Tokio 2020: 46-letnia Oksana Czusowitina szykuje się na ósme igrzyska

Inne
fot. PAP
46-letnia Oksana Czusowitina wystąpi na ósmych igrzyskach.

- Uwielbiam trenować gimnastykę - powiedziała reprezentująca Uzbekistan w tym sporcie "zarezerwowanym" głównie dla nastolatek 46-letnia Oksana Czusowitina. W niedzielę po raz ósmy wystąpi w igrzyskach olimpijskich.

- Powtarzam sobie: dlaczego nie trenować i nie rywalizować, skoro uwielbiam gimnastykę i póki jeszcze mogę. Gdybym przestała, myślę, że gorzko bym tego żałowała - przyznała Czusowitina.

 

Zobacz także: Kariem Hussein zawieszony przez agencję antydopingową

 

W igrzyskach debiutowała w 1992 roku w Barcelonie, pięć lat przed narodzinami obecnej supergwiazdy gimnastyki Amerykanki Simone Biles.

 

Niemal 30 lat temu urodzona w Bucharze Czusowitina zdobyła złoto z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju. Z kolei w 2008 roku w Pekinie wywalczyła srebro w skoku, ale w barwach Niemiec. Do tego kraju przeniosła się z powodu poważnej choroby syna. Od niemal dekady ponownie startuje dla Uzbekistanu.

 

W ojczyźnie jest tak popularna, że nawet wydano znaczek z jej podobizną.

 

Po igrzyskach w Tokio Czusowitina zakończy karierę, ale zostanie przy gimnastycy, gdyż zamierza otworzyć akademię tego sportu w Taszkencie. Jej celem jest wyszukiwanie nowy talentów w kraju, w którym najpopularniejsze są zapasy i boks.

 

- Kiedy ludzie zobaczą, jak piękna jest gimnastyka, to chętnie wyślą swoje dzieci na treningi - stwierdziła.

TG, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.