walia - Słowacja 0:0

Walia na połowie rywala. Zawodnicy cały czas szukają podaniami Garetha Bale'a, ale jeszcze go nie znaleźli.

18:10

['0]

8' Walia - Słowacja 0:0

Słowacy co rusz faulują. Tym razem do rzutu wolnego z około 20 metrów podejdzie Gareth Bale.

18:12

['0]

10' Walia - Słowacja 1:0

GOOOOOL! Coś niesamowitego! Gareth Bale bezpośrednio z rzutu wolnego umieszcza piłkę w siatce! Piękna trajektora lotu, Matus Kozacik bez szans. To pierwszy strzał na bramkę zawodnika Realu Madryt w tym meczu.

19:59

['0]

11' Walia - Słowacja 1:0

Warto przypomnieć, że Gareth Bale miał udziały przy 82 procentach bramek Walii w eliminacjach. To absolutnie kluczowy zawodnik tego zespołu - nie będzie przesadą stwierdzenie, że wygrywa mecze w pojedynkę.

18:17

['0]

14' Walia - Słowacja 1:0

Walia cały czas w natarciu. Tercet Allen-Ramsey-Bale nakręca grę zespołu Chrisa Colemana. Druga bramka wisi w powietrzu.

18:19

['0]

18' Walia - Słowacja 1:0

Marek Hamsik zupełnie niewidoczny. Przypomnijmy, że na ławce czeka Ondrej Duda.

18:21

['0]

20' Walia - Słowacja 1:0

Aaron Ramsey uderzył sprzed pola karnego. Zbyt anemicznie jednak, by zaskoczyć Kozacika.

00:44

['0]

21' Walia - Słowacja 1:0

A tak cieszył się Gareth Bale:

18:24

['0]

22' Walia - Słowacja 1:0

Tutaj obejrzycie natomiast gola:

18:26

['0]

24' Walia - Słowacja 1:0

Chris Gunter zszedł na prawe skrzydło, wygrał pojedynek biegowy z Janem Duricą, dośrodkował i... piłka wylądowała na aucie. Gunter to jeden z fundamentów drużyny Colemana - rozegrał wszystkie mecze w eliminacjach.

18:31

['0]

29' Walia - Słowacja 1:0

Słowacja strasznie przestraszona. Jej obrońcy co chwilę wybijają piłkę "na uwolnienie", a ta po chwili ląduje pod nogami rywali. Przed chwilą uczynił to nawet Marek Hamsik.

18:33

['0]

31' Walia - Słowacja 1:0

Pierwsza żółta kartka w tym meczu - dla Słowaków. Hrosovsky sfaulował pod polem karnym Jonathana Williamsa.

18:36

['0]

34' Walia - Słowacja 1:0

Gunter znów udał się rajdem prawą flanką, dośrodkował, piłkę głową w pole karne zgrał Allen, ale... żaden kolega nie zdążył już do niej dobiec.

18:37

['0]

36' Walia - Słowacja 1:0

Przypomnijmy, jak wyglądała pierwsza sytuacja meczu:

18:40

['0]

38' Walia - Słowacja 1:0

Z dynamiczną akcją środkiem boiska poszedł Gareth Bale. Zawodnik Realu zgrał na prawo do Ramseya. Niestety, kolejna już wrzutka zawodnika Ramseya nie znalazła adresata.

19:13

['0]

42\' Walia - Słowacja 1:0

Końcówka zdecydowanie dla Słowacji. Zawodnicy w niebieskich koszulkach szturmują pole karne Szwajcarii. Przed chwilą w dobrej sytuacji zblokowany został Vladimir Weiss. Były zawodnik Glasgow Rangers nie zamierza się jednak poddawać - ten chłopak umie zrobić różnicę.

18:47

['0]

45' Walia - Słowacja 1:0

Cóż za kapitalna piłka ze środka pola w wykonaniu Marka Hamsika! Piłkarz Napoli zagrał idealnie w tempo Martinowi Skrtelowi, któremu do pełni szczęścia zabrakło kilka centymetrów. Słowacy powinni teraz wyrównać.

18:50

['0]

Koniec pierwszej połowy! Walia prowadzi ze Słowacją 1:0 po kapitalnym golu Garetha Bale'a z rzutu wolnego - zobaczycie go w załączonym materiale wideo.

19:06

['0]

46' Walia - Słowacja 1:0

Zaczęli!

19:06

['0]

47' Walia - Słowacja 1:0

Oba zespoły bez zmian.

19:08

['0]

50' Walia - Słowacja 1:0

Dalekim wyrzutem Gunter szukał Bale'a. Gwiazdor Realu nie dobiegł do piłki.

