Jakub Kwiatkowski: FIFA uniemożliwia nam przygotowania. To jest skandal

Piłka nożna
fot. PAP
Kiedy reprezentacja Polski rozegra kolejny mecz?

- FIFA wszystko blokuje. Nie umożliwia nam przygotowania się do tego zgrupowania. Nawet plan treningów jest nam trudno ułożyć, bo nic nie wiemy. Mówiąc wprost, jest to skandal - powiedział w rozmowie z Polsatem Sport rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Mirosław Szczepanik: Poznaliśmy pierwsze powołania z zagranicznych lig. Selekcjoner Czesław Michniewicz sprawił kilka niespodzianek.

 

Jakub Kwiatkowski: To decyzja selekcjonera i to on odpowiada za powołania, są to jego wybory. Na tej liście są zawodnicy, z którymi Czesław Michniewicz pracował w reprezentacji młodzieżowej. Pewnie mało kto spodziewał się między innymi Konrada Michalaka, ale jest on, Krystian Bielik, który wraca po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją. Powraca Marcin Kamiński, którego także bardzo długo nie było w kadrze. Będzie Szymon Żurkowski, który również pracował z selekcjonerem w kadrze U-21 oraz wracający po kontuzji Jacek Góralski. Jest więc parę powrotów. Pozostaje czekać, w jakim meczu ewentualnie ci zawodnicy zagrają.

 

Pojawiają się coraz to nowsze insynuacje. Jest już jakaś nowa informacja od FIFA?

 

Z pełną stanowczością mogę powiedzieć, że nie mamy żadnej informacji od FIFA na temat meczów barażowych, ani też nie wiemy, kiedy takie informacje mogłyby się pojawić. FIFA praktycznie się z nami nie kontaktuje. Nie odpowiedzieli formalnie na żadne z naszych trzech pism do nich wysłanych przez ostatnie kilkanaście dni. Pojawiające się w przestrzeni medialnej różnego rodzaju informacje są więc wyłącznie spekulacjami. My nie mamy żadnej decyzji, co nam niczego nie ułatwia, bo trudno nam nawet zaplanować zgrupowanie. 

 

Jak ono może wyglądać? Musi być jakiś plan A lub B.

 

W teorii najbliżej nam do zebrania się na Stadionie Śląskim w Katowicach. To wszystko będzie jednak zależne od tego, co będzie z datą 24 marca. Jeżeli tego meczu nie będzie, to nie ma pośpiechu, by jak najszybciej ściągać zawodników. Być może wtedy skrócimy to zgrupowanie i zawodnicy przyjadą później. Na dzisiaj jest to więcej plotek niż konkretnej roboty, bo FIFA wszystko blokuje. Nie umożliwia nam przygotowania się do tego zgrupowania. Nawet plan treningów jest nam trudno ułożyć, bo nic nie wiemy. Mówiąc wprost, jest to skandal.

 

Jeżeli tego pierwszego meczu barażowego nie będzie, to czy reprezentacja Polski rozegra jakiś mecz towarzyski?

 

Jeśli chcielibyśmy zagrać jakiś mecz z reprezentacją narodową innego kraju, to jest to niemalże niemożliwe, bo wszystkie drużyny mają zakontraktowane mecze i nie ma na rynku dostępnych drużyn. Oczywiście, gra wewnętrzna jest możliwa, biorąc pod uwagę, że selekcjoner powołał 29 piłkarzy i pewnie dojdzie jeszcze kilku zawodników z Ekstraklasy. Brak decyzji FIFA jednak wciąż sprawia, że nie możemy sobie niczego konkretnego zaplanować. To jest dla nas bardzo uciążliwe, a zachowanie FIFA jest kompletnie niezrozumiałe. 

 

 

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.