Utytułowana łyżwiarka zamierza zmienić obywatelstwo

Zimowe
fot. Instagram
Arianna Fontana

Utytułowana włoska łyżwiarka Arianna Fontana, specjalizująca się w jeździe na krótkim torze, nosi się z zamiarem wystąpienia o obywatelstwo amerykańskie.

Gdyby do tego doszło, reprezentacja Włoch pozbawiona zostałaby czołowej zawodniczki w 25. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w Mediolanie i Cortinie D'Ampezzo w 2026 roku.

 

"Okryłam nowe opcje w czasie treningu w Salt Lake City" - napisała na Istagramie 32-letnia Fontana, mająca nienajlepsze stosunki z rodzimą federacją łyżwiarską.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jekaterina Kurakowa walczy o medal. Są realne szanse!

 

"Mam ważne decyzje do podjęcia i wszystkie karty są wyłożone na stół, nawet te, o których myślałam, że nigdy nie wezmę ich pod uwagę" - dodała łyżwiarka.

 

Rozłam między nią a włoską federacją podobno pojawił się po tym, jak sprzeciwiła się ona wyborowi jej męża Anthony'ego Lobello na trenera po zimowych igrzyskach olimpijskich w 2018 w Pjongczangu.

 

Sytuacja pogorszyła się, gdy Fontana stwierdziła, że podczas treningu była nękana przez zawodników reprezentacji.

 

Były trener Fontany Stelio Conti powiedział w czwartek włoskiej telewizji AGI, że „biorąc pod uwagę to, co powiedziała Fontana, jest wielce prawdopodobne, że łyżwiarka poważnie nosi się ze zmianą obywatelstwa.

 

Fontana, która zadebiutowala w igrzyskach olimpijskich w 2006 roku w Turynie mając 15 lat, wywalczyla dotychczas dwa złote, cztery srebrne i pięć brązowych medali igrzysk. Plonem jej startów w czempionacie globu jest pięć krążków (1-2-2). Z mistrzostw Europy przywiozła 11 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe medale.

 

Lepsze osiągnięcia olimpijskie ma od niej wśród włoskich sportowców w igrzyskach olimpijskich, jedynie szermierz Edoardo Mangiarotti, który w pięciu startach w latach 1936-1960 wywalczył 13 medali.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.