Piotr Świerczewski: Chciałbym Pana zapytać o mecz Francji z Islandią. Islandczycy okazali się zbyt łatwymi rywalami?

Guy Roux: Uważam, że ta drużyna była już zmęczona. Zabrakło im agresji, waleczności. Nie grali szybko, biegali w jednostajnym tempie, nie mieli przyśpieszenia. Francuzi za to mecz rozpoczęli dobrze. Wymieniali dużo podań, szukali wolnego pola. I szybko zdobyli bramkę. Po 3:0 gra była już zakończona. „Trójkolorowi” kontrolowali spotkanie, w drugiej połowie nawet trochę odpuścili. Dali Islandczykom miejsce. Ale ogólnie zagrali dobrze.

Czy Francuzi są w stanie pokonać w półfinale Niemców? Mistrzowie świata są bardzo mocni…

W tym meczu Francuzi nie będą faworytem, ale u naszych piłkarzy widziałem progres. Na początku turnieju byli bardzo słabi. W meczu z Rumunią zagrali tylko jedną połowę. Ale na szczęście już się rozkręcili. Nie ma się co dziwić, że tyle to trwało, bo taki Griezmann był przemęczony. Widocznie jednak odpoczął, bo szuka gry, zdobywa bramki. W niedzielę zobaczyłem w końcu jedenastu równych, dobrych zawodników, którzy byli i mocni fizycznie, i mocni taktycznie. Z Niemcami łatwo jednak nie będzie. Szczególnie, że nie mamy dobrej obrony. Kilku piłkarzy na Euro 2016 przecież nie ma.

Jak ocenia Pan reprezentację Polski?

W meczu z Portugalią zabrakło wam szczęścia. Momentami graliście pasywnie, ospale. Żeby wygrać mecz, powinniście atakować. Nie myśleć o utrzymaniu remisu, tylko dążyć do zdobycia drugiej bramki w regulaminowym czasie gry. Zabrakło mi właśnie takiej śmiałości. Nie wiem, jak to powiedzieć po polsku, ale trzeba było chcieć przeć do przodu. Bardzo dużo czasu straciliście na przetrzymywanie piłki, granie do tyłu, zamiast do przodu.

Kto Pana zdaniem zostanie mistrzem Europy?

Powiem jeszcze o Polsce: przydałoby się, żeby wasz środkowy napastnik, miał więcej wsparcia.

Lewandowski?

Lewandowski. Bo on nie mógł grać, cały czas był sam.

A więc kto wygra Euro 2016?

Nie chciałbym, żeby to byli Niemcy. Bo jeśli nie Niemcy, to może wygrają Francuzi!

Rozmowę z Guy’em Roux zobacz w materiale wideo.

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!