Euro 2016: Mamy zwycięstwo! Irlandia Północna pokonana po golu Milika

Polska pokonała Irlandię Północną 1:0 w swoim pierwszym meczu na Euro 2016! Biało-czerwoni byli zdecydowanie lepszym zespołem w przekroju całego spotkania i po golu Arkadiusza Milika z 51. minuty odnieśli historyczne, bo pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Europy!

Biało-czerwoni po raz trzeci w historii i trzeci z rzędu uczestniczą w mistrzostwach Europy. Na turniej w 2008 roku dostali się z eliminacji, a cztery lata później mieli zagwarantowane prawo gry jako współgospodarz.

Wyspiarze byli jedną z rewelacji eliminacji. Zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie i w wielkim stylu awansowali na Euro 2016. Wyprzedzili Rumunię, Węgry, Finlandię, Grecję i Wyspy Owcze. Dla Irlandii Północnej miał być pierwszym w historii na czempionacie Starego Kontynentu.

Irlandczycy rozpoczęli to spotkanie schowani za podwójną gardą, od pierwszej minuty czekając na biało-czerwonych na własnej połowie. Polacy ruszyli zaś do ataku, a szczególnie aktywna była nasza lewa strona, na której szarżował Artur Jędrzejczyk. Jedna z oskrzydlających akcji mogła zakończyć się jednak szczęśliwie dla Polaków, ale Arkadiusz Milik źle złożył się do uderzenia prawą nogą i w dogodnej okazji nie trafił w piłkę.

Po pierwszych, bardzo żywych minutach Polacy nieco spućili z tonu i mimo tego, że nadal mieli przewagę w posiadaniu piłki, to nie mogli sobie stworzyć podbramkowych sytuacji. Dopiero w 32. minucie świetną okazję wypracował sobie aktywny Arkadiusz Milik, który miał piłkę na lewej nodze ok. 10 metró od bramki Irlandii Północnej. Uderzenie napastnika Ajaxu minimalnie przeszło jednak obok słupka!

Podopieczni Adama Nawałki w pierwszej połowie mieli aż 7 rzutów rożnych. Jeden z nich, w 40. minucie mógł wreszcie licznie zgromadzonych na stadionie w Nicei kibiców. Dośrodkowanie Milika trafiło w rękę Lafferty'ego - sędzia spotkania nie zdecydował się jednak wskazać na 11. metr. Piłka trafiła do Kapustki, który ograł dwóch rywali i uderzył zza szesnastki. Tylko fantastyczna obrona Michaela McGoverna uratowała Irlandczyków!

Rywale biało-czerwonych w pierwszej połowie nie stworzyli sobie ani jednej dogodnej sytuacji. Długie piłki grane na Lafferty'ego nie stwarzały żadnego zagrożenia, a pewnie w defensywie grali Pazdan z Glikiem. Nieskuteczność w ofensywie sprawiła jednak, że do przerwy na stadionowym zegarze widniał bezbramkowy remis. Gol dla Polaków wisiał jednak w powietrzu...

Wybuch radości w polskich sektorach nadszedł bardzo szybko bo już w 51. minucie. Kolejna składna akcja Polaków, tym razem prawą stroną boiska, nabrała tempa w końcowej fazie, a Jakub Błaszykowski idealnie wycofał piłkę do Arkadiusza Milika. Tym razem nasz napastnik dobrze przyjął futbolówkę i strzelił w kierunku pierwszego słupka. Uderzona po ziemi piłka musnęła jeszcze rękawice McGoverna, ale po chwili wpadła do siatki przeciwnika!

Kto w tym momencie spodziewał się naporu Wyspiarzy na bramkę reprezentacji Polski... został przez nich nieco zaskoczony. Irlandczycy z Północy nadal realizowali bowiem defensywną taktykę i wyczekiwali na Polaków na swojej połowie. Jedyne zagrożenie stwarzali poprzez stałe fragmenty gry, ale pewnie między polskimi słupkami zachowywał się Wojciech Szczęsny. Z kolei spokojnie rozgrywane ataki biało-czerwonych były dużo groźniejsze, a kolejna akcja Błaszczykowskiego mogła się zakończyć golem. Kuba uderzył jednak z pola karnego obok słupka.

Cierpliwość rywali i czekanie na błędy Polaków mogło im się opłacić w 71. minucie, gdy po kiksie Pazdana Conor Washington popędził w kierunku bramki Szczęśnego. Na szczęście odważne wejście naszego bramkarza uratowało sytuację! W odpowiedzi Polacy przeprowadzili ładną akcję na jeden kontakt, po której w sytuacji strzeleckiej znalazł się Mączyński. Pomocnik Wisły Kraków uderzył jednak nieczysto i futbolówka poszybowała daleko od irlandzkiej świątyni.

