Maze liderką na półmetku giganta

Tina Maze walczy o złoto w slalomie gigancie /fot. PAP/EPA

Słoweńska alpejka Tina Maze uzyskała najlepszy czas w pierwszym przejeździe i prowadzi na półmetku olimpijskiego slalomu giganta w Soczi. Maryna Gąsienica-Daniel uplasowała się na 35. miejscu, a Karolina Chrapek o pozycję niżej.

Maze wyprzedza w połowie zmagań Szwedkę Jessikę Lindell-Vikarby o 0,52 s, a Włoszkę Nadię Fanchini o 0,65. Słowenka wywalczyła już w rosyjskich igrzyskach złoty medal. W zjeździe triumfowała ex aequo ze Szwajcarką Dominique Gisin.

Pierwsza zawodniczka pierwotnie miała wyruszyć we wtorek na trasę o godz. 8 czasu polskiego. Dzień wcześniej zdecydowano jednak, że inauguracyjny przejazd rozpocznie się półtorej godziny wcześniej. Zgodnie z prognozami od rana alpejkom towarzyszą opady deszczu i śniegu, co utrudnia rywalizację.

Gąsienica-Daniel traci do Maze 5,30, a Chrapek 6,01.

Tuż przed początkiem zmagań ze startu zrezygnowała Maria Hoefl-Riesch. Niemka, która wywalczyła już w Soczi dwa medale, narzeka na infekcję dróg oddechowych.

Złota medalistka z Vancouver w tej konkurencji, rodaczka Hoefl-Riesch, Viktoria Rebensburg jest szósta.

Na liście startowej było 89 zawodniczek. Wśród nich słynna brytyjska skrzypaczka i kompozytorka Vanessa Mae, reprezentująca w Soczi kraj swojego ojca - Tajlandię i startująca pod jego nazwiskiem jako Vanessa Vanakorn. W pierwszej próbie uzyskała 74. wynik. Z trasy wypadło 14 alpejek.

Drugą część konkurencji zaplanowano na godz. 10. Niewykluczone jednak, że z powodu trudnych warunków atmosferycznych zostanie przełożona na inny dzień.