UEFA zmienia zasady finansowego fair play na bardziej elastyczne

Piłka nożna
fot. PAP
UEFA zmienia zasady finansowego fair play

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowe "przepisy zrównoważonego rozwoju”, bardziej elastyczne, które zastąpią dotychczasowy system finansowego fair play dla klubów. Plany przedstawił w czwartek szef europejskiego futbolu Aleksander Ceferin.

UEFA zreformowała swoje finansowe fair play, pozwalając europejskim klubom na zwiększenie deficytu, jednocześnie zabraniając im wydawania wszystkich dochodów na pensje i opłaty transferowe.

 

Konkretnie - nowa reguła kosztów wprowadza ograniczenie wydatków na pensje piłkarzy i szkoleniowców, transfery oraz opłaty (prowizje) dla agentów do 70 procent przychodów klubu.

 

ZOBACZ TAKŻE: To już niemal pewne! Poznaliśmy gospodarza kolejnej wielkiej piłkarskiej imprezy?

 

UEFA zapowiedziała, że dopuszczalne straty podwoją się - w ciągu trzech lat - z 30 do 60 milionów euro, a nawet mogą być podniesione do 90 mln euro w tym samym okresie dla klubów "w dobrej kondycji finansowej".

 

- Pierwsze regulacje finansowe UEFA, wprowadzone w 2010 roku, spełniły swój główny cel – powiedział Ceferin na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Nyonie.

 

Jak zaznaczył, pomogły one wyciągnąć europejskie finanse piłkarskie z krawędzi i zrewolucjonizowały sposób zarządzania klubami piłkarskimi na Starym Kontynencie.

 

- Jednak ewolucja branży piłkarskiej, wraz z nieuniknionymi skutkami finansowymi pandemii, pokazała potrzebę reformy hurtowej i nowych przepisów dotyczących stabilności finansowej - dodał.

 

Nowe przepisy wejdą w życie już w czerwcu 2022 roku, a ich wdrożenie będzie następować stopniowo w ciągu trzech lat, aby kluby miały czas na dostosowanie.

AA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.