Tokio 2020: Sudańscy olimpijczycy rozpoczęli przygotowania w Japonii przed wybuchem pandemii

Inne
fot. PAP
Olimpijczycy z Sudanu trenują w Japonii od 2019 roku

Czteroosobowa reprezentacja Sudanu Południowego, jednego z najmłodszych (2011) i najbiedniejszych państw świata, przygotowywała się do igrzysk w Tokio przebywając w Japonii od listopada... 2019 roku.

Pierwotnie ekipa Sudanu - troje lekkoatletów i paraolimpijczyk oraz jeden trener - mieli przebywać w mieście Maebashi, które pomogło w sfinansowaniu ich pobytu i przygotowań, przez niewiele ponad pół roku. Pandemia COVID-19 spowodowała, że ich obecność na wyspie Honsiu trwała ponad półtora roku.

 

Zobacz także: Pięciu kolejnych zawodników z COVID-19, w tym faworytka skeetu

 

Środki na ten cel zbierano w całej Japonii, a w organizację pobytu Sudańczyków w Maebashi zaangażowana była liczna grupa wolontariuszy. Sportowcy, którzy treningi łączyli z nauką, w tym języka japońskiego, są wdzięczni władzom i ludziom z 340-tysięcznego miasta na Honsiu.

 

- Moje życie wygląda tu zupełnie inaczej. Zanim tu przyjechałem mogłem trenować tylko na poligonie w Dżubie, odległym od mojego domu o 17 km. Nie trenowałam codziennie, czasami jadłem jakikolwiek posiłek raz na dzień lub dwa – powiedział 22-letni Abraham Guem, który wystartuje na 1500 m.

 

Guem trenował z japońskimi studentami i przyznał, że ten rodzaj rywalizacji bardzo mu pomógł.

 

- Bardzo mi to pomogło. Na długich dystansach utrzymanie tego samego tempa podczas treningu jest bardzo trudne, ale kiedy biegasz w grupie, to jest znacznie łatwiej - dodał zawodnik, który w tym roku ustanowił rekord kraju 3.42,99.

 

Lekkoatleci odwiedzali szkoły i brali w różnorodnych wydarzeniach społecznych, opowiadali też o tragicznych wydarzeniach w swoim kraju, w tym wojnie domowej, która pochłonęła ponad 400 tys. ofiar.

R.S, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.