Kilkanaście minut przed końcem Adam Nawałka zdecydował się na pierwsze zmiany, a za Mączyńskiego i Błaszczykowskiego pojawili się Jodłowiec i Grosicki. Ten drugi już chwilę po wejściu na murawę miał doskonałą okazję na podwyższenie rezultatu. Strzał pomocnika Rennes z prawej strony pola karnego został jednak w ostatniej chwili zablokowany przez obrońców.

A Irlandczycy? Oni cały czas usypiali naszych obrońców i na 6 minut przed końcem dostali świetną okazję. Steven Davis uwolnił się od naszych obrońców w polu karnym, ale źle przyjął piłkę w decydującym momencie i szansa przeszła rywalom koło nosa. Polacy starali się uspokajać grę, ale próbowali też indywidualnych akcji. Grzegorz Krychowiak po jednej z nich huknął z dystansu tuż obok słupka!

Polscy kibice nerwowo obgryzali paznokcie w ostatnich minutach, ale nasi piłkarze niczym wytrawny bokser wyczekiwali na ostatni gong. Ten nadszedł po trzech doliczonych minutach i trzy punkty dla Polski stały się faktem!

Grupa C: Polska - Irlandia Płn. 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Arkadiusz Milik (51).

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski (80. Kamil Grosicki), Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (78. Tomasz Jodłowiec), Bartosz Kapustka (88. Sławomir Peszko) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Conor McLaughlin, Craig Cathcart, Jonny Evans, Gareth McAuley - Paddy McNair (46. Stuart Dallas), Oliver Norwood, Steven Davis, Chris Baird (76. Jamie Ward), Shane Ferguson (66. Conor Washington) - Kyle Lafferty.

Żółta kartka - Polska: Bartosz Kapustka, Łukasz Piszczek. Irlandia Płn.: Craig Cathcart.

Sędzia: Ovidiu Hategan (Rumunia). Widzów 35 000.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

['0]

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Irlandia Północna!

17:54

['0]

Oto składy na dzisiejszy mecz:

Polska: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Kapustka - Milik,  Lewandowski.

Irlandia Północna: McGovern - McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley - McNair, Norwood, Davis, Baird, Ferguson - Lafferty.

['0]

Sędzią meczu będzie Rumun Ovidiu Hategan.

18:01

['0]

Polska - Irlandia Północna 0:0

I już pierwszy faul. McAuley przewinił, Milik ucierpiał, rzut wolny dla Polski.

18:00

['1]

Zaczynamy! Przy piłce Irlandia Północna.

18:02

['2]

Złe dośrodkowanie, piłkę przejęli rywale.

18:03

['3]

Polacy szybko przejęli piłkę i mieli dobrą okazję. Błaszczykowski rozrzucił akcję do Piszczka, lecz skończyło się na rzucie rożnym

18:03

['3]

Złe wykonanie, ale utrzymujemy się przy piłce na wysokości pola karnego rywali.

18:04

['5]

Twarde wejście McAuleya, ale Lewandowski utrzymał się na nogach.

18:04

['5]

Strzelał Mączyński, Cathcart wybił na aut.

18:05

['6]

Szansa! A raczej mogła być, bo Milik nie trafił w piłkę. Po chwili Irlandczycy wybili piłkę z pola karnego.

18:06

['6]

Krótko rozegrali akcję Irlandczycy, ale centra McNaira była niedokładna i przeleciała nad wszystkimi w polu karnym.

18:07

['7]

Świetna akcja Kapustki na lewym skrzydle, który "dziubnął" piłkę przed przeciwnikiem. Ta trafiła do "Lewego", ale przy nim szybko pojawiło się czterech Irlandczyków. Sytuacja wyjaśniona.

18:09

['9]

W końcu do akcji włączył się Jędrzejczyk i od razu był efekt! Milik jednak nie potrafił czysto uderzyć

18:10

['10]

Irlandczycy nie mają pomysłu na rozegranie akcji i bardzo szybko oddają nam piłkę. Nam idzie to całkiem nieźle, lecz brakuje strzału. Dobre dziesięć minut!

18:10

['11]

Baird spokojnie zgrał piłkę klatką piersiową do McGoverna.

00:48

['11]

Ostra walka w środku, Norwood na razie nie przebiera w środkach.

18:12

['12]

Od bramki zacznie McGovern.

18:13

['13]

W ostatnich dwóch-trzech minutach Irlandczycy łatwo odbierali nam piłkę, ale nie potrafili poradzić sobie z pressingiem Polaków.

18:14

['14]

Kapustka sfaulował McLaughlina.

18:15

['16]

Jędrzejczyk pozwolił piłce na wyjście poza linię, więc... aut dla Irlandii Północnej.

18:15

['16]

Szybka strata. Piłka dla Polski.

00:48

['17]

Miało być 4-5-1, a na razie widzimy McAuleya, Cathcarta oraz Evansa ustawionych bardzo blisko siebie. Z prawej strony, bo tamtędy głównie atakuję Polacy, znajdują się McNair oraz McLaughlin.

18:17

['18]

Glik na razie radzi sobie z Laffertym.

