Pekin 2022: Chińskie MSZ potępia Australię za dyplomatyczny bojkot IO. "Polityczne pozerstwo"

Zimowe
fot. PAP

Chińskie MSZ potępiło w środę władze Australii za decyzję o dołączeniu do ogłoszonego przez USA dyplomatycznego bojkotu przyszłorocznych Igrzysk w Pekinie i niewysyłaniu urzędników na to wydarzenie. „Nikomu nie zależy na tym, czy przyjadą” – oświadczył resort w Pekinie.

Decyzja władz Australii jest "politycznym pozerstwem" i "samolubną grą", a Canberra "ślepo podąża" za Waszyngtonem – ocenił na rutynowym briefingu prasowym rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

 

ZOBACZ TAKŻE: Pięciokrotny medalista olimpijski nie wystąpi w Pekinie

 

Australijski premier Scott Morrison ogłosił w środę, że jego rząd nie wyśle urzędników na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w odpowiedzi na "naruszenia praw człowieka" w regionie Sinciang na zachodzie ChRL oraz "wiele innych kwestii, które Australia konsekwentnie podnosiła".

 

- Robię to, ponieważ leży to w interesie narodowym Australii - podkreślił premier, oceniając, że nieobecność australijskich urzędników na igrzyskach "nie jest niespodzianką", biorąc pod uwagę pogorszenie relacji australijsko-chińskich w ostatnich latach.

 

Podobnie jak w przypadku USA, australijski bojkot Igrzysk dotyczy tylko urzędników i dyplomatów, natomiast australijscy sportowcy będą mogli wziąć udział w zawodach – wynika z zapowiedzi Morrisona.

 

Władze USA ogłosiły decyzję o dyplomatycznym bojkocie igrzysk w poniedziałek. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że przedstawiciele amerykańskiej administracji nie wezmą udziału w wydarzeniach związanych z tą imprezą ze względu na "trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu" oraz "inne naruszenia praw człowieka" w Chinach.

 

MSZ Chin oceniło tę decyzję jako naruszenie zasady politycznej neutralności sportu, motywowane "uprzedzeniami ideologicznymi opartymi na kłamstwach i plotkach". Resort zapowiedział "stanowcze działania" odwetowe, ale nie podał szczegółów. Pekin zaprzecza, że w Sinciangu dochodzi do prześladowań, a zarzuty w tej sprawie określa jako "kłamstwa tysiąclecia".

 

Igrzyska w Pekinie zaplanowane są w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.