Przed meczem Duda - Wojtaszek. Sparing z... ministrem

Inne
fot. Polsat Sport
Czy minister postawił Radosławowi Wojtaszkowi trudne warunki?

Zawiązane przy szachownicy przyjaźnie potrafią przetrwać lata. Radosław Wojtaszek, czekający na mecz o Superpuchar Polski z Janem-Krzysztofem Dudą, rozegrał towarzyską partię z... ministrem Łukaszem Schreiberem. Znający się od dziecka panowie opowiedzieli nam o pasji do szachów i o oczekiwaniach przed rywalizacją dwóch wybitnych polskich arcymistrzów.

Pojedynek czternastego w światowym rankingu Dudy z zajmującym 38. miejsce Wojtaszkiem zapowiada się niezwykle ciekawie. Faworytem wydaje się Duda, który w rankingu szachów szybkich jest klasyfikowany na czwartym miejscu na świecie!

 

- Myślę, że gdybyśmy grali w tempie klasycznym moje szanse byłyby większe - przyznaje Wojtaszek. - Janek świetnie gra w szachy szybkie a poza tym jest młodszy. Ale to nie oznacza, że zamierzam przegrać - zaznacza z uśmiechem. Swojej z kolei drobnej przewagi aktualny mistrz Polski upatruje w... godzinie rozgrywania meczu. - Znamy się doskonale z Jankiem i wiem, że nie lubi grać tak rano - mówi Wojtaszek o starciu, które rozpocznie się o 10.00.

 

Mecz w formule szachów szybkich i błyskawicznych zostanie rozegrany na deskach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. O organizację z takim rozmachem byłoby pewnie trudniej, gdyby nie zaangażowanie Łukasza Schreibera, Ministra - członka Rady Ministrów, a prywatnie wielkiego miłośnika szachów, który w wieku juniorskim sam uprawiał ten piękny sport z niemałym powodzeniem.

 

- Dzięki temu poznaliśmy się z Radkiem. Jesteśmy rówieśnikami więc od najmłodszych lat spotykaliśmy się na różnych turniejach - opowiada minister Schreiber, siadając przy szachownicy naprzeciwko Radosława Wojtaszka. - Byliśmy razem na mistrzostwach Europy w Tallinie, gdzie nawet spaliśmy w jednym pokoju. Wiąże się z tym zresztą niezła historia - dodaje.

 

Jaka to historia? Co jeszcze opowiedzieli nam szachowy arcymistrz i zaprzyjaźniony z nim polityk? Komu minister będzie kibicował? I wreszcie: jakim wynikiem zakończyła się partia Wojtaszek kontra Schreiber? Odpowiedzi na te pytania w załączonych materiałach wideo.

 

Szymon Rojek, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.