Dramat biało-czerwonych! Portugalia w półfinale Euro 2016

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Euro 2016 Polska zmierzyła się z Portugalią. Biało-czerwoni rozpoczęli spotkanie od trafienia Roberta Lewandowskiego, wyrównał Renato Sanches, a po 90. minutach gry był remis 1:1. Dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu. Pierwszego półfinalistę Euro 2016 wyłonił dopiero konkurs rzutów karnych, w którym górą byli Portugalczycy.

Polska i Portugalia spotkały się ze sobą po raz jedenasty w historii i choć w przeszłości obie reprezentacje rywalizowały w fazie grupowej finałów mistrzostw świata (1986, 2002) oraz w eliminacjach MŚ (1978) i Euro (1984 i 2008), to nigdy wcześniej nie mierzyły się o taką stawkę, jak w starciu o półfinał Euro 2016 na Stade Vélodrome w Marsylii.

Podopieczni trenera Adama Nawałki rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia. Już w 2. minucie meczu Robert Lewandowski wykorzystał dośrodkowanie Kamila Grosickiego i otworzył wynik meczu. To była najszybsza ze zdobytych dotychczas na Euro 2016 bramek i przełamanie kapitana biało-czerwonych.

Po stracie gola przewagę uzyskali Portugalczycy, ale kolejne szanse mieli Polacy: w 15. minucie niecelnie uderzał z dystansu Arkadiusz Milik, a w 17. w pole karne rywali wpadł z piłką Robert Lewandowski, ale jego strzał z ostrego kąta nie zaskoczył Rui Patrício. W 23. minucie oglądaliśmy z kolei kapitalną akcję biało-czerwonych, w które portugalscy obrońcy zdołali przeciąć dośrodkowanie Kamila Grosickiego.

W kolejnych minutach inicjatywę przejęli podopieczni Fernando Santosa. W 30. minucie Cristiano Ronaldo domagał się rzutu karnego po starciu z Michałem Pazdanem. W 33. minucie, po podaniu Naniego, piłkę przed polem karnym przejął Renato Sanches i zdecydował się na strzał, po którym piłka odbiła się jeszcze od Grzegorza Krychowiaka, zmyliła Łukasza Fabiańskiego i wpadła do polskiej bramki... 1:1 i taki wynik utrzymał się do przerwy.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli biało-czerwoni, a pierwszą szansę miał w 49. minucie Robert Lewandowski, jednak bramkarz rywali obronił jego strzał po dośrodkowaniu Łukasza Piszczka. W odpowiedzi, kilka minut później w pole karne szarżował  Cristiano Ronaldo, ale piłka po strzale gwiazdora Realu trafiła w boczną siatkę. W 63. minucie z dystansu przymierzył Cédric, a piłka po jego strzale minimalnie minęła prawy słupek polskiej bramki.

W 68. minucie Robert Lewandowski nie zdołał dojść do piłki w polu karnym, a chwilę później przed szansą stanął Arkadiusz Milik, który po dośrodkowaniu Artura Jędrzejczyka, strzelił z kilku metrów wprost w interweniującego Rui Patricio. W 75. minucie Łukasz Piszczek na połowie rywali odebrał piłkę Naniemu, a akcję niecelnym strzałem zakończył Kamil Grosicki.

Próbowali również Portugalczycy: Jose Fonte główkował z rzutu rożnego, wprost w ręce Łukasza Fabiańskiego, a w 80. minucie, po ryzykownej interwencji  Artura Jędrzejczyka, piłka niebezpiecznie blisko minęła słupek polskiej bramki. W 86. minucie Cristiano Ronaldo w idealnej sytuacji,  stojąc przed bramkarzem nie trafił w piłkę. Zacięta walka obu ekip nie przyniosła rozstrzygnięcia w regulaminowych 90. minutach. Obie ekipy przystąpiły do swej drugiej na tym turnieju dogrywki.

