Arsenal liderem. Czyste konto Szczęsnego

Alex Oxlade-Chamberlain został bohaterem derbowego meczu na Emirates Stadium/ fot. PAP/EPA

Arsenal pokonał w derbach Londynu beniaminka angielskiej ekstraklasy Crystal Palace 2:0. Bohaterem spotkania został strzelec dwóch goli - Alex Oxlade-Chamberlain. Cały mecz w bramce gospodarzy rozegrał Wojciech Szczęsny. "Kanonierzy" przynajmniej do poniedziałku wskoczyli na pozycję lidera.

Dla podopiecznych Arsene'a Wengera mecz derbowy z Crystal Palace był szalenie ważny w kontekście walki o tytuł mistrzowski. Jutro ich dwaj najwięksi rywale Manchester City i Chelsea zagrają między sobą, a ewentualne zwycięstwo „The Gunners” w spotkaniu z beniaminkiem, może okazać się na koniec sezonu bezcenne.

Arsenal od początku narzucił swój styl gry. „Kanonierzy” długo rozgrywali piłkę na połowie przeciwnika, natomiast „Orły” nastawione były na bronienie dostępu do własnej bramki i kontrataki. Wicelider angielskiej Premier League stwarzał okazje podbramkowe, ale kibice na Emirates Stadium w pierwszej odsłonie nie obejrzeli goli. Świetne okazje do wpisania się na listę strzelców mieli dwaj obrońcy drużyny gospodarzy - Nacho Monreal i Laurent Koscielny. W obu przypadkach rewelacyjnymi podaniami popisał się Mesut Oezil, lecz argentyński golkiper przyjezdnych, Julian Speroni nie dał się pokonać.

Druga część derbowego spotkania zaczęła się od mocnego uderzenia Arsenalu. Dwie minuty po wznowieniu gry Alex Oxlade-Chamberlain wykorzystał znakomite podanie Santiego Cazorli i dał prowadzenie swojej drużynie. Młody angielski pomocnik niczym rasowy rutynowany snajper umieścił futbolówkę w bramce przyjezdnych. „Kanonierzy” nie forsowali zbytnio tempa gry. Podopieczni Arsena Wengera spokojnie kontrolowali wydarzenia boiskowe.

W 73. minucie swojego drugiego gola w tym meczu, a zarazem w sezonie zdobył Alex Oxlade-Chamberlain. Wychowanek Southampton F.C. po ładnej akcji i podaniu Oliviera Girouda precyzyjnym uderzenie ustalił wynik derbowej potyczki. Udział w zwycięstwie londyńczyków miał reprezentant Polski, Wojciech Szczęsny. Niespełna 24-letni golkiper dwukrotnie świetnie interweniował ratując swój zespół przed stratą gola.

Arsenal – Crystal Palace 2:0 (0:0)

Bramki: Oxlade-Chamberlain (47’, 73’)

Arsenal: Szczęsny – Sagan, Mertesacker, Koscielny, Monreal – Arteta, Oxlade-Chamberlain, Cazorla, Oezil (84’ Gibbs), Podolski (72’ Rosicky) – Giroud (84’ Bendtner)

Crystal:
Speroni - Ward, Gabbidon, Delaney, Parr - Bolasie, Dikgacoi, Jedinak, Puncheon – Chamakh (82’ Gayle) , Jerome (56’ Bannan)

Żółte kartki: Mertesacker – Delaney, Chamakh

Sędzia: Jonathan Moss

Urugwajczyk Luis Suarez, choć nie powiększył dorobku bramkowego w niedzielnym meczu ligowym z West Bromwich Albion (1:1), wciąż prowadzi w klasyfikacji strzelców piłkarskiej ekstraklasy Anglii. Po 24 kolejkach ma na koncie 23 trafienia.