Pekin 2022: Polscy saneczkarze już w Soczi, lecz problemy ich nie oszczędzają

Zimowe
fot. PAP

Polscy saneczkarze są już w Soczi, gdzie wystartują w podwójnych zawodach Pucharu Świata. "Problemy nas nie omijają, nie dotarły z Chin sanki Kacpra Tarnawskiego i nie może rozpocząć treningów" - powiedział trener Marek Skowroński.

Do Rosji biało-czerwoni przyjechali w składzie: Natalia Jamróz, Klaudia Domaradzka, Kacper Tarnawski w jedynkach oraz Jakub Kowalewski i Wojciech Chmielewski w dwójce.

 

ZOBACZ TAKŻE: Łyżwiarka figurowa Natalia Kaliszek kontuzjowana

 

"Po ciężkim wypadku na olimpijskim obiekcie w chińskim Yanqing Mateusz Sochowicz wrócił tydzień temu do Polski i obecnie przechodzi rehabilitację w Rehasporcie w Poznaniu. Pozostanie tam dwa-trzy tygodnie. Na dziś jego stan jest określany jako bardzo zadowalający" - przyznał szkoleniowiec.

 

Ósmego listopada na torze w Yanqing Sochowicz z dużą prędkością uderzył w bramkę, która powinna być otwarta. Miał pękniętą rzepkę w lewej nodze i głęboką ranę w prawej. Operację przeprowadzono w Chinach. Jak ustaliła później Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL), zdarzenie było wynikiem błędu ludzkiego.

 

"Za wcześnie na konkretne rokowania dotyczące Mateusza w kontekście lutowych igrzysk w Pekinie. Trzeba startować w zawodach kwalifikacyjnych, które trwają od PŚ w Chinach do PŚ w łotewskiej Siguldzie na początku stycznia. Ale być może Sochowicz zostanie wyjątkowo potraktowany, musimy poczekać" - dodał Skowroński.

 

W Azji Kowalewski i Chmielewski zajęli 16. miejsce, zaś inni Polacy odpadali w kwalifikacjach. W sztafecie Jamróz nie ukończyła swojego ślizgu i pozostali biało-czerwoni nie mogli stanąć do rywalizacji.

 

"Dwójka pojechała dobrze, a pozostali trochę poniżej oczekiwań. Chcielibyśmy, aby lepsze wyniki były w Soczi na torze, który znamy bardzo dobrze, ale na razie mamy problemy. Nie doleciały z Chin sanki Tarnawskiego i nie może rozpocząć treningów. We wtorkowe popołudnie trenować będą obie nasze zawodniczki. Kuba Kowalewski i Wojtek Chmielewski na wtorek nie mieli zaplanowanych ślizgów" - wyjaśnił trener reprezentacji.

 

W pierwszych zawodach PŚ w sezonie 2021/2022 triumfowali: Austriaczka Madeleine Egle i Niemiec Johannes Ludwig, w dwójkach jego rodacy Toni Eggert i Sascha Benecken oraz w sztafecie Austria (Egle, David Gleirscher oraz dwójka Thomas Steu, Lorenz Koller).

 

W tym roku, po Soczi (27-28 listopada i 4-5 grudnia), Puchar Świata odbędzie się jeszcze w niemieckim Altenbergu (11-12 grudnia) i austriackim Innsbrucku (18-19 grudnia).

MP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.