Euro 2016: Sensacja w Nicei! Islandia wyeliminowała Anglię!

W spotkaniu kończącym fazę 1/8 finału Euro 2016, w którym Anglia zmierzyła się z Islandią, doszło do jednej z największych sensacji w historii mistrzostw Europy. Faworyzowani Anglicy ulegli debiutującym na wielkiej imprezie Islandczykom 1:2. W ćwierćfinale Islandia zmierzy się z gospodarzami imprezy - Francuzami.

Już pierwsze spotkanie na Euro 2016 nie przebiegło po myśli podopiecznych Roya Hodgsona. Pomimo ogromnej przewagi, dali sobie wydrzeć zwycięstwo w meczu z Rosją. W kolejnym spotkaniu - przeciwko Walii, wygrali 2:1 po trafieniu w doliczonym czasie gry. Starcie ze Słowacją to kolejny zawód. Bezbramkowy remis wywołał lawinę krytyki w brytyjskich mediach, a Hodgsonowi zarzucano przede wszystkim nietrafione decyzje personalne. Islandia - kraj z najmniejszą populacją, jaki kiedykolwiek brał udział w mistrzostwach Europy, w pierwszej fazie turnieju spisywał się zaskakująco dobrze. Remis z Portugalią, heroicznie obroniony punkt z Węgrami i niesamowita końcówka zwycięskiej konfrontacji z Austrią,  dały Islandczykom drugie miejsce w grupie F.

Starcie 1/8 finału Anglii z Islandią nie zdążyło się na dobre rozpocząć, a już kibice zgromadzeni na stadionie w Nicei obejrzeli dwie bramki.  W 4. minucie po starciu islandzkiego bramkarza Hannesa Halldorssona z Danielem Sturridgem arbiter  Damir Skomina podyktował rzut karny dla Anglików. Po chwili Wayne Rooney otworzył wynik spotkania strzałem z jedenastu metrów.

Podopieczni Roya Hodgsona długo nie cieszyli się z prowadzenia. Na ripostę Islandczyków trzeba było czekać niespełna dwie minuty. Nieszczęście Anglików rozpoczęło się od wznowienia z autu w wykonaniu Arona Gunnarsona, po którym piłkę głową w pole karne zgrał Kari Arnason, a Ragnar Sigurdsson bez problemu pokonał Joe Harta.

Po stracie bramki angielscy piłkarze ruszyli do ataku, ale w 18. minucie nadziali się na cios rywali. Akcję Islandczyków uderzeniem z okolicy 15. metra zwieńczył Kolbeinn Sigthorsson. Po niepewnej interwencji Joe Harta piłka wtoczyła się do bramki Anglików.

W Nicei zapachniało sensacją. Synowie Albionu ruszyli do odrabiania strat: w 28. minucie byli bliscy powodzenia: kapitalnym uderzeniem popisał się Harry Kane, ale Hannes Halldorsson był w tej sytuacji na posterunku. Anglicy przejęli inicjatywę, a piłkarze z Islandii starali się z kolei zaskoczyć Joe Harta strzałami z dystansu. Wynik do przerwy nie uległ jednak zmianie.

Początek drugiej połowy upłynął pod znakiem przewagi Anglików, ale pierwszą groźną sytuację stworzyli w 55. minucie piłkarze z Islandii. Ragnar Sigurdsson efektownie uderzył przewrotką z kilku metrów, ale piłka trafiła wprost w bramkarza rywali. Roy Hodgson próbował odmienić bezbarwne oblicze swej drużyny: od początku drugiej połowy w miejsce Erika Diera wprowadził Jacka Wilshere, a po godzinie gry Jamie Vardy zastąpił Raheema Sterlinga.

