Tokio 2020: Rozpoczęła się ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich

Inne
fot. PAP
Rozpoczęła się ceremonii zamknięcia igrzysk

O godz. 20 czasu lokalnego (13.00 w Polsce) na Stadionie Olimpijskim w Tokio rozpoczęła się ceremonia zamknięcia igrzysk, które rozpoczęły się 23 lipca.

W imprezie wzięło udział ponad 11 tysięcy sportowców z 206 krajów świata. Rozdano 339 kompletów medali w 33 dyscyplinach sportu, co jest rekordową liczbą.

 

ZOBACZ TAKŻE: Karolina Naja chorążą reprezentacji Polski podczas ceremonii zamknięcia

 

Z Polski wystąpiło 211 zawodniczek i zawodników, którzy wywalczyli 14 medali, w tym cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Mistrzami olimpijskimi zostali w rzucie młotem Anita Włodarczyk - już po raz trzeci - i Wojciech Nowicki, sztafeta mieszana w biegu 4x400 metrów oraz Dawid Tomala w chodzie na 50 km.

 

Dało to biało-czerwonym 17. lokatę w tabeli medalowej, a ostatni raz tyle medali przywieźli oni z igrzysk w Sydney w 2000 roku, choć tam sześć razy stanęli na najwyższym stopniu podium.

 

Po raz siódmy z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci USA, a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny, które były gorsze o jedno złoto, i Japonia. Gospodarze zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów.

 

Za około trzy godziny zgaśnie znicz olimpijski i zakończą się igrzyska, do których przygotowania trwały 10 lat, a które zostały przełożone o rok z powodu pandemii COVID-19. Miesiące niepewności poprzedziły 16 dni sportowej rywalizacji, która po raz pierwszy w historii igrzysk toczyła się - ze względów sanitarnych - przy pustych trybunach, a uczestnicy imprezy: sportowcy, oficjele czy dziennikarze na każdym kroku musieli się mierzyć z licznymi ograniczeniami.

 

Z tego też powodu ograniczono zdecydowanie liczbę gości i osób towarzyszących. Zamiast tradycyjnie ok. 200 tysięcy osób z zagranicy do Japonii przybyło niespełna 70 tys.

 

Podobnie jak podczas ceremonii otwarcia dojdzie do defilady sportowców. Polską flagę poniesie kajakarka Karolna Naja, która w Tokio zdobyła dwa medale, a łącznie ma cztery i stała się jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców.

 

Flagę olimpijską od gospodarzy przejmą przedstawiciele Paryża, gdzie w 2024 roku odbędą się kolejne letnie igrzyska.

 

W Tokio w dniach 24 sierpnia - 5 września przeprowadzona zostanie jeszcze paraolimpiada

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

 

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

AA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.