19:09

['0]

51' Walia - Słowacja 1:0

Tu możecie zobaczyć pierwszą sytuację meczu, po której Słowacja powinna objąć prowadzenie:

19:11

['0]

53' Walia - Słowacja 1:0

Kapitalny drybling na lewym skrzydle Williamsa. Walijczyk zwiódł trzech rywali, ale ostatecznie "wyciągł" go Kucka. To chyba najczęściej faulowany zawodnik drużyny Chrisa Colemana.

19:14

['0]

55' Walia - Słowacja 1:0

W sytuacji sam na sam z walijskim bramkarzem znalazł się Robert Mak. Słowaka próbował powstrzymać wracający Neil Taylor, który na tyle Maka zdeprymował, że ten nie trafił w bramkę.

19:15

['0]

57' Walia - Słowacja 1:0

Bale blisko drugiego trafienia!

19:17

['0]

58' Walia - Słowacja 1:0

Gwiazdor Realu wyszedł w powietrze, jak jego klubowy kolega - Cristiano Ronaldo. Kozacik był jednak na posterunku.

19:18

['0]

60' Walia - Słowacja 1:0

Ondrej Duda wchodzi na boisko! Zawodnik Legii Warszawa zastąpił Hrosovsky'ego.

19:19

['0]

61' Walia - Słowacja 1:1

TO SIĘ NIE DZIEJE NAPRAWDĘ! ONDREJ DUDA, ZAWODNIK LEGII WARSZAWA, ZDOBYWA BRAMKĘ WYRÓWNUJĄCĄ - I TO NIECAŁĄ MINUTĘ PO WEJŚCIU!

21:54

['0]

62\' Walia - Słowacja 1:1

Robert Mak zabrał się prawym skrzydłem, ograł dwóch rywali - m.in. Aarona Ramseya - i podał w pole karne Ondrejowi Dudzie. Legionista przyjął, zrobił dwa kroki i uderzył obok walijskiego bramkarza. Palce lizać! Ten gość nie ma układu nerwowego.

19:25

['0]

66' Walia - Słowacja 1:1

Teraz transfer do Interu Mediolan wydaje się znacznie bardziej prawdopodobny.

19:27

['0]

68' Walia - Słowacja 1:1

Duda następcą Pelego?!

19:29

['0]

70' Walia - Słowacja 1:1

Podwójna zmiana w zespole Walii: Ledley zastępuje Edwardsa, a Robson-Kanu - Williamsa.

19:31

['0]

73' Walia - Słowacja 1:1

Bramka Dudy:

19:32

['0]

74' Walia - Słowacja 1:1

Bliski gola Robson-Kanu. Napastnik Reading uderzył nieznacznie nad bramką. Walia rzuciła się do ataku calym zespołem.

19:34

['0]

75' Walia - Słowacja 1:1

Kwadrans do końca. Piękny doping walijskich kibiców. Oni nie wyobrażają sobie tu innego scenariusza niż zwycięstwo.

19:36

['0]

78' Walia - Słowacja 1:1

Żółta kartka dla Roberta Maka. Nerwy się udzielają. Przed szansą z rzutu wolnego Ramsey.

19:38

['0]

80' Walia - Słowacja 1:1

Bale spróbował szczęścia z 30 metrów - też z rzutu wolnego - nadał piłce fajną rotację, ale Kozacik to przecież nie przedszkolak. Zdecydowanie za lekkie uderzenie Walijczyka.

19:39

['0]

81' Walia - Słowacja 2:1

GOOOOL! Robson-Kanu przechyla szalę zwycięstwa na korzyść Walijczyków!

19:43

['0]

82' Walia - Słowacja 2:1

Ogromną robotę wykonał tu Aaron Ramsey, któremu jednak nie zabrakło szczęścia. Zawodnik Arsenalu wbiegł w pole karne, zaczął dryblować, prawie się przewrócił i jakimś cudem zdołał jeszcze musnąć piłkę do Robsona-Kanu. Jego strzal był już zupełnie instynktowny, ale ostatecznie piłka wturlała się po ziemi do bramki.

19:44

['0]

86' Walia - Słowacja 2:1

Nemec w słupek! Słowacja o krok od wyrównania!

19:46

['0]

88' Walia - Słowacja 2:1

Miła informacja dla nas: Ekstraklasa wypada na razie na Euro lepiej niż choćby Bundesliga!

19:47

['0]

90' Walia - Słowacja 2:1

Bale sam na sam i... prosto w słowackiego bramkarza!

19:49

['0]

91' Walia - Słowacja 2:1

Cztery minuty doliczył sędzia.

19:51

['0]

93' Walia - Słowacja 2:1

Słowacy w natarciu! Walijska defensywa jednak nie do ruszenia.

19:53

['0]

94' Walia - Słowacja 2:1

KONIEC MECZU! WALIA WYGRYWA 2:1 W PIERWSZYM MECZU GRUPY B NA EURO 2016!