Na początku dogrywki inicjatywę mieli Portugalczycy. W 92. minucie szansę znów miał Cristiano Ronaldo, ale zagubił się tuż przed bramką biało-czerwonych. W 99. Minucie niecelnie uderzał głową Nani. Chwilę później, w odpowiedzi uderzał z dystansu Arkadiusz Milik, ale minimalnie niecelnie. W 103. minucie żaden z kolegów nie przeciął płaskiego dośrodkowania Roberta Lewandowskiego.

W 109. minucie doszło do przykrego incydentu, na boisko wbiegł kibic, szybko powstrzymany przez służby porządkowe. Zacięta walka obu ekip nie przyniosła rozstrzygnięcia w dogrywce i pierwszego półfinalistę wyłonił dopiero konkurs rzutów karnych, w którym górą byli Portugalczycy.

3-4 - Błaszczykowski - Rui Patricio obronił
3-5 - Quaresma trafił = Portugalia w półfinale.

Ćwierćfinał Euro 2016:

Polska - Portugalia 1:1 (1:1, 1:1), karne 3-5.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (98. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (82. Bartosz Kapustka) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, William Carvalho (96. Danilo), Jose Fonte, Eliseu - Joao Mario (80. Ricardo Quaresma), Renato Sanches, Adrien Silva (74. Joao Moutinho) - Nani, Cristiano Ronaldo.

Bramki: 1:0 Robert Lewandowski (2), 1:1 Renato Sanches (33).

Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Bartosz Kapustka (Polska) - Adrien Silva, William Carvalho (Portugalia).

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów: 62 940.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!

Polska - Portugalia 1:1, rz.k. 3:5

Zapraszamy na naszego Facebooka oraz Twittera - tam najświeższe komentarze po tym meczu, wideo, skrót, rzuty karne. Zapraszamy i nie zapominajmy - my na tym turnieju wygraliśmy! Dobrej nocy.

Card

Polsat Sport (@polsatsport) | Twitter

19:16

['0]

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Portugalia!

20:37

['0]

Polska - Portugalia

Znamy już składy! Niespodzianek raczej nie ma:

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik.

Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Pepe, José Fonte, Eliseu - William Carvalho, Adrien, João Mário, Renato Sanches - Nani, Cristiano Ronaldo.

20:39

['0]

Trwa końcowe odliczanie!

20:44

['0]

Do meczu niecały kwadrans, więc warto przypomnieć sobie drogę Polaków do ćwierćfinału. Naprawdę jest co oglądać!

Po marzenia i miejsce w historii! Droga Polaków do ćwierćfinału Euro 2016 (WIDEO)

01:23

['0]

Renato Sanches zostanie dzisiaj najmłodszym Portugalczykiem, który rozpocznie mecz mistrzostw Europy od pierwszej minuty. W dniu meczu z Polską ma 18 lat i 137 dni, bijąc rekord Cristiano Ronaldo (19 lat i 136 dni).

20:56

['0]

Robert Lewandowski w tunelu był niezwykle spokojny, uśmiechnięty, wyluzowany. Miejmy nadzieję, że będzie dobrze!

20:58

['0]

Czas na hymny! Teraz Mazurek Dąbrowskiego.

Polska - Portugalia 0:0

Dobrze wszedł w mecz Jędrzejczyk. W ciągu kilkunastu sekund zanotował dwie udane interwencje.

21:04

['2]

Polska - Portugalia 1:0

LEWANDOWSKI! 1:0!

01:23

['2]

Katastrofalne zachowanie Cedrica na prawej stronie, który nie przeciął podania do Grosicki. Nasz skrzydłowy idealnie obsłużył Lewandowskiego, a ten "passówką" wpakował piłkę do siatki. Brawo, brawo, brawo! Spoźniona obrona to nie nasz problem.

21:07

['4]

Portugalia szybko ruszyła do ataku, lecz widać, że jest zaskoczona. No to zaczął nam się mecz!

