Klubowe MŚ: RPA zainteresowana organizacją turnieju

Piłka nożna
fot. EPA
Republika Południowej Afryki wyraziła zainteresowanie organizacją klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej.

Republika Południowej Afryki wyraziła zainteresowanie przejęciem od Japonii organizacji klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej - poinformował szef tamtejszej federacji Danny Jordaan.

Jordaan przekazał Associated Press, że w tym tygodniu spotka się w nigeryjskim Lagos z sekretarz generalną FIFA Fatmą Samourą, by dowiedzieć się więcej, jaką ofertę musi przygotować RPA, by mogła przeprowadzić imprezę. Konieczne są też zgoda i gwarancje lokalnego rządu, o czym szef federacji ma rozmawiać z ministrem sportu.

 

- Pod koniec tygodnia będziemy wiedzieć dużo więcej - zaznaczył i wskazał, że RPA ma wiele dużych i nowoczesnych stadionów, które powstały na potrzeby mundialu w 2010 roku, ale i tak decydująca może się okazać sytuacja sanitarna związana z pandemią COVID-19.

 

ZOBACZ TAKŻE: Liga Mistrzów. Rozsądny Bayern, kryzysowa Barcelona i petromiliarderzy

 

RPA latem odnotowała gwałtowny wzrost liczby zakażeń COVID-19, ale ostatnich dwóch tygodniach nastąpił spadek infekcji. Mimo to pozostaje najbardziej dotknięty koronawirusem krajem w Afryce, z ponad 2,8 mln przypadków i ponad 84 tys. ofiar śmiertelnych.

 

W niedzielę prezydent Cyril Ramaphosa ogłosił jednak złagodzenie ograniczeń, a rząd ma pracować nad planem, by umożliwić kibicom powrót na stadiony, które od wybuchu pandemii są puste. Władze RPA zdają sobie sprawę, że FIFA nie zgodzi się na imprezę bez udziału fanów.

 

Japonia w minionym tygodniu zrezygnowała z prawa organizacji grudniowej imprezy właśnie ze względu na ograniczenia i bezpieczeństwo sanitarne. Turniej miał się odbyć w tym państwie już po raz dziewiąty w historii, a pierwszy od 2016 roku.

 

Kraj Kwitnącej Wiśni odnotował latem rekordowy wzrost zakażeń COVID-19. Ostatnio liczba nowych przypadków spadła, ale i tak w zeszłym tygodniu przedłużono do końca września stan wyjątkowy obejmujący 19 z 47 prefektur. Igrzyska olimpijskie i paraolimpiada w Tokio odbyły się bez udziału kibiców.

 

W KMŚ uczestniczą klubowi mistrzowie sześciu kontynentów, w tym triumfatorzy Ligi Mistrzów UEFA i jej południowoamerykańskiego odpowiednika Copa Libertadores, oraz przedstawiciel gospodarzy.

 

W lutym tego roku rozegrano już "zaległą" edycję 2020. W Katarze triumfowali piłkarze Bayernu Monachium, z Robertem Lewandowskim w składzie, po zwycięstwie w finale nad meksykańskim Tigres UANL 1:0.

 

Pierwotnie FIFA chciała w 2021 roku rozszerzyć stawkę KMŚ do 24 zespołów i przeprowadzenie turnieju w Chinach, ale pandemia COVID-19 nie pozwoliła na zrealizowanie tego pomysłu.

KO, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.