Losowanie MŚ koszykarzy korzystne dla gospodarzy

Losowanie w Barcelonie było szczęśliwe dla Hiszpanii. / fot. Cyfra Sport

Wicemistrz olimpijski i gospodarz mistrzostw świata koszykarzy w 2014 r. zespół Hiszpanii miał szczęście w poniedziałkowym losowaniu grup. Trafił do grupy A, w której wystąpią złoty medalista czempionatu Europy - Francja oraz Serbia, Brazylia, Egipt i Iran.

24 zespoły rozlosowano do czterech sześciozespołowych grup. Po cztery najlepsze ekipy awansują do play off - jednej ósmej finałów.

Podopieczni trenera Juana Antonio Orengi, którzy w mistrzostwach Europy w Słowenii w 2013 roku zdobyli brąz, mogą potencjalnie spotkać się z obrońcą tytułu najlepszej ekipy globu - USA dopiero w finale.

Amerykanie trafili do grupy C razem z Finlandią, Nową Zelandią, Dominikaną, Turcją i rewelacją turnieju w Słowenii - Ukrainą, która zajęła ostatnie - siódme miejsce premiowane awansem do MŚ.

Zespoły losowali na gali w Barcelonie m. in. byli gwiazdorzy światowej koszykówki Hiszpan Juan San Epifanio, Chorwat Dino Radja i Portorykańczyk Jose Ortiz.

Mistrzostwa odbędą się w Hiszpanii w dniach 30 sierpnia - 14 września w sześciu miastach. Mecze grupowe będą w Bilbao, Granadzie, Las Palmas i Sewilli, zaś od fazy ćwierćfinałowej rywalizacja toczyć się będzie w Madrycie i Barcelonie. Finał i mecz o trzecie miejsce odbędzie się w stolicy Hiszpanii.

W mistrzostwach zabraknie Polski, która nie dostała dzikiej karty. Otrzymały je w sobotę Brazylia, Finlandia, Grecja i Turcja. Polacy tylko raz wystąpili w mistrzostwach świata. W 1967 roku w Montevideo drużyna prowadzona przez trenera Witolda Zagórskiego wywalczyła piąte miejsce, a Mieczysław Łopatka i Bogdan Likszo byli najlepszymi strzelcami turnieju.

Przed czteroma laty w Stambule koszykarze USA pokonali w finale Turcję 81:64 kończą mistrzostwa z dorobkiem dziewięciu zwycięstw z rzędu. W meczu o brąz Litwa wygrała z Serbią 99:88.