21:10

['6]

Lewandowski strzelił gola w 100. sekundzie. To drugi najszybszy gol w historii mistrzostw Europy! Ukrainiec Kiriczenko w 2004 zrobił to w 67. sekund.

21:09

['7]

Polacy na razie bardzo mądrze, trzymają piłkę, a rywale zaskoczeni! Nie potrafią skleić normalnej akcji.

21:11

['9]

Nie tylko my cieszymy się z gola Lewandowskiego :)

21:12

['11]

Uff! Pierwszy sygnał ostrzegawczy: Strzelał Ronaldo - zablokowany, dobijał Nani - również zablokowany. Piłka wylądowała w rękawicach Fabiańskiego.

21:15

['13]

Joao Mario centrował z rzutu rożnego, lecz przeciągnął swoje zagranie. Rywale mają jednak rzut z autu.

21:17

['15]

Milik ładnie pociągnął z piłkę i zdecydował się na strzał. Nie udało mu się, lecz brawa za decyzję. Skauci z Juventusu przecież obserwują!

01:23

['16]

Pazdan sfaulował Ronaldo. Szansa z rzutu wolnego dla Portugalii. Czy jednak to szansa? CR7 ma problemy z rzutami wolnymi...

21:18

['17]

No i trafił w mur.

21:19

['18]

Kolejna dobra kontra Polaków. Lewandowski wykonał kapitalny ruch do piłki, wyprzedził Pepe i uderzył mocno, lecz kąt był zbyt ostry. Patricio bez problemów złapał piłkę.

21:20

['18]

Dużo miejsca miał Grosicki - Lewandowski nieco zwolnił akcję, ale ładnie przyjął i opanował piłkę - lecz skiksowął przy dośrodkowaniu.

21:21

['19]

Mamy już dla Was bramkę!

Polska - Portugalia: Gol Lewandowskiego. Przełamanie kapitana (WIDEO)

21:21

['20]

Piszczek na razie bezbłędny w starciach z Ronaldo.

21:23

['21]

Mądrze zachował się Glik, odgrywając piłkę do Fabiańskiego.

21:23

['22]

Milik! Ależ akcja w wykonaniu naszego napastnika! Nawinął kilku obrońców, lecz został zablokowany. Rzut rożny.

01:24

['23]

CO ZA AKCJA POLAKÓW! Trudno nadążyć za zagraniami biało-czerwonych! Kilka podań z pierwszej piłki zrobiło sporo miejsca Grosickiemu, lecz jego wstrzelenie piłki zostało przecięte.

21:25

['24]

I kolejny przechwyt Krychowiaka! A Pepe wybija piłkę na aut.

21:27

['26]

Przyspieszyli Portugalczycy, lecz zrobili to w środkowej strefie. Po chwili stracili piłkę, przejął ją Mączyński i mądrze dał się sfaulować Sanchesowi.

['28]

Polacy dobrze grają "pod faul". Teraz Błaszczykowski dał się sfaulować Naniemu.

21:31

['29]

Doszedł do strzału Ronaldo! Zaczęło się od przytomności Naniego, który wyłuskał piłkę Piszczkowi. CR7 uderzył zza pola karnego, lecz Fabiański sobie poradził.

01:25

['31]

Kontrowersja! Pazdan popchnął Ronaldo, który domagał się rzutu karnego. Było niebezpiecznie...

21:33

['32]

Cedric faulowany przez Jędrzejczyka. Rzut wolny dla Portugalii.

21:37

['33]

Polska - Portugalia 1:1

Sanches i 1:1!

21:37

['33]

Bramka kompletnie z niczego. Piłka trafiła pod nogi Sanchesa, który szybko zdecydował się na strzał. Po jego uderzeniu piłka odbiła się jeszcze od Krychowiaka i zmyliła Fabiańskiego. Wszystko zaczyna się od nowa.

