Pierwsze złoto igrzysk: Kotsenburg wygrał slopestyle

Sage Kotsenburg / fot. PAP/EPA

Amerykanin Sage Kotsenburg jako pierwszy zdobył złoty medal olimpijski w Soczi. 20-letni zawodnik zwyciężył w snowboardowej konkurencji slopestyle. Srebrny medal wywalczył Norweg Staale Sandbech, a brązowy - Kanadyjczyk Mark McMorris. Polacy nie startowali.

Debiutująca w programie igrzysk widowiskowa konkurencja polega na wykonywaniu w trakcie przejazdu na specjalnym torze różnych ewolucji na skoczniach i przeszkodach (skoki, rotacje, jazda np. po poręczach).

W finale wystąpiło 12 zawodników. Ośmiu wywalczyło bezpośredni awans już w czwartek, a czterech pozostałych - m.in. Kotsenburg - udział w decydującej rozgrywce zapewniło sobie w sobotnim porannym półfinale.

Finałowe zawody rozpoczęły się o godz. 9.45 polskiego czasu. Każdy z zawodników miał dwa przejazdy - decydował wynik lepszego z nich. Kotsenburg uzyskał w pierwszym 93,50, a w drugim 83,25 pkt.