Polacy dokonali we Francji rzeczy historycznej. Po raz pierwszy od 1986 roku wyszli z grupy. W przeciwieństwie jednak do drużyny Antoniego Piechniczka, która poległa w 1/8 finału meksykańskiego mundialu, dla zespołu Adama Nawałki miał to być dopiero początek.

Choć nie zabrakło nerwów, w 1/8 finału odprawiliśmy z kwitkiem Szwajcarię. Zwycięstwo rozpaliło w narodzie nadzieję. Byliśmy w ćwierćfinale Euro 2016. Te pięć dni, które dzieliło mecz ze Szwajcarią od spotkania z Portugalią, to prawdopodobnie najpiękniejszy okres w życiu każdego polskiego kibica po 1982 roku.

Pojawiły się nawet głosy o ewentualnym finale. Wszak drabinka, jak wszyscy pamiętamy, wyjątkowo nam tego lata sprzyjała... Niestety, na drodze stanęła Portugalia. Drugie z rzędu zwycięstwo po rzutach karnych? Nie udało się... O wszystkim przesądziła jedna niewykorzystana jedenastka.

- Przegraliśmy z drużyną, która nie wygrała na Euro praktycznie żadnego meczu, a mimo to awansowała do najlepszej czwórki. Paradoks... Jeśli jest się tak blisko półfinału mistrzostw Europy, porażka boli i będzie bolała jeszcze przez dłuższy czas. Jesteśmy jednak twardzi i mam nadzieję, że szybko sobie z tym poradzimy - mówił po meczu Robert Lewandowski.

Ten turniej miał wielu bohaterów. Jeśli idzie o Polskę, należy wymienić Bartosza Kapustkę, który zaliczył z Irlandią Północną prawdziwe wejście smoka i którego chwalił nawet sam Gary Lineker, Michała Pazdana, który w meczu z Niemcami wszedł na jakiś zupełnie inny poziom i do końca mistrzostw już go nie opuścił, Jakuba Błaszczykowskiego, bo bez jego dwóch bramek nie byłoby przecież tego ćwierćfinału, no i w końcu Adama Nawałkę, który... No właśnie. Który zrobił coś z niczego.

Wszystkie mecze Polaków na Euro 2016:

Polska - Irlandia Północna 1:0
Bramka: Milik 51

Niemcy - Polska 0:0

Ukraina - Polska 0:1
Bramka: Błaszczykowski 54

Szwajcaria - Polska 1:1 (4:5 w rzutach karnych)
Bramki: Shaqiri 82 - Błaszczykowski 39

Polska - Portugalia 1:1 (3:5 w rzutach karnych)
Bramki: Lewandowski 2 - Sanches 33

 

Całą drogę biało-czerwonych do ćwierćfinału obejrzysz w załączonym materiale wideo autorstwa Jakuba Baranowskiego, Huberta Chmielewskiego oraz Macieja Turskiego.

 

KLIKNIJ I POLUB POLSATSPORT.PL NA FACEBOOKU!