Jakie są pozycje w siatkówce?

Siatkówka
fot. Cyfrasport

Jakie są pozycje w siatkówce? Ile mamy pozycji w siatkówce? Sprawdź, jakie istnieją pozycje w siatkówce.

W siatkówce wyróżniamy pięć pozycji: atakujący, rozgrywający, środkowy, przyjmujący i libero. Co ważne, wszyscy z nich biorą udział w obronie i wystawianiu piłki, gdy zajdzie taka potrzeba. Do tego zawodnicy na każdej pozycji - poza libero - zagrywają oraz blokują.  

 

ZOBACZ TAKŻE: Czy libero może atakować w siatkówce?

 

Atakujący - głównym zadaniem atakującego jest zdobywanie punktów. Atakujący nazywany jest także prawoskrzydłowym, bo aż w pięciu ustawieniach znajduje się na prawym skrzydle. Gra po przekątnej z rozgrywającym.

 

Rozgrywający - to inaczej mózg drużyny, kreator gry. To on decyduje, który z zawodników otrzyma piłkę do ataku.

 

Środkowy - ma dwa kluczowe zadania - atakowanie na środku siatki i blokowanie. Gdy znajdzie się w linii obrony, wymienia się z libero.

 

Przyjmujący - ma dwa kluczowe zadania - gra w defensywie i ataku - głównie z lewego skrzydła. W przeciwieństwie do atakującego, w pięciu ustawieniach znajduje się na lewym skrzydle.

 

Libero - zawodnik grający na pozycji libero jest wyspecjalizowany w grze obronnej i w przyjęciu zagrywki. Oczekuje się, że to on będzie najlepszym członkiem drużyny w tych właśnie elementach. Gdy znajdzie się w linii ataku, wymienia się ze środkowym.

redakcja, Polsat Sport, siatkowkaokiemstatystyka.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.