Te roszady niewiele wniosły do gry Anglików, ich ataki grzęzły w zasiekach defensywy ambitnych i mądrze broniących się  Islandczyków, którzy na dodatek wyprowadzali groźne kontry. W 84. minucie szansę na podwyższenie wyniku miał Aron Gunnarsson, ale Joe Hart skutecznie interweniował przy jego strzale. Ataki rozpaczy Anglików nie przyniosły już zmiany wyniku i sensacja w Nicei stała się faktem.

1/8 finału Euro 2016:

Anglia - Islandia 1:2 (1:2)

Anglia: Joe Hart - Kyle Walker, Gary Cahill, Chris Smalling, Danny Rose - Daniel Sturridge, Dele Alli, Eric Dier (46. Jack Wilshere), Wayne Rooney (86. Marcus Rashford), Raheem Sterling (60. Jamie Vardy) - Harry Kane.

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdsson, Ari Skulason - Johann Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Jon Dadi Boedvarsson (89. Arnor Ingvi Traustason), Kolbeinn Sigthorsson (77. Elmar Bjarnason).

Bramki: 1:0 Wayne Rooney (4-karny), 1:1 Ragnar Sigurdsson (6), 1:2 Kolbeinn Sigthorsson (18).

Żółte kartki: Daniel Sturridge (Anglia) - Gylfi Sigurdsson, Aron Gunnarsson (Islandia).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia). Widzów: 30 000.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

['0]

Witamy Państwa w relacji z ostatniego pojedynku 1/8 finału. Kto dołączy do Polski, Walii, Portugalii, Francji, Niemiec, Belgii i Włoch - faworyzowana Anglia czy rewelacyjna Islandia?

20:26

['0]

Znamy już składy, w jakich wybiegną na boisko obie reprezentacje.

Anglia: Joe Hart - Kyle Walker, Gary Cahill, Chris Smalling, Danny Rose - Daniel Sturridge, Dele Alli, Eric Dier, Wayne Rooney, Raheem Sterling - Harry Kane.

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdsson, Ari Skulason - Johann Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Jon Dadi Boedvarsson, Kolbeinn Sigthorsson.

20:28

['0]

Co do składów - dołączacie do zabawy Tomasza Hajty?

20:30

['0]

Przypomnijmy teraz ostatnie spotkania obu drużyn. Na początek Islandia i ich fenomenalny finisz w meczu z Austrią.

20:37

['0]

A tak Anglicy próbowali ukąsić Słowaków - bezskutecznie.

20:43

['0]

Bardzo ciekawą wersję obu jedenastek zaprezentowała jedna z irlandzkich rozgłośni radiowych.

20:48

['0]

Choć Anglicy wydają się zdecydowanym faworytem tego spotkania, to jedna ze statystyk nie przemawia za Synami Albionu. Od 1966 roku, kiedy to sięgnęli po mistrzostwo świata na własnym terenie, pokonali zaledwie sześć drużyn w fazie pucharowej mundiali i europejskich czempionatów.

20:54

['0]

Jeden z ostatnich pojedynków pomiędzy Anglią i Islandią, rozegranym w 2004 roku, zakończył się wynikiem 6:1. W reprezentacji Islandii dalej gra jeden z zawodników, pamiętający tamto spotkanie - Eidur Gudjohnsen.

20:55

['0]

Obie jedenastki już na boisku. Teraz pora na hymny!

20:58

['0]

Sędzią dzisiejszego meczu jest Słoweniec Damir Skomina.

21:01

['1]

Anglia - Islandia 0:0

Rozpoczęli!

21:03

['2]

Pierwszy strzał. Uderzał Sterling, jednak daleko od celu.

21:04

['3]

Rzut karny dla Anglików! Sterling sfaulowany przez Halldorssona!

21:05

['4]

Anglia - Islandia 1:0

GOOOOOOOOOOOL!!!!!!!! ROONEY SIĘ NIE MYLI!

21:07

['6]

Anglia - Islandia 1:1

GOOOOOL!!!!!!!!!! ISLANDIA WYRÓWNAŁA!!!!!!

21:13

['6]

Wrzut z autu Gunnarssona, piłkę głową przecina Arnason, a do bramki trafił Ragnar Sigurdsson. Ależ mamy mecz!

21:11

['8]

Kibice z Islandii zachwyceni! Dalej mają szansę podtrzymać niesamowitą serię!

21:11

['10]

Rzut wolny dla Anglii. Nieudane dośrodkowanie.

21:16

['14]

Kolejny rzut rożny wykonany przez Rooneya narobił sporo zamieszania w polu karnym Islandczyków. Piłkę wybitą spoza szesnastki uderzył Dele Alli. Minimalnie ponad bramką!

21:17

['17]

Również Kane uderza z dystansu. Trafia jednak w kamerę za bramką.

21:18

['18]

Dzieje się w Nicei! Przewagę mają Anglicy, jednak Islandia wciąż utrzymuje bardzo korzystny dla nich rezultat.

21:19

['19]

Anglia - Islandia 1:2

GOOOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!!!! ISLANDIA!!!!!!!!!!! SENSACJA W NICEI!!!!!!!!!

21:20

['19]

Strzelcem bramki jest Kolbeinn Sigthorsson! Poważny błąd popełnił jednak Joe Hart.

21:23

['22]

Islandczycy faulują i przeszkadzają Anglikom w grze, jednak ich starania ofensywne nie przynoszą na razie zamierzonego skutku.

21:24

['23]

Faul Sigurdssona na Joe Harcie.

21:26

['26]

Coraz większa nerwowość wkrada się w poczynania Anglików. Brakuje dokładności w rozegraniu piłki.

21:28

['27]

Najaktywniejszy wśród Brytyjczyków Sterling popełnia też najwięcej błędów - nie potrafi wywalczyć rzutu rożnego.

21:29

['28]

Fantastyczny wolej Kane'a i znakomita interwencja Halldorssona! Strzał w środek, ale niezwykle silny. Rzut rożny.

21:31

['30]

Danny Rose podaje piłkę wprost w ręce bramkarza Islandii.

21:32

['31]

Kontrowersja w polu karnym Islandii. Anglicy domagają się jedenastki! Damir Skomina nie podejmuje żadnej decyzji. I słusznie - Alli próbował wymusić karnego.

21:34

['33]

Ari Skulason uderzał z około 30 metrów. Piłka wpadła w kozioł i być może zmyliłaby Harta, gdyby leciała w światło bramki.

21:36

['35]

Podopieczni Roya Hodgsona wciąż odbijają się od islandzkiego muru.

21:37

['37]

Pojedynek strzelecki Rooneya z Sigurdssonem. Bliżej był Islandczyk - trafił prosto w ręce Harta.

21:38

['38]

Żółta kartka dla Gylfiego Sigurdssona.

21:39

['38]

Dobre dośrodkowanie Kane'a, Smalling jednak odbija obok bramki.

21:42

['41]

Czy przez Joe Harta Anglia dokona kolejnego Brexitu?

21:45

['43]

Sturridge próbował zaskoczyć Halldorssona, jednak bramkarz NEC Nijmegen na posterunku.

21:45

['44]

Nieczyste uderzenie Rooneya.

21:47

['45]

Nie było doliczonych minut, zatem po pierwszej połowie mamy sporą sensację! Czy Islandia dowiezie ten wspaniały dla nich wynik do końca?

21:59

['45]

Roy Hodgson ma olbrzymi orzech do zgryzienia. Jak widać, pierwsze połowy reprezentacji Anglii na wielkich imprezach w ostatnich 4 latach są wręcz tragiczne.

22:02

['45]

Mamy zmianę w drużynie Anglii. Na boisku pojawia się Jack Wilshere w miejsce Diera.

22:02

['46]

Zaczęli!

22:03

['47]

Anglicy od samego początku drugiej połowy odbijają się od znakomitej islandzkiej defensywy.