Sundby najlepszy w Dobiacco

Johnsrud Sundby. / fot. PAP

Norweg Martin Johnsrud Sundby zwyciężył we włoskim Dobbiaco w biegu na dochodzenie na dystansie 35 km techniką dowolną, piątej konkurencji Tour de Ski. Polacy nie startowali, przygotowują się bowiem do kolejnych zawodów Pucharu Świata w czeskim Nowym Mieście.

Sundby wyprzedził kolegę z reprezentacji Pettera Northuga o 58,2 oraz Kanadyjczyka Alexa Harveya o 58,7 i zwiększył przewagę w klasyfikacji Tour de Ski. Ostatni w zawodach (95.lokata) Chińczyk Quing Hai stracił do Sundby'ego 23.15. Na starcie nie stanęli m.in. Aleksiej Połtaranin (Kazachstan), Lukas Bauer (czechy) oraz Amerykanie Andrew Newell i Simeon Hamilton.

Po pięciu z siedmiu etapów cyklu Sundby ma 1.03,2 przewagi nad Northugiem i 1.08,7 nad Kanadyjczykiem Alexem Harveyem.

Ubiegłorocznego triumfatora imprezy Rosjanina Aleksandra Legkowa, który w piątek zajął piąte miejsce, od lidera dzieli 1.14,7.

Podopieczni trenera Janusza Krężeloka - Maciej Staręga, Sebastian Gazurek i Jan Antolec zrezygnowali, zgodnie z planem treningowym, ze startu w dalszej części Tour de Ski po zawodach w szwajcarskim Lenzerheide.

W klasyfikacji PŚ po 13 z 28 zawodów prowadzi Norweg Martin Johnsrud Sundby 539 pkt. Jedyny z Polakow, który zdobył punkty - Maciej Staręga z dorobkiem 74 pkt plasuje się na 45. miejscu.

4 stycznia zawodnicy pobiegną na 10 km techniką klasyczną.