Pięciu Polaków wystąpi w sobotę w Bad Mitterndorf

Najlepszy z Polaków w kwalifikacjach był Maciej Kot, który uzyskał wynik 186 m / fot.PAP

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Jan Ziobro i Klemens Murańka wystąpią w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie Kulm w Bad Mitterndorf w Austrii. Kwalifikacje wygrał Słoweniec Robert Kranjec - 194,5 m.

Drugi był jego rodak Jurij Tepes - 192 m, a trzeci Czech Antonin Hajek - 186 m. Najlepszy z Polaków Maciej Kot uzyskał 186 m i został sklasyfikowany na siódmej pozycji.

Klemens Murańka wylądował na 176. metrze i zajął 23. miejsce. Odpadł Dawid Kubacki - po skoku na odległość 161 m był 37, a w zawodach PŚ w lotach awans do konkursu głównego uzyskuje 30 zawodników z eliminacji.

Wśród zawodników z czołowej "10" PŚ, którzy nie musieli skakać w kwalifikacjach, w Bad Mitterndorf było trzech podopiecznych trenera Łukasza Kruczka. Piotr Żyła uzyskał 186 m, Jan Ziobro - 183,5 m, a lider klasyfikacji generalnej Kamil Stoch zrezygnował ze swojej próby.

Na skoczni nie pojawił się także Japończyk Noriaki Kasai, a najlepiej z tej grupy spisał się Słoweniec Peter Prevc - 188 m. O pół metra bliżej wylądował Szwajcar Simon Ammann, z kolei Austriak Gregor Schlierenzauer doleciał do 183 m.

W kwalifikacjach nie wziął udziału Austriak Thomas Morgenstern, który podczas drugiego treningu miał bardzo groźny upadek. Zawodnik spadł na zeskok, na pewien czas stracił przytomność, a po jej odzyskaniu został przetransportowany do szpitala.

W sobotę pierwsza seria konkursowa rozpocznie się o godzinie 14.

Liderem Pucharu Świata jest Stoch. Mistrz globu z Val di Fiemme (2013) o 24 pkt wyprzedza czterokrotnego złotego medalistę olimpijskiego Ammanna i o 112 pkt Schlierenzauera, triumfatora dwóch poprzednich edycji PŚ.