Tauron Liga: IŁ Capital Legionovia Legionowo – rewolucja w składzie

Siatkówka
fot. Facebook - IŁ Capital Legionovia Legionowo

W IŁ Capital Legionovii Legionowo przed sezonem 2022/23 Tauron Ligi siatkarek doszło do rewolucji w składzie. Piąty zespół minionej edycji rozgrywek jest odmłodzony i z nowym trenerem będzie walczyć o powtórzenie tego wyniku, chociaż będzie o to bardzo trudno. W jakim składzie Legionovia zagra w nowym sezonie?

Drużyna z Legionowa może zaliczyć miniony sezon do udanych, bowiem fazę zasadniczą zakończyła na czwartym miejscu z zaledwie sześcioma porażkami. Ostatecznie zakończyła rozgrywki na piątej pozycji. Dobry wynik nie przełożył się jednak na utrzymanie trzonu ekipy czy wzmocnienia personalne.

 

Zobacz także: Grupa Azoty Chemik Police – stabilizacja i walka o obronę tytułu

 

Legionovia przed nową edycją Tauron Ligi przeszła rewolucję. Największą stratą dla drużyny jest odejście przyjmującej Olivii Różański, która była najlepiej punktującą i najlepszą atakującą siatkarką minionego sezonu ekstraklasy. Na zmianę ligi zdecydowała się także inna przyjmująca, Turczynka Yaprak Erkek, która obok Różański była drugą najlepszą zawodniczką Legionovii w poprzednich rozgrywkach.

 

Z klubu odszedł także trener Alessandro Chiappini, który przez trzy lata pracy doprowadził go do najlepszych wyników w ostatnich latach - czwartego i piątego miejsca w lidze. Na stanowisku szkoleniowca zastąpił go Paweł Kowal, który wcześniej prowadził m.in. Akademię LTS Legionovia.

 

Skład drużyny w nadchodzącym sezonie opiera się na młodych, perspektywicznych zawodniczkach, spośród których wiele to wychowanki klubu. Prezes Legionovii Konrad Ciejka zapowiada, że będzie to ambitna ekipa, ciężko jednak spodziewać się, by tak skomponowany zespół był w stanie powtórzyć wynik z minionej edycji rozgrywek.

 

– Legionovia będzie młodym, ambitnym zespołem. Być może w składzie nie znajdziemy nazwisk zawodniczek z pierwszych stron gazet, ale pamiętajmy: to właśnie w Legionowie wiele z gwiazd polskiej siatkówki wypłynęło na szerokie wody – podkreślił Ciejka.

 

Tylko cztery siatkarki przedłużyły kontrakty na kolejny sezon - atakująca Maja Szymańska, rozgrywająca Diana Dąbrowska, środkowa Sonia Stefanik oraz libero Klaudia Kulig. Żadna z nich nie była jednak podstawową zawodniczką w minionym sezonie.

 

Nowymi twarzami w drużynie będą przyjmujące Aleksandra Dudek, która wcześniej reprezentowała barwy Energi MKS Kalisz, a także Paula Czerwińska, która drugą część minionego sezonu spędziła w pierwszoligowej Stali Mielec. Do składu dołączyła libero Magda Kubas, reprezentantka Polski juniorek, która będzie łączyć grę w pierwszym zespole z występami w drużynie juniorek LTS Legionovia. Nową atakującą zespołu będzie Marta Duda, była już zawodniczka LOS Nowy Dwór Mazowiecki. W minionym sezonie była najlepszą atakującą fazy zasadniczej w 1. lidze kobiet.

 

Do Stefanik na środku siatki dołączy Ukrainka Maryna Mazenko, mistrzyni kraju z 2022 roku, a także zdobywczyni Superpucharu i Pucharu Ukrainy. O miejsce w wyjściowej szóstce będzie z nimi rywalizować Gabriela Dębowska, wcześniej zawodniczka juniorskiego zespołu Legionovii. Podwarszawska drużyna ma również nową rozgrywającą - Dominikę Mras, wicemistrzynię 1. ligi kobiet w minionym sezonie, a wcześniej m.in. zawodniczkę #VolleyWrocław.

 

Legionovia już na początku stanie przed niezwykle trudnym wyzwaniem – we własnej hali w czwartek podejmie aktualnego mistrza Polski Grupę Azoty Chemika Police.

 

Skład IŁ Capital Legionovii Legionowo na sezon 2022/23:

 

rozgrywające: Diana Dąbrowska, Dominika Mras;

przyjmujące: Paula Czerwińska, Aleksandra Dudek, Aleksandra Jedut;

środkowe: Gabriela Dębowska, Maryna Mazenko (Ukraina), Sonia Stefanik;

atakujące: Marta Duda, Maja Szymańska;

libero: Magda Kubas, Klaudia Kulig;

 

trener: Paweł Kowal.

 

WYNIKI MECZÓW I TABELA TAURON LIGI SIATKAREK

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.