Radosław Kawęcki: Stresowałem się bardziej niż na igrzyskach

Inne
fot. PAP
Radosław Kawęcki

- Stresowałem się dziś bardziej niż na igrzyskach - przyznał Radosław Kawęcki po zdobyciu złotego medalu w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym podczas pływackich mistrzostwach świata na krótkim basenie w Abu Zabi.

Kawęcki był jednym z faworytów tej konkurencji, ale w porannych eliminacjach zanotował dopiero ósmy czas i był zaledwie 0,13 s od odpadnięcia.

 

- Powtórzyła się sytuacja z 2014 roku. Na mistrzostwach świata w Dosze też wszedłem do finału z ostatnim czasem dającym awans. Niestety, program jest tak ułożony, że miałem długą przerwę po starcie na 100 m stylem grzbietowym. Źle się czułem, budziłem się co chwilę w nocy i rano ciężko mi się płynęło. W ciągu dnia zregenerowałem się, zjadłem coś i poczułem, że jest już zdecydowanie lepiej. Aczkolwiek stresowałem się dziś bardziej niż na igrzyskach olimpijskich - powiedział Kawęcki, cytowany w komunikacie PZP.

 

30-letni głogowianin finał rozegrał jednak perfekcyjnie. W swoim stylu zaatakował w drugiej części dystansu. Na półmetku był piąty, po 150 metrach przesunął się na trzecią lokatę, a w samej końcówce wyścigu wyprzedził Amerykanina Shane’a Casasa o 0,13 i Niemca Christiana Dienera o 0,29 sekundy. Kawęcki uzyskał czas 1.48.68 i powtórzył sukces z 2012, 2014 i 2016 roku, gdy również stawał na najwyższym stopniu podium.

 

- Mam mały niedosyt, bo nie udało mi się poprawić rekordu kraju. Dobrze przepracowałem okres przygotowawczy, ale zachorowałem tydzień przed mistrzostwami Polski. Gdyby nie to, popłynąłbym lepiej, ale cieszę się z medalu, bo to moje czwarte złoto mistrzostw świata – przyznał.

 

 

We wtorek na podium stanęła także Katarzyna Wasick, która była trzecia na 50 m kraulem. Polka miała czas 23,40 s. Szybciej od niej popłynęły Szwedka Sarah Sjoestroem - 23,08 i Holenderka Ranomi Kromowidjojo - 23,31.

 

W rozgrywanych od 1993 roku mistrzostwach świata na krótkim basenie Biało-Czerwoni zgromadzili 26 medali – 4 złote, 6 srebrnych i 16 brązowych. Wszystkie krążki z najcenniejszego kruszcu zdobył Kawęcki.

 

Wtorkowe medale były zarazem jedynymi dla Polski w zakończonych tego dnia mistrzostwach.

MC, PAP
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: GROM: Tworzymy historię cz.1

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.