18:18

['18]

Dośrodkowywał Ferguson, ale w polu karnym nie było żadnego z jego kolegów. Piłka padła łupem Szczęsnego.

18:19

['19]

Błaszczykowski centrował, ale ustawiony na krótkim słupku Davis wyjaśnił sytuację.

18:21

['21]

Mnóstwo dośrodkowań, ale prócz rzutów rożnych nic z tego nie wynika.

18:22

['22]

Ostre wejście Evansa w nogi Błaszczykowskiego. Tylko rzut rożny dla Polski.

18:23

['23]

Zmiana wykonawców - teraz to Milik wykonał rzut rożny. Niezła centra, ale skończyło się podobnie.

18:25

['25]

Dobra akcja na lewym skrzydle, ale po raz kolejny Evans znakomicie ustawiony.

18:26

['26]

Tak to na razie wygląda. Gra toczy się głównie pod bramką McGoverna, ale sytuacji brakuje. Posiadanie piłki na korzyść Polaków, ale to było do przewidzenia.

18:26

['27]

Lafferty wpadł w Szczęsnego.

18:28

['28]

Ciekawy obrazek w środku pola. Milik wyszedł głęboko po piłkę, a za nim pobiegł McAuley. Nasz zawodnik szybko oddał piłkę, a obrońca rywali... delikatnie go popchnął. Oj, będzie jeszcze ostro.

18:29

['30]

Jest strzał na bramkę! Z dystansu uderzył Milik. Miał dużo czasu, ale McGovern odbił, a po chwili złapał piłkę.

18:30

['31]

Lafferty lekko zdenerwowany. Glik łatwo go przepchnął, a napastnik Irlandii Północnej wie, że jest jedną z kluczowych elementów w układance O'Neilla.

18:32

['32]

Ależ szansa! PIszczek znakomicie zagrał do Milika, który ograł McAuleya i musiał tylko wpakować piłkę do siatki. Wszystko do momentu strzału zrobił dobrze, ale niestety, uderzył ponad bramką!

18:32

['33]

A tutaj pierwsza okazja Milika...

Mocny start Polaków. Kiks Milika!

18:33

['34]

Baird zgrał piłkę do... Kapustki, ale nasz zawodnik pomagał sobie ręką.

18:34

['35]

Irlandczycy mieli rzut wolny z okolicy połowy boiska, a dla nich to realna szansa na zdobycie bramki. Było kilka dośrodkowań, ale żadnego pojedynku w powietrzu nie wygrali.

18:35

['36]

No i kolejne starcie Lafferty'ego z Glikiem. Lepszy Polak.

18:36

['37]

Davis niepocieszony - uważał, że to Pazdan ostatni dotknął piłkę

18:37

['37]

Osiem strzałów Polaków - zero Irlandczyków

Jeden strzał w światło bramki Polaków...

To statystyki po 37. minutach.

18:38

['39]

Milik z rzutu rożnego, ale Lafferty wybił piłkę na... kolejny rzut rożny.

18:39

['39]

Polacy domagali się rzutu karnego po ręce Lafferty'ego, lecz sędzia nie przerwał gry. Po chwili Kapustka huknął z dystansu, lecz McGovern przeniósł piłkę nad bramką!

18:39

['40]

Kolejna sytuacja, duże zamieszanie i ostatecznie Pazdan trafił w boczną siatkę.

00:48

['41]

Długa piłka na Lewandowskiego, a przy nim natychmiast pojawili się McAuley oraz Evans.

18:42

['42]

Polacy czekali na ogwizdanie rzutu wolnego i się doczekali, tyle że sędzia przyznał go rywalom!

18:43

['43]

- To są detale - powiedział komentujący spotkanie Tomasz Hajto. Mowa o kilku, według niego, błędnych decyzjach sędziego.

18:43

['44]

McLaughlin sfaulował Jędrzejczyka. Ciągle bez żółtych kartek.

18:44

['45]

Milik nie miał szansy na dojście do piłki. McGovern spokojnie ją złapał i zaczął akcję Irlandii.

18:45

['45]

Polska - Irlandia Północna 0:0, PRZERWA

Sędzia Ovidiu Hajegan nie doliczył ani sekundy. Do przerwy 0:0!

00:49

['45]

Polacy zaczęłi bardzo mocno, lecz w decydujących momentach brakowało strzałów. Kreowanie sytuacji wyglądało nieźle, pressing - świetnie, ale brakowy strzałów... Nawet jeśli Milik doszedł do dobrej okazji, to kiksował. Irlandczycy po kwadransie potrafili uspokoić grę i kilka razy próbowali gry długą piłką. Na razie Lafferty jest łatwo powstrzymywany przez Glika. Czekamy na drugą połowę!

19:01

['46]

Zaczynamy drugą połowę! Irlandczycy szybko chcieli zagrać prostopadłe podanie do Lafferty'ego, ale nic z tego nie wyszło.