Wygrana z Białorusią na koniec zwycięskiego turnieju w Gdańsku

Przy krążku Paweł Dronia/ fot. PAP

W ostatnim meczu rozgrywanego w Gdańsku turnieju Euro Ice Hockey Challenge Polska pokonała gospodarza najbliższych mistrzostw świata Białoruś 4:2 (0:1, 0:1, 4:0). Biało-czerwoni, którzy wygrali 2:1 z Włochami i przegrali 1:2 z Węgrami, triumfowali w imprezie.

Po 40. minutach ostatniego meczu gdańskiego turnieju nie nie wskazywało, że Polacy będą w stanie po raz w drugi w historii pokonać Białoruś. Tymczasem znakomita trzecie tercja zapewniła im nie tylko zwycięstwo nad gospodarzem majowych mistrzostw świata w hokeju, ale także triumf w całej imprezie.

W pierwszej i drugiej tercji rywale oddali w sumie aż 32 strzały na bramkę Przemysława Odrobnego, z których dwa znalazły drogę do siatki. Nie dość, że całym turnieju biało-czerwoni nie wykorzystali żadnego okres gry w liczebnej przewadze, to pierwszego gola z Białorusią stracili w sytuacji, kiedy rywale mieli na tafli jednego zawodnika mniej.

Na początku drugiej odsłony gospodarze zmarnowali dwa pojedynki sam na sam z bramkarzem Białorusi i za chwilę Odrobny skapitulował po raz drugi.

Trzecia tercja to koncert gry Polaków. Kontraktową bramkę zdobył 18 sekund po wznowieniu gry kapitan Marcin Kolusz, a w 43. minucie do remisu ładnym uderzeniem doprowadził Paweł Dronia. Przy stanie 3:2 dla gospodarzy trener gości zdecydował się wycofać golkipera, ale tę okazję natychmiast wykorzystał Aron Chmielewski, który z własnej połowy posłał krążek do pustej bramki.

Najlepszym obrońcą turnieju został wybrany Adam Borzęcki.

Polska – Białoruś 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)

Bramki: 0:1 Nikita Osipow (17), 0:2 Anton Jelisienko (21), 1:2 Marcin Kolusz (41), 2:2 Paweł Dronia (43), 3:2 Sebastian Kowalówka (52), 4:2 Aron Chmielewski (59).

Kary: Polska – 4; Białoruś – 6. Widzów: 2000.