21:37

['35]

Jak zareagują podopieczni Adama Nawałki?

21:38

['36]

Warto podkreślić dobre zachowanie Naniego przy bramce.

21:39

['38]

Ronaldo sfaulowany... 30 metrów od własnej bramki. Przewinił Krychowiak, sędzia Felix Brych szybko wyjaśnił sytuację.

21:41

['39]

Piłka kilka razy wracała w pole karne Portugalii, lecz w końcu Brych przerwał akcję. Faul i piłka dla rywali.

21:41

['40]

Centrował Eliseu, nikogo nie było w polu karnym - oczywiście z jego kolegów - lecz piłka odbiła się od Piszczka i wyszła na rzut rożny.

21:43

['41]

A tak Portugalia doprowadziła do wyrównania...

Polska - Portugalia 1:1. Gol Renato Sanchesa

21:44

['42]

Przewrócił się Nani, lecz sędzia gry nie przerwał! Polacy przejęli piłkę, lecz szybko ją stracili. William Carvalho został sfaulowany przez Jędrzejczyka, który otrzymał żółtą kartkę. Jeśli awansuje do półfinału, to on w nim nie zagra.

21:45

['43]

Ładnie wyglądała akcja Portugalii, lecz Sanchesa powstrzymał... Milik! Ależ powrót naszego snajpera, który umiejętnie zastawił się przed rywalem i wymusił faul.

21:46

['44]

Kolejny raz Ronaldo nie utrzymał się na nogach, lecz akcja Portugalii trwała. Strzelał Nani, lecz piłka ledwo doleciała do Fabiańskiego.

21:46

['44]

Wydawało się, że Grosicki za długo holował piłkę, lecz idealnie dograł do wbiegającego Jędrzejczyka. Szkoda, że jego centra była niedokładna!

21:47

['45]

Krychowiak! Ależ ten chłopak odwala kawał dobrej roboty w środku pola.

21:47

['45]

Będziemy grać minutę dłużej.

21:48

['45]

Za mocne zagranie do Milika, w przerwie wynik się nie zmieni.

21:48

['45]

Polska - Portugalia 1:1, PRZERWA

Tak jest, Felix Brych zaprasza piłkarzy do szatni. 1:1 do przerwy!

21:49

['45]

A w przerwie warto obejrzeć sobie tę akcję! Czy to najładniejsza akcja Euro 2016 bez gola?

Tiki taka po polsku! Kapitalna kombinacja biało-czerwonych

21:50

['45]

Przede wszystkim przypomnijmy sobie bramkę Lewandowskiego! To było piękne otwarcie!

Polska - Portugalia 1:0. Gol Lewandowskiego

21:52

['45]

Zapraszamy też na naszego Facebooka. Tam najświeższe informacje na temat Euro 2016!

['46]

Oj, źle to wygląda. Pazdan przez chwilę leżał na murawie, ale chyba nic poważnego się nie stało.

22:05

['47]

Zwlekał Piszczek i ostatecznie nie zrozumiał się z Błaszczykowskim. Piłka dla Portugalii.

22:06

['48]

Długo budujemy atak na naszej połowie.

22:07

['49]

Świetna akcja Kuby i Piszczka, gdyby nie Fonte doszłoby do sytuacji!

22:07

['49]

A teraz doszedł do strzału Lewandowski! Dobry początek biało-czerwonych.

22:09

['51]

Niezła centra Cedrica, lecz nasi dobrze się ustawili.

22:09

['52]

Wrzutka na Ronaldo, lecz Fabiański uprzedził snajpera Realu Madryt!

22:10

['52]

Glik kasuje kolejny atak Portugalii.

22:12

['53]

Portugalczycy zaczęli drugą połowę od dośrodkowań, ale jak na razie nie przynosi to efektu. Tym razem Sanches dostarczył piłkę Fabiańskiemu.

22:13

['55]

Piękne zagranie "fałszem" Krychowiaka, lecz Jędrzejczyk na minimalnym spalonym.

