Tokio 2020: Saya Sakakibara we łzach przepraszała rodzinę

Inne
fot. PAP
Saya Sakakibara chciała zadedykować medal bratu...

Sukces w igrzyskach w Tokio reprezentująca Australię w kolarstwie BMX Saya Sakakibara chciała zadedykować bratu, który namówił ją do tego sportu, sam trenował, natomiast przed rokiem doznał urazu mózgu wskutek wypadku. Gdy nie ukończyła półfinału, zalała się łzami i przeprosiła rodzinę, że zawiodła.

- Teraz myślę wyłącznie o moim bracie. Gdyby nie on, nie byłoby mnie tutaj. Jechałam dla niego, dla całej naszej rodziny. A teraz czuję olbrzymi żal. Tyle. To wszystko jest do bani - przyznała zapłakana zawodniczka, która urodziła się w Japonii i w takim języku rozmawiała po zawodach.

 

21-letnia Sakakibara trafiła do kolarstwa BMX za namową swojego starszego brata Kaia, który reprezentował Australię w pięciu mistrzostwach świata, a w zeszłym roku miał poważny wypadek w zawodach Pucharu Świata.

 

Siostra, która przygodę z BMX rozpoczęła w wieku czterech lat, przyjechała do pierwszej ojczyzny z myślą o sukcesie. W półfinale jednak nie ukończyła jednego przejazdu i nie udało się jej zakwalifikować do ośmioosobowego finału. Opuściła tor na noszach, opatrzona przez lekarzy szybko wróciła, ale australijski zespół poinformował, że doznała wstrząsu mózgu.

 

Finał oglądała stojąc gdzieś z boku, a później oceniła, że stać ją było na dobry wynik i wysokie miejsce.

 

- Myślę, że byłam w stanie odnieść sukces nie tylko dla Australii, ale i dla brata. Rozmawiałam z nim, z rodzicami i przeprosiłam, że się nie udało - dodała.

 

Przed rozpoczęciem rywalizacji zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym podziękowała bratu, że wprowadził jej do tego sportu.

 

- Poszłam w twoje ślady i dzięki tobie jestem tutaj. A teraz nadszedł czas, aby zrobić coś dla nas obojga - podkreśliła.

 

Zwyciężyła Brytyjka Bethany Shriever, srebrny medal zdobyła Kolumbijka Mariane Pajon, brązowy Holenderka Merel Smulders. Decydujące wyścigi rozpoczęły się z opóźnieniem z powodu deszczu, który sprawił, że trasa była wyjątkowo śliska i trudna.

 

Wyścigi na rowerach BMX, czyli z kołami 20-calowymi, są w programie olimpijskim od 2008 roku. W Tokio, podobnie jak w poprzednich igrzyskach, Polki nie startowały.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.


A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.