Moto GP: Ostatni wyścig w karierze Valentino Rossiego

Moto
fot. PAP/EPA
Dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata Valentino Rossi wystartuje w niedzielę w ostatnim wyścigu, czyli Grand Prix Walencji.

Dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata Valentino Rossi wystartuje w niedzielę w ostatnim wyścigu, czyli Grand Prix Walencji. - Gdybym miał w sobie więcej waleczności, dalej bym się ścigał - przyznał 42-letni Włoch.

"The Doctor", jak go nazwali rywale, jest ikoną sportu motocyklowego. Zdominował rywalizację na początku XXI wieku, zdobywając siedem tytułów mistrza świata w królewskiej klasie 500 ccm (później pod szyldem MotoGP) w latach 2001-05 oraz 2008-09. Ponadto wywalczył mistrzostwo świata w 1997 roku w klasie 125 ccm, a dwa lata później w 250 ccm.

 

ZOBACZ TAKŻE: MotoGP: Marquez nie wystąpi w ostatnim wyścigu sezonu

 

Odniósł 115 zwycięstw, w tym 89 w MotoGP, co pozostaje absolutnym rekordem. 235 razy stał na podium, w tym 199-krotnie w MotoGP (kolejny rekord). Nikt tak długo jak on nie kontynuował kariery na najwyższym poziomie. Włoch rozstaje się z wyczynowym sportem po 26 latach startów. Ostatnie zwycięstwo odniósł jednak w 2017 roku.

 

- Miałem wielu wspaniałych przeciwników i ich wszystkich doceniam - powiedział na pożegnalnej konferencji prasowej. Na pytanie, kogo uznałby za największego z rywali, odpowiedział: "wskazałbym na Maxa Biaggiego", innego włoskiego motocyklistę, z którym często pozostawał w dość napiętych relacjach.

 

Rossi jeździ w tym sezonie w MotoGP dla malezyjskiego zespołu Petronas Yamaha, jednak bez sukcesów. W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata zajmuje 20. miejsce, a jego najlepszym osiągnięciem w tej edycji była dziesiąta lokata w Grand Prix Włoch.

MS, PAP
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Rajd Dakar 2022: Flash - 12.01

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.