22:14

['56]

Do kolejnej sytuacji doszedł Ronaldo, lecz kąt był zbyt ostry. Uderzenie wylądowało tylko w bocznej siatce.

22:15

['57]

Szkoda, że centra Błaszczykowskiego została zablokowana! Poprawka nie była skuteczna i skończyło się na aucie.

22:15

['58]

Grosicki sfaulował Pepe - piłka dla Portugalii.

22:17

['59]

Przebojowy Grosicki chciał minąć dwóch rywali, lecz mu się to nie udało. W odpowiedzi Portugalczycy stracili piłkę po złej centrze Eliseu.

22:20

['61]

Ronaldo był w znakomitej pozycji strzeleckiej, lecz skiksował! Zza pola karnego poprawił Silva, ale trafił w Krychowiaka.

22:20

['62]

Zły wybór Joao Mario.

22:21

['63]

Rozpędził się Krychowiak! Przebiegł kilkadziesiąt metrów z piłką i chciał sam kończyć akcję, lecz ostatecznie sfaulował Pepe, który świetnie się zastawił.

22:22

['65]

Tego się nie spodziewaliśmy! Ronaldo oddał piłkę Cedricowi, wbiegł w pole karne i... podania zwrotnego nie otrzymał! Cedric postanowił uderzyć i minimalnie chybił.

22:24

['66]

Złe minuty Glika, najpierw uciekł mu Ronaldo, a teraz go sfaulował. Żółta kartka.

22:25

['67]

Przedzierał się Lewandowski, lecz Eliseu - wybijając piłkę - trafił prosto w naszego kapitana. Piłka dla Portugalii.

22:26

['68]

Blisko! Lewandowski prawie doszedł po piłki, lecz rywale szybko wyjaśnili sytuację.

22:27

['69]

Jędrzejczyk dośrodkował - tak jest - lewą nogą, a Milik uprzedził Pepe! Rui Patricio instynktownie wyciągnął rękę i złapał piłkę. Było groźnie!

22:28

['70]

Dobrze zapowiadała się ta kontra Polaków, lecz niestety przebiegła ona za wolno. Wcześniej faulowany był Grosicki, za co żółtą kartkę obejrzał Adrien Silva.

22:29

['72]

Lewandowski powstrzymany na połowie Polaków, ale Brych nie przerwał gry.

22:30

['73]

Nani szukał Ronaldo - bez efektu.

22:31

['73]

Pierwsza zmiana w reprezentacji Portugalii.

Joao Moutinho za Adriena Silvę.

22:33

['75]

Nani łatwo powstrzymany przez... Błaszczykowskiego! Akcja napędzona przez Piszczka została przeniesiona na lewą stronę. Szczęścia spróbował Grosicki, lecz uderzył wysoko nad bramką.

22:34

['76]

Ładna akcja Portugalii, lecz Joao Mario skiksował.

22:35

['77]

Nie zrozumiał się Joao Mario z Ronaldo. Gwiazda Realu oczekiwała piłkę do nogi, a gracz Sportingu zagrał mu na dobieg.

22:36

['78]

Ostre wejście Pazdana, po raz kolejny Ronaldo nie dochodzi do piłki.

22:37

['79]

Doszedł do strzału Fonte, który wygrał pojedynek z Pazdanem, lecz Fabiański nie miał problemów z wyłapaniem piłki.

22:37

['80]

Dobra interwencja Cedrica. Piłka odbiła się od Grosickiego i Rui Patricio rozpocznie grę od bramki.

22:38

['80]

Druga zmiana w reprezentacji Portugalii.

Ricardo Quaresma za Joao Mario.

22:39

['81]

Ależ blisko było gola samobójczego! Jędrzejczyk zaryzykował, uprzedził Ronaldo, lecz piłka po jego wślizgu prawie nie wpadła do bramki Fabiańskiego!

