Anna Tybor zdobyła szczyt Manaslu. Teraz zjeżdża z niej na nartach!

Inne
fot. materiały prasowe
Anna Tybor zdobyła ósmą górę świata Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu. Teraz zjeżdża z niej na nartach.

We środę 29 września około godziny 15 czasu miejscowego Anna Tybor osiągnęła szczyt Manaslu wraz z Federico Secchim i Marco Majorim.

Atak szczytowy, który w zamierzeniu miał potrwać około doby, ze względów pogodowych rozciągnął do trzech dni i dwóch noclegów na wysokości ponad 6000 i powyżej 7000 m. W efekcie tych komplikacji tempo podchodzenia, które w drodze do obozu II było bardzo wysokie, w kolejnym dniu bardzo osłabło. Zamiast z obozu III, ekipa, która w poniedziałek 27 września wyszła z bazy, bezpośrednio na szczyt wyruszyła z „czwórki” położonej na wysokości 7400 m n.p.m.

 

ZOBACZ TAKŻE: Spektakularny wyczyn Andrzeja Bargiela w Karakorum. "Było naprawdę ciężko" (WIDEO)

 

Był to zarazem ich pierwszy w czasie tej wyprawy – a dla Ani też pierwszy w ogóle – nocleg na wysokości powyżej 7000 m. Być może było to przyczyną jeszcze większego osłabienia tempa podchodzenia, a w konsekwencji ogromnego zmęczenia członków ekipy. Jeszcze we środę późnym wieczorem Anna wraz z włoskimi wspinaczami dotarli bezpiecznie do obozu IV.

 

Od godzin porannych ekipa kontynuuje zjazd w stronę obozu III na 6800 m. Z ostatniego raportu z bazy wynika, że ekipie udało się zregenerować siły i według założeń jeszcze dzisiaj powinni dotrzeć do bazy.

 

Postęp wyprawy można będzie śledzić na bieżąco dzięki lokalizatorowi GPS, który Ania będzie miała ze soba podczas ataku: https://maps.findmespot.com/s/SVNS

Informacja Prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.