FIFA pójdzie "na rękę" Rosji? Możliwy błyskawiczny zwrot akcji!

Piłka nożna
fot. PAP
Czy FIFA przywróci Rosję "do życia"?

Światowa Federacja Piłkarska (FIFA) uległa opinii publicznej i postanowiła wykluczyć reprezentację Rosji z rozgrywek o mistrzostwo świata. Wszystko z powodu inwazji tego kraju na terytorium Ukrainy. Rosjanie znaleźli jednak sposób, aby wrócić do międzynarodowych zmagań, ale... do tego potrzebna jest zgoda FIFA.

Rosjanie, według sugestii tamtejszej telewizji Match TV, mogą niebawem ubiegać się o dołączenie do... Azjatyckiej Konfederacji Futbolu (AFC), czyli odpowiednika UEFA na Starym Kontynencie. To oznaczałoby, że "Sborna" mogłaby w niedalekiej przyszłości uczestniczyć w eliminacjach mistrzostw świata, jak również brać udział w tamtejszych rozgrywkach kontynentalnych. Dotyczy to również rosyjskich klubów, które występowałyby w azjatyckiej Lidze Mistrzów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Marian Kmita: Nie uciekniemy od polityki

 

Aby tak się stało, "zielone światło" musi dać FIFA. Niewykluczone, że Światowa Federacja Piłkarska pójdzie "na rękę" Rosjanom. Przypomnijmy, że FIFA pierwotnie "ukarała" Rosję za prowadzenie działań wojennych na terytorium Ukrainy poprzez rozgrywanie meczów wyłącznie na wyjazdach, bez możliwości korzystania z flagi i hymnu, a także pod zmienioną nazwą Football Union of Russia.

 

Powyższe sankcje zbulwersowały piłkarskie środowisko na całym świecie, co niejako wymusiło na FIFA zaostrzenie sankcji poprzez całkowite wykluczenie Rosji z rozgrywek. Podobnie postąpiła UEFA. Rosjanie szukają teraz sposobu na obejście tych sankcji, ponieważ w innym wypadku będą musieli czekać długie lata, aby wrócić z piłkarskich peryferii.

 

W przypadku dołączenia do AFC, Rosjanie mogliby wrócić do międzynarodowych rozgrywek już za dwa lata. Nie byłby to casus bezprecedensowy. Tamtejsi dziennikarze powołują się na wcześniejsze przypadki m.in. Izraela tudzież Kazachstanu, które analogicznie do pomysłu Rosjan, zamieniały Azję na Europę.

Krystian Natoński/Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.