22:39

['82]

Quaresma podszedł do rzutu rożnego i fatalnie go wykonał. Piłka dla Polski.

22:39

['82]

Pierwsza zmiana w reprezentacji Polski.

Bartosz Kapustka za Kamila Grosickiego.

22:41

['83]

Znakomite wyjście w powietrze w wykonaniu Ronaldo...

22:41

['84]

Sanches zablokowany przez Błaszczykowskiego.

22:43

['85]

Dobrze wygląda dzisiaj obrońca Southampton Jose Fonte. Teraz ładnie przyblokował Lewandowskiego.

22:44

['86]

Ależ my mamy szczęście! Ronaldo po raz drugi nie trafił w piłkę! A przed sobą miał tylko Fabiańskiego.

22:45

['86]

Ciekawa interpretacja... :)

22:45

['87]

Zamknęliśmy teraz Portugalczyków na ich połowie.

22:46

['87]

A teraz nasi rywale bardzo wolno rozgrywają akcję.

22:47

['89]

Żółta kartka dla Kapustki za faul na Nanim.

22:48

['90]

Dobra centra Quaresmy trafiła na głowę Pepe, lecz sędzia wcześniej odgwizdał spalonego.

22:48

['90]

Gramy trzy minuty dłużej.

22:49

['90]

Eliseu zablokowany, aut na wysokości pola karnego dla Portugalii.

22:50

['90]

William Carvalho nieprzepisowo powstrzymał Krychowiaka. Żółta kartka i jeśli Portugalia awansuje do półfinału, to on w nim nie zagra.

22:51

['90]

Wygrał Lewandowski pojedynek w powietrzu, lecz Patricio złapał piłkę. Za chwilę dogrywka!

22:51

['90]

Polska - Portugalia 1:1, KONIEC

Koniec 90. minut, ale nie koniec meczu. Mamy dogrywkę!

01:25

['90]

Polska - Portugalia 1:1, PRZERWA PRZED DOGRYWKĄ

Piąty remis w piątym meczu na tym turnieju! Niesamowite, jeśli w taki sposób dojdą do półfinału.

22:58

['91]

Zaczęliśmy pierwszą część dogrywki!

22:59

['92]

Zaplątała się piłka pod nogami Ronaldo, mógł być znakomity początek dla Portugalii!

23:00

['92]

A teraz w naszym polu karnym szarżował Sanches. Zablokowany.

23:01

['94]

Świetnie wymyślił to Piszczek! Przeszywające podanie przeszło przez linię obronną Portugalii, lecz Milik nie wystartował na czas.

23:02

['95]

Krychowiak zdążył za Ronaldo. Kapitalny odbiór naszego pomocnika!

23:03

['96]

Widać pomysł obu reprezentacji na tę dogrywkę. Nikt nie chce się otworzyć, ale w ataku pozycyjnym widzimy głównie Portugalię.

23:03

['96]

Ostatnia zmiana w reprezentacji Portugalii.

Danilo za Williama Carvalho.

23:04

['97]

Próbował Quaresma, ale zostal potrojny i zablokowany. Wycofanie piłki przez Ronaldo było już niedokladne.

23:05

['97]

Druga zmiana w reprezentacji Polski.

Jodłowiec za Mączyńskiego.

23:06

['99]

Kapustka dobrze wyblokował Quaresmę. Po chwili Nani zdjął piłkę z nogi Ronaldo. Ten nie miał jednak większych pretensji.

23:07

['100]

Milik strzelił z dystansu, lecz gdyby dograł do Lewandowskiego... Szkoda!

23:10

['102]

Ładna akcja Piszczka i Lewandowskiego! Płaskie wstrzelenie między obrońców a bramkarza przeleciało jednak przez całe pole karne.

23:10

['103]

Bomba Naniego! Na szczęście prosto w Fabiańskiego.

23:12

['105]

Walczył Lewandowski z Eliseu - piłka dla Portugalii.