Wymęczone zwycięstwo BKS Aluprofu Bielsko-Biała

Dobra gra Aleksandry Jagieło nie wystarczyła Muszyniance do zwycięstwa z Aluprofem. / fot. PAP

W meczu 15. kolejki Orlen Ligi siatkarki BKS Aluprof Bielsko-Biała pokonały 3:2 Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna. Kibice obejrzeli mecz na przeciętnym poziomie, a obie drużyny udowodniły, że siatkówka jest grą błędów.

Obu zespołom w ostatnich meczach towarzyszyło zmienne szczęście. Siatkarki z Muszyny - siódma drużyna w ligowej stawce - niespodziewanie łatwo uporały się w Pucharze CEV z Lokomotivem Baku, ale dla odmiany przegrały dwa ostatnie mecze ligowe. Czwarte w ligowej tabeli Bielszczanki w Pucharze CEV poniosły klęskę z Chimikiem Jużnyj, z kolei w ostatnim meczu Orlen Ligi na wyjeździe wygrały 3:1 z Tauronem Banimex Dąbrowa Górnicza. W pierwszej rundzie w konfrontacji obu drużyn Aluprof zwyciężył w Muszynie 3:1.

Lewa strona wygrywa

Początek pierwszej partii przebiegał pod dyktando gospodyń. Siatkarki BKS prowadziły na pierwszej przerwie trzema punktami, a po powrocie na parkiet utrzymywały tę przewagę (12:8, 13:10). Mineralne rozpoczęły odrabianie strat i po kontrze Karoliny Różyckiej wyrównały stan seta (13:13), a jeszcze przed drugą przerwą techniczną wyszły na jednopunktowe prowadzenie. W końcówce seta przyjezdne dyktowały warunki, powiększając przewagę. Ivana Plchotová zaskoczyła rywalki zagrywką (16:20), skutecznymi atakami popisała się Aleksandra Jagieło (16:22, 18:24). Pierwszego seta zakończył atak z lewej strony Karoliny Różyckiej.

Druga odsłona, podobnie jak pierwsza zaczęła się od zdecydowanej dominacji gospodyń. Tym razem jednak siatkarki z Bielska-Białej nie pozwoliły sobie odebrać przewagi, powiększając ją w trakcie seta (11:7, 16:9 - na drugiej przerwie). Gospodynie złapały właściwy rytm - dla odmiany drużyna z Muszyny zaczęła seryjnie popełniać błędy. W końcówce skuteczne ataki Danijeli Nikić, as serwisowy Karoliny Ciaszkiewicz (23:14) przybliżyły Aluprof do wygranej. Partię zakończył skuteczny atak z lewej strony Heike Beier.

Tie-break przesądził o zwycięstwie

Gospodynie nie potrafiły utrzymać dobrej gry w kolejnej partii, którą od początku do końca zdominowały siatkarki z Muszyny. Po skutecznych atakach Aleksandry Jagieło i Mariny Cvetanović Aluprof przegrywał na początku seta 1:5. Czas dla trenera Mirosława Zawieracza niewiele pomógł. Pierwsza przerwa to trzy punkty przewagi Muszyny, druga - już osiem. Gospodynie miały ogromne problemy z przyjęciem, nie tylko w sytuacji, gdy kolejnym asem serwisowym popisała się Ivana Plchotova (6:11). Siatkarki Aluprofu dziesiąty punkt zdobyły dopiero przy stanie 10:20, w momencie gdy wynik seta był już rozstrzygnięty. Ataki Aleksandry Jagieło (14:23), Ivany Plchotovej (14:24) oraz kolejny atak Jagieło, tym razem po bloku w aut (15:25) - zakończyły tę odsłonę.

Czwarty set rozpoczął się, w przeciwieństwie do poprzednich od wyrównanej gry z obu stron. Walka punkt za punkt toczyła się do stanu 10:10, później na parkiecie istniała już tylko jedna drużyna. Gospodynie wygrywały kolejne punkty i zakończyły tę partię wynikiem 25:14. Kolejny set zakończył się więc zdecydowanym zwycięstwem drużyny... grającej z lewej strony siatki. To chyba jedyna prawidłowość, jaka obowiązywała w tym spotkaniu. W końcówce gospodynie pogrążyły rywalki blokiem, a ostatni punkt skutecznym atakiem zdobyła Heike Beier.

O zwycięstwie w tym spotkaniu zadecydował tie-break. Po wyrównanym początku, Aluprof przegrywał 5:7, by po wygraniu ośmiu kolejnych piłek - przy katastrofalnej grze rywalek w tej części meczu - prowadzić 13:7. Trener Bogdan Serwiński podejmował jeszcze nerwowe ruchy w celu odwrócenia losów meczu: dwukrotnie poprosił o przerwę, zdjął z boiska najlepszą w tym dniu w swojej ekipie Aleksandrę Jagieło, ale na niewiele się to zdało. Po skutecznym bloku gospodynie maiły pierwszą piłkę meczową. Ostatnie słowo w tym spotkaniu należało do Heike Beier.

MVP spotkania wybrana została Karolina Ciaszkiewicz-Lach (BKS Aluprof Bielsko-Biała).

Aluprof Bielsko-Biała - Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 3:2 (19:25, 25:18, 19:25, 25:14, 15:9)

BKS Aluprof: Heike Beier, Karolina Ciaszkiewicz-Lach, Helena Horka, Małgorzata Lis, Danijela Nikic, Marta Szymańska - Mariola Wojtowicz (libero) - Koleta Łyszkiewicz, Natalia Strózik, Aleksandra Trojan, Dorota Wilk
Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS: Marina Cvetanovic, Aleksandra Jagieło, Magdalena Mazurek, Ivana Plchotova, Karolina Różycka, Sylwia Wojcieska - Paulina Maj (libero) - Gabriela Jasińska, Natalia Kurnikowska, Emilia Mucha, Magdalena Piątek, Justyna Sosnowska.

Wyniki pozostałych dzisiejszych spotkań ekstraklasy siatkarek:

Beef Master Budowlani Łódź - Siódemka SK Bank Legionovia Legionowo 3:2 (21:25, 12:25, 25:22, 25:20, 15:13)

Beef Master Budowlani: Tabi Love, Natalia Nuszel, Sylwia Pycia, Dorota Ściurka, Magdalena Śliwa, Olga Trach - Agata Durajczyk (libero) - Ewa Cabajewska, Noris Cabrera, Martyna Grajber, Anita Kwiatkowska
Siódemka SK Bank Legionovia: Lauren Barfield, Katarzyna Jóźwicka, Tamara Rakic, Olga Raonic, Anna Sołodkowicz, Berenika Tomsia - Anna Rybaczewska (libero) - Kinga Bąk, Marta Łukaszewska, Magdalena Saad, Karolina Szymańska, Aleksandra Wójcik.

Impel Wrocław – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3:1 (25:13, 23:25, 26:24, 25:15)

Impel: Katarzyna Mroczkowska, Makare Wilson, Maren Brinker, Frauke Drickx, Joanna Kaczor, Agnieszka Kąkolewska – Dorota Medyńska (libero) – Bogumiła Pyziołek, Katarzyna Konieczna, Magdalena Gryka.
Tauron Banimex MKS: Rachael Adams, Eleonora Dziękiewicz, Joanna Staniucha-Szczurek, Elżbieta Skowrońska, Ozge Cemberci, Katarzyna Zaroślińska – Krystyna Strasz (libero) – Welissa „Sassa” Gonzaga, Anna Kaczmar, Katarzyna Urban, Aleksandra Liniarska.