Behrouz Ataei zastąpił Władimira Alekno. Poprowadzi reprezentację Iranu w mistrzostwach Azji

Siatkówka
fot. PAP/Leszek Szymański
Milad Ebadipour i Aliasghar Mojarad znaleźli się w kadrze Iranu przygotowującej się do startu w mistrzostwach Azji.

Siatkarze reprezentacji Iranu zmagania w igrzyskach Tokio 2020 zakończyli na fazie grupowej. Z drużyną pożegnał się trener Władimir Alekno, a jego obowiązki przejął Behrouz Ataei, który z kadrą U–21 wywalczył mistrzostwo świata. Jego zadaniem jest przygotowanie reprezentacji do wrześniowych mistrzostw Azji.

Mistrzostwa Azji zostaną rozegrane w dniach 12–19 września. Gospodarzem będzie Japonia, a siatkarze będą rywalizowali w dwóch miastach: Chiba i Funabashi. Iran zagra w grupie B, a rywalami będą: Pakistan, Tajlandia i Hongkong. Start w tym turnieju jest dla czołowych azjatyckich zespołów niezwykle ważny – dwie najlepsze drużyny czempionatu uzyskają awans do finałów mistrzostw świata 2022.

 

Zobacz także: Saeid Marouf zakończył reprezentacyjną karierę

 

Wśród faworytów jest reprezentacja Iranu, która broni tytułu wywalczonego w 2019 roku w Teheranie. Persowie przystąpią do tego turnieju już bez trenera Władimira Alekno, po nieudanym występie na igrzyskach Tokio 2020. Przypomnijmy, że olimpijskie zmagania rozpoczęli oni od zwycięstwa nad Polską (3:2), później ograli jeszcze Wenezuelę (3:0), ale zaskakująco gładko ulegli 0:3 Kanadzie. Porażka 1:3 z Włochami pogorszyła ich sytuację, a w meczu o wszystko ulegli Japończykom 2:3 (13:15 w tie-breaku) i pożegnali się z igrzyskami.

 

Irańska federacja siatkarska powołała Behrouza Ataei na trenera kadry narodowej. Nowy selekcjoner ma 51 lat, pracował już w roli asystenta trenera reprezentacji. Największym sukcesem w karierze jest mistrzostwo świata U–21, wywalczone z kadrą juniorów w 2019 roku podczas turnieju w Bahrajnie. Iran ograł wówczas w finale reprezentację Włoch 3:2. Czy Ataei poprowadzi drużynę tylko na najbliższym turnieju, czy też dostanie więcej czasu?

 

Iran zaprezentuje w mistrzostwach Azji mieszankę młodych i doświadczonych graczy. Trener ogłosił nazwiska 15 zawodników zaproszonych na obóz przygotowawczy, który rozpocznie się 15 sierpnia: Milad Ebadipour, Meysam Salehi, Amirhossein Esfandiar, Esmaeil Mosafer, Javad Karimi, Ali Ramezani, Aliasghar Mojarad, Reza Abedini, Amirhossein Toukhteh, Mehdi Jelveh, Saber Kazemi, Bardia Saadat, Mohammadreza Hazratpour, Abolfazl Gholipour, Amin Esmaeilnejhad.

 

Z tej grupy tylko pięciu siatkarzy było w dwunastoosobowej kadrze na igrzyska. Do Tokio polecieli: przyjmujący Ebadipour i Salehi, rozgrywający Karimi, atakujący Kazemi i środkowy Mojarad.

 

Irańscy siatkarze z pewnością będą chcieli zrewanżować się Japonii za porażkę na igrzyskach, a przede wszystkim wywalczyć awans do mistrzostw świata 2022.

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.