Mistrzowie zaczynali od short tracku

Zimowe
Mistrzowie zaczynali od short tracku
Zbigniew Bródka / fot. PAP

Złoci medaliści igrzysk w Soczi w łyżwiarskim wyścigu na 1500 m – Holenderka Jorien ten Mors i Zbigniew Bródka – to również specjaliści od short tracku. W żartach przeciwko ich startom na długim torze zaprotestowała Luiza Złotkowska.

- Mam nadzieję, że więcej shorttrackowców nie przyjedzie na długi tor - śmiała się Złotkowska, która na 1500 m zajęła 11. miejsce w Adler Arenie. Wcześniej była 18. na dystansie 3000 m i 29. na 1000 m.

Short track oznaczałby koniec kariery

O ile Bródka faktycznie zaczął przygodę z łyżwiarstwem od short tracka, to Ten Mors wciąż startuje na krótkim torze. Co więcej, w Soczi zmienia tylko... hale lodowe w Parku Olimpijskim.

Na krótkim torze na 1500 m zawodniczka, która niosła flagę Holandii podczas ceremonii otwarcia olimpiady, uplasowała się na czwartej pozycji. Na trzy razy krótszym dystansie wystąpiła w finale B.

Ten Mors z powodzeniem występuje w obu dyscyplinach, a Bródka już parę lat temu pożegnał się z short trackiem. Najlepsze wyniki strażaka z Domaniewic to ósma i dziewiąta lokata na 1500 i 500 m w mistrzostwach Europy 2005 w Turynie.

- Przejście z krótkiego na długi tor jest bardzo korzystne, jeśli chodzi o wyszkolenie techniczne. W przypadku Zbyszka, z tego co wiem, gdyby został w short tracku, to już nie byłby sportowcem - powiedział trener kadry panczenistów Wiesław Kmiecik.

Praca nad techniką

Bródka uważa, że faktycznie największe korzyści płyną właśnie z przygotowania technicznego w jeździe po łuku.

- To tam właśnie nabieram największej prędkości. Najlepiej czuję się na wirażu. Wiele czasu poświęciłem też na pracę na prostej krzyżówkowej. W Domaniewicach wchodzę na tor do short tracku, jeszcze bardziej kształtuję technikę, co jest korzystne - podkreślił mistrz olimpijski w biegu łyżwiarskim na 1500 m.

Wśród panczenistów nie brakuje znakomitych zawodników, wcześniej odnoszących sukcesy w short tracku.

- Szczególnie w Kanadzie i USA wielu zawodników zaczyna od krótkiego toru, a potem przechodzą na długi. Przykładem jest z pewnością Amerykanin Shani Davis, który ma w dorobku cztery medale olimpijskie, w tym dwa złote, oraz wiele triumfów w mistrzostwach świata. Z kolei jego rodak Kip Carpenter zdobył brąz na 500 m na igrzyskach w Salt Lake City - powiedział pracujący w sztabie trenerskim reprezentacji Rosji Paweł Abratkiewicz.

W polskiej ekipie w short tracku w Soczi jest tylko Patrycja Maliszewska.

jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze