Wiele osób ma problem z ocenieniem przydatności Roberta Lewandowskiego na Euro 2016. Z jednej strony nie ma żadnej bramki ani asysty, z drugiej - walczy, momentami samotnie, z kilkoma rywalami. Rację można przyznać i tym, i tym, lecz warto zastanowić się nad kwestią: czy Polaka można chwalić tylko za przepychanie się ze stoperami? To przecież napastnik, który w eliminacjach zdobył aż trzynaście bramek. To jego trafienia choćby ze Szkocją i Irlandią na koniec udanej kampanii zagwarantowały awans biało-czerwonym na francuski turniej. Na nim jednak nie potrafi udowodnić swojej bądź co bądź dużej wartości.

Mimo wszystko powody do obaw są, bo Lewandowski częściej walczy z obrońcami, niż pojawia się w polu karnym. Owszem, jest najczęściej faulowanym piłkarzem na turnieju - był nieprzepisowo powstrzymywany aż szesnaście razy - i chwała mu za to, tyle że strzałów oddał jak na lekarstwo. Osiem uderzeń to zdecydowanie za mało jak na takiego zawodnika, zwłaszcza że nie ma na koncie żadnego trafienia. Odwracanie uwagi obrońców to największy atut Polaka na tym turnieju. O zaangażowanie nie można mieć pretensji, bo to, ile ciosów przyjmuje nasz zawodnik, można liczyć w dziesiątkach. Cieszy też fakt, że większość pojedynków wygrywa. Martwi, że w spotkaniu ze Szwajcarią wyglądał gorzej niż w fazie grupowej...

Wracając do strzałów, a raczej ich braku... Martwi to, że nawet jeśli dochodzi do pozycji strzeleckiej, to swoich sytuacji nie wykorzystuje. Z Niemcami zbyt długo zwlekał z podjęciem decyzji, co skrzętnie wykorzystał Jerome Boateng, sprzątając mu piłkę wślizgiem. Z kolei z Ukrainą nie było przy nim żadnego obrońcy, a on i tak przeniósł piłkę nad poprzeczką. Tłumaczenie fatalnym stanem murawy można zaakceptować - tak, była fatalna - lecz mimo wszystko niesmak pozostaje. Prawie 400 minut bez żadnego skalpu na pewno go nie zadowala, lecz jest to powód do... zadowolenia.

Dlaczego? Taki napastnik w końcu musi się przebudzić, a skoro jeszcze tego nie zrobił, to nie będzie lepszego momentu niż mecz z Portugalią.

Statystyki Roberta Lewandowskiego na Euro 2016:

 

Gole: 0
Asysty: 0
Minuty na boisku: 390
Strzały: 8
Celne: 2
Niecelne: 3
Zablokowane: 3
Podania: 104
Podania celne: 77
Celność podań: 74%
Popełnione faule: 4
Faulowany: 16
Żółte kartki: 0

 

Występy Lewandowskiego na Euro 2016 w pigułce w załączonym materiale wideo.

 

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!