Katowice gospodarzem dodatkowego turnieju Pucharu Świata szpadzistek

Inne
fot. PAP

W dniach 27-29 maja w Katowicach odbędzie się dodatkowy turniej Pucharu Świata szpadzistek. Zawodniczki będą rywalizować indywidualnie i drużynowo.

Dołożenie do kalendarza kolejnych zawodów przez Międzynarodową Federację Szermierczą (FIE) wynika z sytuacji, jaka miała miejsce pod koniec lutego.

 

- W związku z inwazją Rosji na Ukrainę część ekip, w tym nasza, z różnych względów zrezygnowała z udziału w imprezie pucharowej w Soczi. Wobec tego miała ona kadłubową obsadę i władze FIE zdecydowały, że nie będzie zaliczana do światowego rankingu. Aby to nadrobić postanowiono dołożyć do kalendarza kolejny turniej, a my podjęliśmy się jego organizacji - poinformował PAP dyrektor generalny Polskiego Związku Szermierczego (PZSzerm) Jacek Słupski.

 

Związek jest głównym organizatorem, ale w przygotowanie imprezy zaangażowały się również klub AZS AWF Katowice, który bezpłatnie udostępni halę, i śląska uczelnia.

 

- Kiedy tylko pojawiła się propozycja przeprowadzenia zawodów w Katowicach, zgodziliśmy się bez wahania. Jesteśmy partnerem wydarzenia, organizatorem pozostaje PZSzerm. W przeszłości chyba dziewięć razy odbywały się u nas turnieje Pucharu Świata, tym razem będzie to jednorazowa impreza. Eliminacje zostaną rozegrane w +starej+ hali, a finały – w nowej - powiedział PAP dyrektor AZS AWF Katowice Krzysztof Nowak.

 

Jak wspomniał, szermierka zajmuje solidne miejsce w działalności klubu.

 

- Od lat mamy bardzo solidną sekcję w szpadzie, m.in. Ewa Trzebińska startowała w ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio. Szermierkę "dopieszczamy", kultywujemy ją - dodał.

 

Przekazał, że od początku wojny w Ukrainie w klubie trenuje 42 młodych - kadeci i juniorzy - szpadzistów z kadry narodowej tego kraju. - Na pewno będą gościć na zawodach i obserwować walki najlepszych zawodniczek w tej broni - podsumował Nowak.

 

Zawody PŚ szpadzistek w Polsce gościły poprzednio w latach 90. poprzedniego stulecia. Regularnie odbywają się turnieje we florecie kobiet oraz "O Szablę Wołodyjowskiego", jeden z najstarszych w kalendarzu PŚ.(

MC, PAP
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Przetrwaj i wygraj - odcinek 5

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.